Новини для українців всього свту

Thursday, Mar. 4, 2021

Де ж батьківщина яблук?

Автор:

|

Серпень 31, 2017

|

Рубрика:

Де ж батьківщина яблук?

Учені виявили батьківщину всіх сортів яблук. На думку дослідників, яблуні були одомашнені приблизно 4 тис. років тому. Згідно з давніми грецькими хроніками, ці фрукти були одомашнені самим Олександром Македонським, котрий забрав зі собою із Согдіани, провінції Перської імперії, перші саджанці карликових яблунь.
Своєю чергою, сучасний генетичний і видовий аналіз вказує на дві можливі прабатьківщини яблук — Туреччину та Центральну Азію. Тепер же дослідники вивчили ДНК кількох сучасних сортів яблук і встановили, що їхньою батьківщиною є південний схід Казахстану і північний захід Китаю. Порівнюючи набори дрібних мутацій у генах цих яблук і ДНК їхніх можливих диких родичів, науковці змогли «відновити» геном спільного предка всіх цих сортів фруктів і збагнути, що він був більше схожий на яблуню Сіверса з передгір’їв Тянь-Шаню, ніж на турецькі яблуні-«дички», які відрізняються вкрай кислими, дрібними і терпкими плодами.
Ключовим чинником в еволюції цих рослин на Заході та Сході, як показав генетичний аналіз, виступав «Шовковий шлях», уздовж якого вони поширювалися разом з торговцями і мандрівниками. Вони поїдали дикі і перші культурні сорти яблук, і «засівали» їхнім насінням узбіччя доріг того часу, допомагаючи яблуням схрещуватися з місцевими підвидами і набувати нові властивості.
Завдяки цьому велика частина європейських сортів яблук має доволі кислий смак, оскільки їхній геном містить у собі більше вкраплень ДНК «турецької» Malus sylvestris, ніж «китайської» Malus sieversii, а азійські сорти, навпаки, є солодкими через відсутність таких додатків.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply