Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Нова публікація про археологічні дослідження Батурина

Автор:

|

Серпень 25, 2016

|

Рубрика:

Нова публікація про археологічні дослідження Батурина
Обкладинка п’ятого буклету батуринської серії. Гіпотетичні реконструкції інтер’єрів палацу І. Мазепи в Батурині Володимира Мезенцева. Комп’ютерні фотоколажі Сергія Дмитрієнка, 2016 р.

Обкладинка п’ятого буклету батуринської серії. Гіпотетичні реконструкції інтер’єрів палацу І. Мазепи в Батурині Володимира Мезенцева. Комп’ютерні фотоколажі Сергія Дмитрієнка, 2016 р.

Когут З., Мезенцев В., Ситий Ю. Розкопки у Батурині 2015 року : Реконструції інтер’єрів палацу Івана Мазепи. — Торонто: Гомін України, 2016. — 36 с., 79 кольорових ілюстрацій, глянцевий папір і м’яка палітурка.

Усім шанувальникам української старовини пропонується новий буклет, що продовжує серію ілюстрованих науково-популярних брошур, присвячених історико-археологічному й архітектурно-мистецькому вивченню Батурина, одної зі столиць Козацької держави. Їх щорічно видають канадські й українські археологи й історики, учасники розкопок цього міста.
Батуринський проект спонсорують Програма дослідження Східної України ім. Ковальських при Канадському інституті українських студій (КІУС) Альбертського університету в Едмонтоні, Понтифікальний інститут середньовічних студій (ПІСС) Торонтського університету та дослідний інститут «Україніка» у Торонто. Головою Програми ім. Ковальських є проф. Володимир Кравченко, директор КІУС. Попередній директор інституту та цієї програми, проф. Зенон Когут, видатний історик Гетьманщини, є академічним радником Батуринського проекту. Археолог Володимир Мезенцев (Торонтське бюро КІУС) та відомий історик України-Руси проф. Мартін Дімнік (ПІСС) беруть участь у дослідженнях Батурина та публікації матеріалів його розкопок. Археолог Юрій Ситий (Чернігівський національний університет) керує Батуринською українсько-канадською експедицією. У розкопках міста 2015-го брало участь близько 45 студентів і науковців із університетів Чернігова, Києва та Глухова. Висловлюємо глибоку подяку «Українській Кредитовій Спілці Лимитед» й її головному управителеві Тарасові Підзамецькому за підтримку досліджень Батурина щорічними субсидіями від 2009 року.

Світлиця приватних покоїв із підлогою, вимощеною рідкісними блакитними полив’яними керамічними плитками

Світлиця приватних покоїв із підлогою, вимощеною рідкісними блакитними полив’яними керамічними плитками

У буклеті коротко розповідається історія цього міста за польсько-литовського панування на Лівобережній Україні, національно-визвольної війни під проводом гетьмана Богдана Хмельницького та гетьманської держави. Головну увагу приділено періоду гетьманування славетного Івана Мазепи. Батурин був його столицею і досяг тоді найвищого економічного, демографічного та культурного розвитку, став знаним у Західній Європі. Тотальне плюндрування Мазепиної твердині та винищення там усіх захисників і цивільного населення російською армією 1708-го описано на основі білоруської Могилівської хроніки, де містяться унікальні, детальні й яскраві свідчення про цю трагедію.

Кімната гетьманської резиденції зі зеленою глазурованою керамічною підлогою

Кімната гетьманської резиденції зі зеленою глазурованою керамічною підлогою

Автори розглядають результати минулорічних розкопок залишків жител і поховань міщан XVII-XVIII ст. на колишній батуринській фортеці, маєтків Івана Мазепи та генерального судді Василя Кочубея, їхніх садибних церков. Показано матеріальну культуру й побут гетьмана та багатого урядовця козацької держави, членів його родини, заможних службовців канцелярій і надвірних козацьких старшин (офіцерів). Дослідники виявили досі невідомі італійські та польські впливи на конструкції й орнаментацію керамічних підлог спаленої головної резиденції гетьмана Мазепи в Батурині й уперше надрукували в цій праці комп’ютерні реконструкції її інтер’єрів.

Зала для прийомів, нарад і бенкетів із комбінованою підлогою з шестикутних видовжених і квадратових керамічних плиток зеленої емалі

Зала для прийомів, нарад і бенкетів із комбінованою підлогою з шестикутних видовжених і квадратових керамічних плиток зеленої емалі

Археологічні розвідки 2015 року здобули дані для локалізації зруйнованих Миколаївської церкви (1698), фундованої Мазепою, садиби його найближчого помічника і довіреної особи, генерального писаря Пилипа Орлика, та Кербутівського (Новомлинського) дівочого монастиря XVII-XIX ст. під Батурином, який ліквідувала царська влада 1827-го. Отримано нові археологічні та фізико-антропологічні свідчення про винищення мешканців столиці гетьмана Мазепи московським військом 1708 року.

Бронзова пряжка та декоративні фігурні накладки шкіряних поясів козацьких старшин (до 1708-го), знайдені на садибі В. Кочубея 2015 року. Фото Юрія Ситого

Бронзова пряжка та декоративні фігурні накладки шкіряних поясів козацьких старшин (до 1708-го), знайдені на садибі В. Кочубея 2015 року. Фото Юрія Ситого

Автори висловлюють щиру подяку кредитовій спілці «Будучність» (персонально — головній управительці Оксані Процюк та менеджеру з кадрів Христині Бідяк) та дослідному інститутові «Україніка» і його президентові мгр Орестові Стецеву, голові Крайової управи Ліґи українців Канади (ЛУК), за покриття коштів публікації цього, п’ятого, й четвертого (2015) видань. Брошури батуринської серії мають 24-36 стор. українською мовою, 50-80 кольорових ілюстрацій, глянцевий папір і розраховані на широке коло читачів і вчених.

Бронзова жіноча обручка з напівкоштовним каменем XVII-XVIII ст. Розкопки біля кам’яниці В. Кочубея 2015 року. Фото Юрія Ситого

Бронзова жіноча обручка з напівкоштовним каменем XVII-XVIII ст. Розкопки біля кам’яниці В. Кочубея 2015 року. Фото Юрія Ситого

Останні два буклети можна придбати у канцелярії Крайової управи ЛУК у Торонто за $10 кожен (тел.: 416-516-8223, eлектронна пошта: luc@lucorg.com). Чотири брошури розповсюджує Видавництво КІУС в Едмонтоні (тел.: 780-492-2973, факс: 780-492-4967, eлектронна пошта: cius@ualberta.ca; http://www.ciuspress.com/catalogue/history/325/sadeibi-ivana-maziepi-u-baturini; http://www.ciuspress.com/catalogue/history/333/kul%27tura-kozats%27koyi-ieliti maziepinogheo-devoru; http: //www.ciuspress.com/catalogue/history/347/palatsi-ivana-maziepi-ta-kirila-rozumovs’kogheo; http://www.ciuspress.com/catalogue/history/356/rozkopki-u-baturini-2015-roku). На цьому веб-сайті буклети можна замовити через Інтернет.
У серпні ц. р. українсько-канадська археологічна експедиція у складі близько 50 студентів та науковців із університетів Чернігова, Києва, Сум і Глухова продовжує планомірні розкопки у Батурині. Здобуті матеріали будуть проаналізовані й оприлюднені в академічних і науково-популярних статтях, новому буклеті та публічних лекціях 2017-го. Наступного літа експедиція відновить польові дослідження міста. Вочевидь, у теперішній воєнний час Українській державі все важче продовжувати фінансувати наш науковий проект. Він був би неможливим без благодійної підтримки українців у Канаді та Сполучених Штатах.
Археологи звертаються до українських організацій, фундацій, компаній, громад і доброчинців діаспори з проханням надалі підтримувати розкопки Мазепиної столиці й публікацію їхніх результатів. Канадських громадян ласкаво просимо надіслати чеки з пожертвами на адресу: Orest Steciw, M.A., President, Ucrainica Research Institute, 9 Plastics Ave., Toronto, ON, Canada, M8Z 4B6. Просимо виписувати чеки на Ucrainica Research Institute (memo: Baturyn Project).
Мешканцям США радимо надіслати пожертви на адресу: Mr. Stan Kamski, Treasurer, Pontifical Institute of Mediaeval Studies, 59 Queen’s Park Cr. E., Toronto, ON, Canada M5S 2C4. Будь ласка, виписуйте чеки на Pontifical Institute of Mediaeval Studies (memo: Baturyn Project). Ці наукові інститути надішлють канадським і американським громадянам відповідні офіційні посвідки для звільнення внесків від оподаткування. Усім установам і жертводавцям буде висловлено подяку в пов’язаних із проектом публікаціях і публічних доповідях.
Додаткову інформацію про Батуринський проект можна отримати від його виконавчого директора д-ра Володимира Мезенцева у Торонто за тел.: 416-766-1408, або електронною поштою: v.mezentsev@utoronto.ca. Дослідники Батурина щиро дякують українцям Канади й Америки за щедру підтримку історико-археологічного вивчення столиці козацької держави і публікацій їхніх праць шістнадцять років.
Д-р Володимир Мезенцев, КІУС

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply