Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 14, 2022

Україна придбає для полярників британський криголам

Автор:

|

Липень 14, 2021

|

Рубрика:

Україна придбає для полярників британський криголам
James Clark Ross

Український уряд погодив виділення коштів на купівлю у Великої Британії криголаму James Clark Ross для українських антарктичних експедицій. У світі близько 30 країн мають цілорічні станції в Антарктиді й Україна — серед них, та з 2001-го не має власного судна для антарктичних експедицій. Тож океанографічний криголам дозволить українським ученим досліджувати океан, співпрацювати у цій галузі з іншими країнами, а у перспективі працювати не лише в Антарктиді, а й в Арктиці.
Власне судно також допоможе розв’язати логістичні проблеми на станції «Академік Вернадський», дістатися до якої можна лише морським шляхом і тільки в короткий період антарктичного літа, коли океан навколо не скутий кригою. Для доправляння річних і сезонних експедицій, вантажів Україна наразі змушена щороку фрахтувати іноземні кораблі.
Тепер рішення уряду має затвердити Верховна Рада, тоді Україна зможе придбати судно, ціна якого — близько 5 млн USD. Україна також має профінансувати доставку корабля та наукове дооснащення. Крім цього, потрібно подбати про кошти на цілорічне обслуговування криголаму та про місце його постійного базування.
Криголам, який хоче придбати Україна, є британським дослідницьким судном, його спустили на воду 1990 року. За словами Євгена Дикого, керівника Національного наукового антарктичного центру, корабель ще має ресурс у 20-25 років. Довжина — 100 м, там є вантажний кран, супутниковий зв’язок, вісім дослідницьких лабораторій, може вмістити до 50 науковців і 20 членів екіпажу.
Криголом James Clark Ross має водотонажність 5 732 т. Для порівняння: водотонажність флагмана українського військового флоту фрегата «Гетьман Сагайдачний» має тоннажність 3 642 т і довжину 100 м. Судно назвали на честь британського військового моряка та дослідника, який у XIX ст. здійснив найбільшу для свого часу експедицію в Антарктику, а пізніше брав участь у пошуках зниклої експедиції Франкліна в Арктиці.
Криголам спеціалізується на океанографічних, геофізичних і морських біологічних дослідженнях. Перевагою корабля є можливість іти через кригу завтовшки 1 м зі швидкістю у 4 км/год., а максимальна товщина льоду, яку він може подолати — 4 м. Раніше криголам належав британським полярникам і цього сезону відпрацював свою останню експедицію для них.
До слова, станція «Академік Вернадський» також дісталась українським науковцям від британських колег — її передали 1996-го. Раніше вона називалась «Фарадей».
Як повідомляв «Міст», полярна солідарність врятувала українця.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply