Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Норвежці масово почали збирати недопалки

Автор:

|

Грудень 19, 2018

|

Рубрика:

Норвежці масово почали збирати недопалки

Недопалок є найменш помітним і найбільш забруднюючим елементом сміття. За даними організації Cigarette Butt Pollution Project, яка досліджує вплив цигаркових фільтрів на здоров’я людей і довкілля, щороку у світі виробляють 5,5 трлн цигарок із фільтром, з яких майже 5 трлн викидають повз смітники. Недопалки осідають на поверхні ґрунтів, дні річок та океанів. Фільтри неодноразово знаходили у шлунках мертвих птахів, риб, морських черепах тощо. У прагненні очистити своє місто від недопалків, жителі норвезької столиці Осло започаткували рух із збирання недопалків. Програма мінімум — п’ять фільтрів на день.
Під дрібним дощем десятки юнаків і дівчат, метр за метром, досліджують трав’яний покрив міського парку в Осло. Вони збирають недопалки. Рукавичками забезпечують організатори, вони просять перехожих не проходити повз. Пояснюють, що цигаркові фільтри — це загроза, навіть для тих, хто не курить. «Мало хто замислюється, над цим, але сигаретний фільтр на 95 % складається пластику. Якщо уважно його роздивитися — це тисячі полімерних часточок. Вони потрапляють у землю та водойми. Риба це з’їдає. І потім це потрапляє до нас на стіл», — розповідає місцева еко-активістка Андреа Стургеук, учасниця руху Sneipfritt («Без фільтру»).
За даними міжнародної прибережної очисної служби Ocean Conservancy, впродовж останніх 32-х років, серед предметів сміття, яке найчастіше трапляється на берегових лініях і у водоймах, недопалків найбільше. За кількістю зібраного непотребу, вони випереджають пластикові пляшки та трубочки, упаковку від їжі, поліетиленові кульки.
Рух Sneipfritt в Осло започаткував Алек Віклі. Перш ніж долучити до ініціативи жителів міста, Алек збирав недопалки самотужки. Щодня — по п’ять фільтрів. Фотозвіти публікував у соціальних мережах. З часом його почали наслідувати друзі та знайомі. «Я просто викладав фото і просив людей робити те саме. Це ж дуже просто. Це не забирає багато часу. Не потребує грошей. Ви можете робити це де завгодно. Я усвідомлюю, що цю проблему треба вирішувати глобально. Країни мають розробити відповідні закони та стимули для відмови від куріння. Тютюнові корпорації мають розробити екологічні види фільтрів. Муніципалітети повинні дбати про те, щоб усюди були смітники. Але поки цього всього немає, звичайні люди мають брати ініціативу в свої руки. Таким чином ми демонструємо, що прагнемо глобальних змін», — каже п. Віклі.
Недопалки не розкладаються до кінця, оскільки містять мікропластик. Частковий процес розпаду триває від трьох до 15 років, залежно від умов. За цей час недопалки встигають потрапити до шлунків тварин і риб, і нерідко стають причиною їхньої смерті.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply