Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 19, 2022

Киргизстан відібрав у канадців золотодобувну копальню

Автор:

|

Грудень 05, 2021

|

Рубрика:

Киргизстан відібрав у канадців золотодобувну копальню
Копальня Кумтор

Золотодобувна копальня Кумтор у Киргизстані більше не належить канадській компанії Centerra Gold Inc. Про це заявив Акилбек Жапаров, глава киргизького уряду. «Centerra Gold Inc. ухвалила рішення про визнання того, що їм більше не належить національне надбання киргизького народу — родовище Кумтор. Компанія була змушена списати зі своєї балансової вартості 926 млн USD і відобразити факт втрати контролю над копальнею Кум тор», — зазначив він.
За словами прем’єр-міністра, у разі націоналізації копальні не йдеться про утиск інтересів інвесторів. «Киргизький уряд з першого ж дня закликав менеджмент компанії Centerra Gold Inc. визнати заподіяння величезних збитків природі й економіці нашої країни. Кабінет міністрів продовжуватиме активно відстоювати верховенство закону та національні інтереси народу Киргизстану», — запевнив п. Жапаров.
У своєму зверненні до киргизького народу канадська компанія заявила про захоплення копальні, засноване на хибній інформації та необґрунтованих твердженнях. «Ми побоюємося, що невиправдані дії уряду поставлять під загрозу тисячі робочих місць, що добре оплачуються, і бізнес сотень киргизьких постачальників», — зазначається в документі.
У компанії нагадали, що з 1994 року інвестували понад 3,4 млрд USD у розробку й експлуатацію рудника відповідно до міжнародних стандартів охорони навколишнього середовища та техніки безпеки. «Під нашим керівництвом копальня Кумтор стала найбільшим приватним роботодавцем у Киргизькій Республіці, найбільшим платником податків, вносячи серйозний внесок в економіку Киргизстану та важливі соціальні програми», — наголосили в Centerra Gold Inc.
Кумтор — найбільше високогірне золоторудне родовище в Центральній Азії. Копальня розташована в Іссик-Кульській області на сході Киргизстану за 60 км від кордону з Китаєм на висоті понад 4 тис. м. Вона поступається висотою розташування лише золоторудному родовищу Янакоча в Перу. Золото у горах Тянь-Шаню радянські геологи знайшли 1978-го, але освоєння родовища відклали через високу вартість проєкту —близько 1,46 млрд USD. Генеральну угоду щодо проєкту «Кумторзолото» підписали уряд незалежного Киргизстану та канадською компанією Cameco, одним із найбільших у світі виробників урану, у грудні 1992 року. Комерційне виробництво золота на родовищі почалося 1997-го.
2004 року Cameco й уряд Киргизстану об’єднали свої частки у проєкті в компанію Centerra Gold Inc. Зараз Киргизстану належить 26 % акцій компанії. Родовище забезпечило 12 % валового внутрішнього продукту країни за 2020 рік.
17 травня ц. р. парламент Киргизстану прийняв ухвалу про введення на об’єкті тимчасового зовнішнього управління у зв’язку з «безвідповідальними діями» Centerra Gold Inc. Це рішення парламенту ґрунтується на висновках державної комісії та прийнятому на початку травня законі, який дозволяє уряду брати Кумтор під зовнішнє управління у разі порушення екологічних вимог. Ба більше, суд у Бішкеку зобов’язав розробника Кумтора виплатити державі 3 млрд USD компенсації за незаконне накопичення відходів виробництва на льодовиках Давидова та Лисому.
Як повідомляв «Міст», у Колумбії обвалилася копальня золота.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply