Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Рекордна спека в Канаді — сотні жертв

Автор:

|

Липень 13, 2021

|

Рубрика:

Рекордна спека в Канаді — сотні жертв
Люди охолоджуються навіть у потічках

У Британській Колумбії 486 осіб загинули через аномальну температуру повітря. Джон Горґан, глава провінційного уряду, заявив, що ці місця ще ніколи не переживали такої спеки. Він закликав жителів робити холодні компреси і за можливості перебувати в найбільш прохолодній частині будинку.
У Канаді три дні поспіль фіксували небувалі температурні рекорди. Так, у місті Літтон, що в Британській Колумбії, метеостанція зареєструвала 49,5 градуса за Цельсієм. Йдеться про історичний для Канади рекорд. Попередній рекорд в 44,4 градуса за Цельсієм встановили також у Літтоні 1941-го. Міністерство з питань навколишнього середовища Канади оприлюднило попередження, написавши, що стійка, небезпечна і історична хвиля спеки збережеться.
Надзвичайна спека в Канаді призводить до сотень людських жертв. Тільки в провінції Британська Колумбія минулого тижня зафіксували 486 раптових смертей, які можуть бути наслідком спеки. Це на 195 % більше, ніж звичайний показник для цієї пори року. Медики попереджають, що дані щодо померлих наразі не остаточні. На виклики часто спершу виїжджає поліція, тому медичні висновки про причини смерті роблять із невеликим запізненням.
Схожі повідомлення приходять і з інших реґіонів на північному заході Канади. «Ванкувер ніколи не відчував такої спеки, і, на жаль, десятки людей помирають через це», — повідомляє місцева поліція. Правоохоронці зазначили, що більшість померлих були літніми людьми, багато з них мали супутні хронічні захворювання, які посилилися через спеку.
Жителі намагаються не покидати будинків без крайньої необхідності, але не всі будівлі оснащені кондиціонерами, позаяк зазвичай літня температура повітря не перевищує 30 градусів за Цельсієм. Місцева влада повсюдно встановлює тимчасові фонтани і поливні системи. Також відкрили так звані центри охолодження — порожні міські приміщення з кондиціонерами, де люди просто лежать на розкладачках або на підлозі на тонких матрацах.
1 липня лісова пожежа знищила більшу частину міста Літтон. У містечку згоріло майже 90 % всіх будівель, у т. ч. медичний пункт і поліційний відділок. Екстрено евакуювали 1,3 тис. осіб. Через швидке поширення вогню у людей на збирання було не більше 15 хвилин. Понад 1 тис. осіб очікує така ж доля. Поліція повідомляє, що частина жителів не виходить на зв’язок. Кількість лісових пожеж у Канаді, викликаних аномальною спекою, за одну добу зросла зі 136 до 180. До гасіння вогню залучили більше 3 тис. осіб, авіація та спецтехніка. У реґіон прибули 350 солдатів і офіцерів Збройних сил Канади для допомоги в ліквідації пожеж. Площа загоряння перевищує 79 тис. га.
Метеорологи пов’язують цю погодну аномалію з ефектом так званого теплового купола, викликаним високим атмосферним тиском. Це природне явище — вкрай інтенсивне, а зіставні феномени реєструють у середньому лише один раз на кілька тисяч років.
Експерти зазначають, що антропогенні зміни клімату зробили ці типи незвичайних проявів більш імовірними.
Тіп Палмер, фахівець у галузі фізики клімату, учасник програми Оксфордського університету з моделювання кліматичних змін, також запевняє, що через кліматичні зміни світ все частіше буде зіштовхуватися з такими явищами. «Важливо також розуміти, що спека, яку переживає зараз Канада — ніщо порівняно з тим, що чекає на деякі країни світу, що розвиваються. Їм загрожують не лише високі температури, а і рівень вологості, за якого людський організм просто не може виживати. Важливо розуміти, що це неминуче станеться», — прогнозує він.
За 4,5 млрд років своєї історії Земля пережила періоди і потепління, і похолодання. Температурні перепади були викликані зміною орбіти, по якій наша планета обертається навколо Сонця. Але дослідження вчених наприкінці ХХ ст. засвідчили, що з 1980-х рр. потепління стало відбуватися набагато швидше, ніж раніше.
При цьому, згідно з даними науковців, в останні 2 тис. років Земля перебуває до Сонця на такій орбіті, за якої в колишні часи наступав період її природного охолодження.
Але, як йдеться в дослідженні, опублікованому 2013-го у журналі Science, це природне охолодження зараз не відчувається через безприкладне потепління, викликане емісією парникових газів. У 2019-2020 рр. концентрації основних парникових газів продовжували зростати, зазначають метеорологи. Економічний спад на тлі пандемії викликав тимчасове скорочення нових викидів парникових газів, але це не справило помітного впливу на атмосферні концентрації. І 2021-го концентрація газів продовжить зростати.
У доповіді «Стан глобального клімату 2020» Всесвітньої метеорологічної організації ООН йдеться, що середньорічна температура торік була на 1,2 градуса за Цельсієм вищою, ніж в доіндустріальний період.
2015-го 195 країн та Європейський Союз підписали Паризьку угоду щодо клімату, яка передбачає утримання підвищення температури на планеті в межах 1,5 градуса порівняно з доіндустріальним рівнем.
Раніше «Міст» розповідав, як уберегтися від палючої спеки.

Катря Юськів, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply