Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

Литовці відзначають скорботні роковини

Автор:

|

Травень 22, 2018

|

Рубрика:

Литовці відзначають скорботні роковини

У вівторок, 22 травня, минає 70 років від початку операції «Весна», під час якої в 1948 році протягом двох днів радянські репресивні органи депортували в Сибір близько 40 тисяч громадян Литви. Поміж них було чимало жінок і дітей. Це стало найбільш масштабною депортацією мешканців країни.

Міністерство державної безпеки СРСР тоді діяло швидко і жорстко. Вище начальство вимагало «очистити республіку» від антирадянських елементів, які співпрацюють з партизанами, а також від заможних селян, які не бажали вступати до колгоспів. Тим що у самому Сибіру гостро не вистачало робочих рук. От і вирішили вислати туди з рідних місць старанних литовців.

І все ж головною ж метою операції було залякати мешканців (виселяли, до слова, не лише литовців, а й місцевих поляків, білорусів), які тоді продовжували бойкотувати радянські ідеологічні та економічні реформи. І ця мета, хоча й частково, але була досягнута: страх потім десятиліттями залишався у свідомості. «Тисячі людей були знищені, і не тільки фізично. Зламано безліч доль», – наголошує литовський історик Арвідас Анушаускас. У московських архівах зберігаються плани і карти депортації 70-річної давності. Але вони досі засекречені…

Архівна світлина з 1948 року.

About Author

news

Comments are closed.

Leave A Reply