Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

На дні Нілу знайшли корабель часів Геродота

Автор:

|

Квітень 10, 2019

|

Рубрика:

На дні Нілу знайшли корабель часів Геродота

Торговий корабель стародавніх єгиптян

У затоці Абу-Кір, неподалік від гирла Нілу, вперше знайшли торговий корабель стародавніх єгиптян, саме існування якого історики століттями ставили під сумнів. Перша згадка плавзасобу оригінальної будови, що її місцеві жителі називали «баріс», зустрічається ще в «Історії» Геродота, котрий побував у Єгипті в V ст. до Р. Х.
Давньогрецький історик доволі докладно описав будову дивного корабля, однак речових підтверджень його словам до останнього часу не було. слушність Геродота вдалося довести російському єгиптологу Олександру Білову. Він встановив, що знайдений археологами стародавній корабель, вік якого оцінюється приблизно у 2,5 тис. років, і є легендарний баріс. Монографія єгиптолога вийшла у видавництві Оксфордського університету.
Місто Тоніс, відоме грекам як Геракліон (за легендою, саме там висадився Геракл), було засноване близько 2,7 тис. років тому і кілька століть залишалося найбільшим портом і торговим центром Стародавнього Єгипту.
Проте на суходіл повільно наступало море, і приблизно до кінця VIII ст. місто затопило остаточно. Зараз Тоніс розташований на дні затоки Абу-Кір, приблизно за 2,5 км від берега, і прихований десятиметровою товщею води. Його руїни виявили лише наприкінці XX ст., а велика їхні частина не досліджена і досі.
Відомо, що в період розквіту Геракліону, близько 450 року до Р. Х. Геродот, зокрема, докладно описав і корабель «баріс» із вітрилами з папірусу, яке дуже здивувало «батька історії» своєю незвичайною будовою.
Судно було немов складене з довгих дерев’яних «цеглин», скріплених мідними цвяхами. «Коли таким чином будують каркас корабля, то згори кладуть поперечні балки. Ребер зовсім не роблять, а пази закупорюють папірусом», — розповів давньогрецький історик.
Достатньо незвичайною була і система кермування. «На кораблі встановлюють лише одне стерно, яке проходить наскрізь через кіль. Такі судна можуть ходити вгору по річці лише при сильному попутному вітрі; їх буксирують уздовж берега». Геродот детально описує механізм руху корабля й уточнює: «Таких суден у єгиптян дуже багато, і деякі з них — вантажністю в багато тисяч талантів» (талант — близько 26 кг. — Ред.).
Один із таких кораблів і виявили два з половиною тисячоліття по тому в затонулому порту в ході підводних археологічних досліджень. З огляду на такий поважний вік — корабель збудували між 664 і 332 роками до Р. Х. — воно дуже непогано збереглося: вціліло майже 70 % корпусу.
Загалом біля узбережжя знайшли рештки більш ніж 60 кораблів, але саме цей (№ 17) привернув особливу увагу Олександра Білова. Каркас судна нагадав йому будинок, складений із дерев’яних цеглинок. А через отвір в кілі проходило грубе стерно.
Д-р Білов регулярно їздить досліджувати Тоніс із самого відкриття загубленого міста 1999 року. Знову і знову повертаючись до знахідки та досліджуючи нові деталі, він все більше переконувався в тому, що «Корабель-17» — це описаний Геродотом «баріс», лише дещо більший, його довжина — приблизно 28 м. Послівний аналіз тексту й аналіз всіх фрагментів корпусу показали майже стовідсоткову відповідність структури корабля давньогрецькому опису.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply