Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Знайшли меч… Святослава

Автор:

|

Грудень 15, 2011

|

Рубрика:

Знайшли меч… Святослава

Житель Запоріжжя Сергій П’янков на глибині 20 м замість риби спіймав на спінінґ… старовинний меч. За словами чоловіка, недавно він рибалив на північній частині о. Хортиця й буквально за 200 кроків від стели з написом «Тут — можливе місце загибелі князя всієї Русі Святослава» упіймав на гачок щось важке.

«Я одразу зрозумів, що це — не риба, думав, камінь, і спочатку хотів стримати спінінґ, але все ж внутрішній голос мені підказав, що тягнути таки потрібно. Коли улов виринув із води, я подумав, що витягаю ваги, але потім побачив, що це — зброя. Це — містика, але коли я взяв до рук цей меч, то якось відразу виникла думка, що він міг належати Святославу!» — розповів пан П’янков.

Рибалка додав, що чутки про його знахідку зразу ж поширилися містом і до нього почали надходити десятки пропозицій від заможних людей. «За меч мені давали дуже великі суми, але я відмовився й відніс його до музею при Національному заповіднику «Хортиця». Цей меч належить нашій історії», — заявив чоловік.

Сергій Татаринцев, учений секретар заповідника, упевнений у тому, що подібна знахідка має велике значення не лише для України, а й для всього континенту Євразія.

«Меч типологічно датується Х ст. і належить до скандинавських, варязьких мечів, які були дуже поширеними, у тому числі в Стародавній Русі. Вони належали не рядовим дружинникам, а знаті. Цілісний металевий меч був атрибутом досить знатної людини», — розповів д-р Татаринцев. За його словами, знайдений меч декоровано сріблом, а також жовтим металом, і цілком можливо, що на його руків’ї було золото.

«Ми цей меч асоціюємо з князем Святославом тому, що це — єдина літописна згадка візантійців про якісь масштабні битви в нашому реґіоні, що датуються 972 роком», — зазначив дослідник і додав, що 1928-го при будівництві Дніпрогесу знайшли п’ять подібних мечів того ж Х століття, які, на жаль, були втрачені в роки Другої світової війни.

За твердженням Сергія Татаринцева, меч відправлять до Києва на реставрацію, під час якої, можливо, відкриються нові історичні подробиці про знахідку. «Але голов­не — те, що місце знахідки дає підстави вважати, що давньоруський князь загинув справді в цих місцях», — наголосив науковець.

Випадкова знахідка рибалки надихнула вчених на активніше продовження історичних досліджень. «Ми плануємо звернутися до дипломатичних місій скандинавських країн, щоби запропонувати їм партнерство в цих дослідженнях, оскільки знайдений предмет має стосунок до культури Скандинавії», — сказав д-р Татаринцев. Історики сподіваються, що під час реставрації меча фахівці зуміють за руків’ям установити ім’я його власника. Нібито на ньому є насічки, із чого науковці й зробили попередній висновок, що тисячолітній меч належав самому великому князеві Святославу.

 Андрій Підкуймуха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply