Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

П’ятсотлітня твердиня

Автор:

|

Жовтень 18, 2012

|

Рубрика:

П’ятсотлітня твердиня

У XV ст. повз Рихту проходив Волоський шлях, яким татари пробиралися на Поділля. Хроніки фіксують ординські напади 1502-го, 1503-го, 1507-го, 1511-го та 1513 років. Для захисту конче потрібен був замок. І його збудували: форпост 13х50 м із чотирма баштами по кутах і мурами завтовшки 1,5 м. Із двох боків його захищали урвища.

До середини XVII ст. селом і замком володіли магнати Лянцкоронські. А 1672-го він разом з усім Поділлям перейшов до турків. Гарнізон яничарів стояв у Кам’янці, а в замку в Рихті нові господарі влаштували конюшні. Звідти виганяли стада на пасовиська над річкою Кізею. Коли 1699-го край повернувся до Речі Посполитої, фортифікації в селі перебували в жалюгідному стані. Подільському воєводі Стефанові Гумецькому довелося їх відбудовувати майже заново. Улюбленою резиденцією магната стала саме Рихта, хоча він володів іще 88 селами й 11 містами.
Турецький кордон був поряд — у хотинському замку на межі із залежним від султана Молдавським князівством стояли яничари. 1762-го їхній ватажок Кара-Ахмет повів на Рихту численний загін. Переляканому комендантові замку Осинському турки пообіцяли зберегти життя — і він відчинив браму. Нападники пограбували твердиню та вбили 54 чоловіки залоги.
У 1840-х Рихта переходить до польського історика та письменника Костянтина Підвисоцького. На замчищі звели палац. Перед ним викопали став, а навколо садиби розбили парк.
Підвисоцький був завзятим колекціонером. Він зібрав понад 4,5 тис. картин і гравюр та майже стільки ж рукописів і книг. Але по його смерті Рихта завмерла. Новий власник села пан Рожаловський у палаці облаштував лікарню.
“Лікарня села Рихти ще на початку свого існування прославилася похмурістю і холодними стінами, – писала 1907 року газета” Подолія”. – Із часом становище тут іще більше погіршилося, і число осіб, охочих записатися в лікарню, дійшло до мінімуму. Причина такого скорочення – те, що хворим доводиться прямо-таки голодувати в лікарні… Наприклад, замість обов’язкових уранці молока й булки подають чай і житній хліб. І доводиться хворим, волею-неволею, виходити в село й просити перехожих подати хоча би “білих сухарів поїсти”.
Нині в палаці, за іронією долі, розташована сільська амбулаторія. А від старого замку залишилося кілька кам’яних башт, що стримлять на людських городах і, відповідно, використовуються для господарських потреб…

Віталій Стечишин

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply