Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

250-річчя сандвіча

Автор:

|

Травень 24, 2012

|

Рубрика:

250-річчя сандвіча

Велика Британія відзначила 250-ту річницю винаходу національної англійської канапки — сандвіча. Британська асоціація сандвіча, що об’єднує його виробників і продавців, організувала загальнонаціональний тижневий фестиваль, присвячений ювілею. У його межах проводився конкурс на найкращий рецепт сандвіча й було розпочато випуск спеціального журналу.

Винахідником цієї страви вважається британський аристократ і морський воєначальник сер Джон Монтегю, четвертий граф Сандвіч, що жив у XVIII ст. У зв’язку із цим головні святкування пройшли в старовинному місті Сандвічі у графстві Кент на південному сході Англії. Саме від його назви походить прізвище графів Сандвічів і там розташоване їхнє родове помістя. Нащадок винахідника, 11-й граф Сандвіч, якого також звуть Джоном Монтегю, улаштував прийом у своєму маєтку, на якому подавали канапки, що носять ім’я цієї родини.

Протягом усього вікенду в місті Сандвічі відбувалися змагання з приготування сандвічів. Мешканці також розіграли сценки, як граф Сандвіч уперше замовив популярну страву.

Згідно з леґендою, ідея канапки, що включає не один, а два шматки хліба, народилася в графа Сандвіча, коли він грав у карти. Під час азартної гри, що тривала багато годин, сер Джон зголоднів і попросив принести йому канапку, спосіб приготування якої він описав слузі так: кілька шматків запеченої яловичини (ростбіфа) покласти між двох шматків хліба.

Таким чином, він міг стискати канапку в одній руці, не розсипавши начинки, а в іншій — тримати карти. Крім того, така «конструкція» канапки дозволяла графові їсти, не забруднюючи рук. Іншим гравцям сподобався новий спосіб приготування закуски, і вони стали замовляти собі бутерброди, «як у Сандвіча».

Як свідчить Оксфордський словник англійської мови, перша згадка про сандвічі з’являється в щоденниках знаменитого англійського історика Едварда Ґіббона, автора книги «Історія занепаду та руйнування Римської імперії». 1762 року він записав у щоденнику після відвідин кафе під назвою «Дерево какао», що бачив там 20 чи 30 джентльменів, які «їли сандвічі».

У сучасній Великій Британії сандвіч є найпопулярнішою їжею під час ланчу. За статистикою, британська індустрія виробництва та продажу цих закритих бутербродів має річний оборот 6 млрд GBP. 60 млн британців щороку з’їдають 11,5 млрд сандвічів, 3 млрд із яких купують, а решту самі роблять удома.

Четвертий граф Сандвіч обіймав посаду першого лорда Адміралтейства, тобто військово-морського міністра. Його ім’я носить не тільки канапка, а й Південні Сандвічеві острови — архіпелаг, розташований на півдні Атлантичного океану. Таку назву їм дав знаменитий мореплавець Джеймс Кук на знак вдячності за підтримку морським міністром його експедицій.

Сніжана Непийпиво

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply