Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 18, 2022

В Антарктиді раптово зникло озеро

Автор:

|

Липень 15, 2021

|

Рубрика:

В Антарктиді раптово зникло озеро
Озеро зникло

Американські й австралійські вчені зафіксували швидке утворення великої крижаної кальдери в тому місці антарктичного шельфового льодовика, де раніше було озеро. Висновки дослідників ґрунтуються на аналізі супутникових даних, отримані апаратом NASA ICESat-2 при спостереженнях за шельфовим льодовиком Амері у східній частині Антарктиди в червні 2019 року (середина зими в південній півкулі. — Ред.).
Відстеження висоти льоду дозволяє збагнути, як тала вода, що утворюється на поверхні льоду, сприяє появі тріщин та обваленню льодовиків. За прогнозами, цей процес значно посилиться найближчими десятиліттями, причому швидкі зміни поверхні льодовиків через танення не обмежуватимуться лише літніми місяцями.
Виявилося, що в зимові місяці 2019-го в льодовику раптово утворилася нерівна кратероподібна депресія (долина), площею 11 кв. км і глибиною 80 м. у тому місці, де раніше було вкрите льодом озеро, площею 60 кв. км.
Тала вода, що зберігалася в природному резервуарі, стекла через утворену внаслідок гідророзриву тріщину в океан під льодовиком, при цьому зменшення навантаження на плавучий лід спровокувало його підняття на 36 м із утворенням вигину. Моделювання показало, що зміни у висоті відповідають втрати 0,75 куб. км води.
Наступного літа вчені спостерігали короткочасне заповнення долини талою водою, що сформувало в ній вузький канал шириною 20 м і глибиною 6 м.
Гідророзриви трапляються на невеликих шельфових льодовиках Антарктичного півострова, де вода тане влітку, просочується в мікротріщини та замерзає взимку, що призводить до розтріскування льоду. Однак таке рідко спостерігають у льодовиках, товщина яких сягає 1,4 тис. м, як у Амері.
Поясненням є те, що в останні десятиліття танення води відбувається інтенсивніше, що призводить до появи великих і глибоких озер. Це збільшує ризик масштабних гідророзривів, що прискорюють втрату льоду і підвищення рівня моря. Водночас учені наразі не квапляться пов’язувати появу та зникнення озера зі зміною клімату навколо Антарктиди.
Шельфові льодовики утворені плавучим льодом або частково спираються на лід. Вважається, що танення таких льодовиків не може призвести до підвищення рівня моря, проте це не зовсім так: морська вода на 2,6 % щільніша за прісну воду, з якої складаються льодовики.
Таким чином, обсяг морської води, необхідний для витіснення плавучого шельфового льодовика, виявляється трохи меншим від обсягу прісної води, що міститься в плавучому льоду. Танення всіх шельфових льодовиків у світі призведе до підвищення рівня моря всього на 4 см, проте головна загроза від танення шельфових льодовиків полягає в тому, що це призводить до дестабілізації сухопутної частини антарктичного крижаного покриву.
Як повідомляв «Міст», Україна придбає для полярників британський криголам.

Людмила Троценко, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply