Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Виявили найбільшу та найдавнішу споруду майя

Автор:

|

Червень 25, 2020

|

Рубрика:

Виявили найбільшу та найдавнішу споруду майя
Споруда майя

У Мексиці виявили найранішу і найбільшу з відомих монументальних споруд цивілізації майя. Археологи вважали, що цивілізація майя розвивалася поступово — сперш в 1000-350 рр. до Р. Х. з’явилися невеликі села, потім люди стали використовувати кераміку і навчилися вирощувати кукурудзу. Однак нещодавня знахідка на штучному плато Сейбаль у Ґватемалі, що датується 950 роком до Р. Х., поставила цю модель під сумнів.
А американські археологи з Університету Аризони знайшли в мексиканському муніципалітеті Табаско прихований під землею величезний пам’ятник того ж раннього періоду. Вчені виявили штучну платформу розміром 1413 м із півночі на південь і 399 м зі сходу на захід, підняту на 10-15 м. Від платформи відходять дев’ять широких доріг. Усе це вдалося побачити за допомогою лідара — технології дистанційного зондування з повітря з використанням лазерів, що дозволяє отримати інформацію про приховані під поверхнею об’єкти.
Як зазначив Такеші Іномата зі Школи антропології Університету Аризони, керівник дослідження, раніше ця ділянка не була відомою, бо вона величезна, пласка і виглядала як природний ландшафт. «Але з лідара стало видно, що це добре спланована споруда», — вказав проф. Іномата.
Потім учені провели розкопки і виявили 69 зразків, придатних для радіовуглецевого датування. Його результати засвідчили, що комплекс збудували між 1000 і 800 рр. до Р. Х., що робить його найстарішою монументальною спорудою культури майя, а також найбільшою.
На думку дослідників, в цей час у майя ще не було соціального розшарування, як в більш пізній час вже мали серйозні знання в галузі архітектури та будівництва. Велике плато, загороджене великими дамбами, передбачає, що церемоніальний комплекс був збудований колективно для використання багатьма людьми.
Як повідомляв «Міст», раніше на статуї майя в Мексиці виявили QR-код.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply