Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 14, 2022

Новий рік, який називають Старим

Автор:

|

Січень 13, 2017

|

Рубрика:

Новий рік, який називають Старим

0113___08--2

Українці полюбляють самі собі самокритично дорікнути за надмірне число різноманітних свят. Але зазвичай це робиться лише жартома. Отакий ми народ. Працьовитий, а тому й маємо право відпочити. І навіть Новий рік відзначаємо двічі. Але винні тут не ми самі, а розбіжності між світським Григоріанським та православно-церковним Юліанським календарями. Бо 1-ше січня саме по собі, а 14-те залишається у народній традиції і носить назву Старого Нового року.

Перед тим, як його зустріти, увечері 13-го січня українці відзначають свято Меланки, назване так на честь святої Меланії Римлянині. Ще на переважній частині території України про цей вечір кажуть – Щедрий. Або ж Щедра кутя. А все тому, що готують щедрий святковий стіл, де переважають м’ясні страви. З цієї нагоди вдруге варять кутю. Ледь починає смеркати, групи щедрувальників (переважно молодь) обходять оселі, співають і бажають господарям здоров’я та достатку на увесь рік. Фахівці твердять, що це відгомін ще дохристиянського звичаю. Традиції поєдналися і маємо два свята в один день – Щедрий Вечір і Меланки.

Втім, держава наша настільки велика, що в окремих регіонах можливі певні розбіжності. Наддніпрянська Україна і Гуцульщина святкують Щедрий Вечір як значне свято різдвяного циклу. А у галичан Щедрий Вечір – напередодні Водохреща, тоді як для наддніпрянців це Богоявленне навечір’я – «Голодна кутя».

About Author

news

Comments are closed.

Leave A Reply