Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 19, 2021

Відкрили пам’ятник Петру Болбочану

Автор:

|

Жовтень 05, 2020

|

Рубрика:

Відкрили пам’ятник Петру Болбочану
Пам’ятник Петру Болбочану

Пам’ятник Петру Болбочану, полковнику армії Української народної Республіки (УНР), відкрили в середмісті Києва. Це перший монумент на його честь в Україні та світі. Петро Болбочан брав участь у походах за звільнення Криму від більшовиків і виступав за незалежність України. Ескізи скульптури виконали ще шість років тому, та пам’ятник вдалося встановити лише зараз завдяки пожертвам українців з різних куточків світу.
«Емоції просто переповнюють», — каже Андрій Болбочан, онук полковника. Він — його онук. Приїхав із родиною із Чернівців спеціально на відкриття пам’ятника.
Розповідає: мріє, щоб такий монумент був і в його рідному місті. «Ні наші депутати до цього не долучаються, ні наші можновладці. Так до того, що зробив дід, ставляться. Мабуть, вони не розуміють, що він зробив колись сто років тому. Тому те, що тут сталося, дуже гарно, свято нашої родини», — зазначив п. Андрій Болбочан.
Петро Болбочан — полковник армії УНР, відомий, зокрема, успішною кримською операцією. 1918 року він розбив на Перекопі війська більшовицької Росії й увійшов до Криму, повернувши Україні Чорноморський флот.
Створити пам’ятник задумали ще шість років тому. Втілити цей задум у життя досі не вдавалося через брак коштів. Зараз стало можливим завдяки пожертвам українців із різних куточків світу. «Хто давав 200 грн, хто 1000 грн. Були люди, які дали 50 тис.», — розповідає Роман Коваль, голова історичного клубу «Холодний яр». Він — ініціатор створення пам’ятника. Знайшов однодумців серед художників. Усього за три місяці вони створили ескіз та зробили перший варіант погруддя з гіпсу.
«Із Олександром Фурманом я зробив людині пам’ятник, котра відстоювала нашу Україну. І ми живемо зараз в Україні, звісно, не такій, як він хотів, я би хотів. Але я вам скажу, якби полковник Болбочан став керувати українською армією в той час, ми би вже давно жили в квітучій державі», — розповів Михайло Горловий, автор скульптури.
«Учасник придушення повстання січневого більшовицького в січні 1918-го. Вигнав більшовиків із Європейської площі, це тоді була Царська площа, взяв Михайльвський золотоверхий монастир. Це була більшовицька фортеця. Брав участь у звільненні Арсеналу, Софії Київської, а ми про це не знаємо. Тепер людина, котра захищала Київ, повертається в столицю України», — додав п. Коваль.
Ця споруда — частина проєкту «Українська історія в камені» громадської спілки (ГС) «Музичний батальйон». «Ми здіймали інформаційну хвилю. Аж до позавчора, коли чесно кажучи, тільки під оголошенням по збірку коштів знайшлися родичі Болбочана, про яких ми безпосередньо не знали, на яких ми не виходили, ми не знали про Чернівці. Це було зворушливо», — повідомила Оксана Пономарьова, керівниця ГС.
Як повідомляв «Міст», нещодавно у Києві встановили пам’ятник Магатмі Ґанді.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply