Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

У РНБО визнали, що приймали хибні рішення

Автор:

|

Жовтень 25, 2021

|

Рубрика:

У РНБО визнали, що приймали хибні рішення
Олексій Данилов, секретар РНБО

Володимира Зеленського дедалі частіше критикують, зокрема, і за те, що він намагається підмінити поняття законності розмовами про «політичну доцільність». Основним інструментом у президентських руках стала Рада національної безпеки й оборони (РНБО). Як повідомляв «Міст», РНБО ще з лютого ц. р. почала організовувати «чорні п’ятниці», складаючи різноманітні списки «ворогів народу» — олігархів, контрабандистів, «злодіїв у законі» — проти яких моментально запроваджували персональні санкції. Спершу українцям подібна рішучість подобалася, мало хто зважав на юридичний бік питання, адже, згідно з окремим законом «Про санкції», застосувати їх проти українських громадян можна лише в одному випадку — якщо ті здійснюють терористичну діяльність (у т. ч. фінансують тероризм чи підтримують його в будь-який інший спосіб). Запровадження санкцій стало виправданим проти громадян Російської Федерації (РФ), які організовували «вибори» до Державної думи Російської Федерації (РФ) в окупованих Автономній Республіці Крим (АРК) та Окремих територіях Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Натомість у списках «злодіїв у законі» виявили понад сотню помилок. Це визнав особисто Олексій Данилов, секретар РНБО.

Мудре слово «транслітерація»
Нагадаємо, що в травні ц. р. РНБО запровадила санкції проти 557 «злодіїв у законі» та 111 кримінальних авторитетів. Їм заблокували активи та заборонили в’їзд на територію Україну. «Одне з питань, яке ми розглядали на порядку денному — питання щодо інформації про стан виконання протокольного доручення, що стосується застосування санкцій щодо контрабандистів і «злодіїв у законі». Почали з питання криміналітету. Була доповідь міністра внутрішніх справ. На превеликий жаль, у рішеннях РНБО, які готували раніше, були свідомі або несвідомі помилки щодо 108 осіб», — заявив п. Данилов за підсумками засідання РНБО 15 жовтня.
Спершу він відмовлявся пояснити, що то були за помилки. Але пізніше зізнався, що йшлося про неправильне написання імен і прізвищ, а також помилкові дати народження. «Помилки у санкційних списках РНБО стосуються транслітерації прізвищ», — зазначив п. Данилов у коментарі «Громадському». Також він запевнив, що всі помилки вже виправили.
Проте одна людина все ж опинилася в «чорному» списку випадково і санкції щодо неї вже зняли. Хто це, і чому цю людину внесли до «чорного» списку — з особистих мотивів чи через якусь конкретну помилку — секретар РНБО не уточнив.
Причому таких «випадкових» може побільшати. Як виявилося, щодо ще дев’ятьох осіб із санкційного списку буде додаткова перевірка. «Було прохання людей, які переймаються питанням волонтерів, наших батальйонів, стосовно дев’яти осіб, які були внесені в цей список. Їхнє бачення: що треба провести додаткову перевірку цих осіб. Є протокольне доручення міністру зробити таку перевірку і, в разі необхідності, внести на найближче засідання РНБО відповідні пропозиції», — сказав п. Данилов.
Ще один цікавий поворот у цій історії — покарання винних. Як виявилося, за 108 помилок у рішенні одного з найвищих державних органів, очолюваних особисто президентом України, поплатилися восьмеро посадовців Міністерства внутрішніх справ (МВС), які готували відповідні матеріали. Покарання було «драконівським»: шістьох просто звільнили, а двох понизили в посаді.

У пошуках «винного»
В Офісі президента України (ОПУ) закликали «відмовитися від спекулятивних оцінок тих чи інших санкційних рішень». Й відразу знайшли «винного». Михайло Подоляк, радник голови ОПУ, повідомив, що при підготовці вказаних матеріалів порушення були допущені працівниками МВС у період, коли його очолював Арсен Аваков.
З іншого боку заява п. Подоляка зовсім не виглядає на політичну помсту ексміністру. «Часто «злодії в законі» мають по кілька паспортів, де може відрізнятися навіть на одну літеру правопис прізвища або ж дата народження», — пояснив Deutsche Welle Ярослав Тракало, колишній заступник директора департаменту комунікації МВС за часів, коли відомство очолював п. Аваков.
Своєю чергою, Олександра Устинова, народна депутатка парламентської фракції «Голос», заявила, що 108 людей «орли Авакова» незаконно внесли у санкційний список із різних причин. «Декого — бо добровольці, і спрацювали російські спецслужби, дуже вже треба було добитися їхньої екстрадиції з України в лапи Федеральної служби безпеки РФ. Декого внесли за «гроші» конкуренти по бізнесу, та ще багато цікавих моментів, — пояснила вона. — Ще чотири з половиною місяці тому я почала писати і порушувати цю тему в засобах масової інформації (ЗМІ), а пізніше з’ясувала, що списків було два: один — який проголосувала РНБО, і другий — який підписав президент».
«Фальсифікація документів відбулася на найвищому державному рівні, коли Аваков і Ко прибирали зі списків реальних «ворів» (так у тексті. — Ред.) за гроші, а натомість вносили тих, кого там хотіли бачити. Саме так із переліку зникли реальні кримінальні авторитети, а з’явилися добровольці», — зазначила депутатка.

Трохи позитиву
Тим не менш, РНБО їсть свій хліб (чи радше, гроші платників податків) не дарма. На тому ж таки засіданні вперше за час Незалежності затвердили «План оборони держави». «Це великий документ, над яким працювали майже два роки, який чітко дає відповіді на ті виклики, які сьогодні постали перед нашою країною», — наголосив п. Данилов. Щоправда, жодних подробиць не назвав, пославшись на те, що документ є секретним. «Члени РНБО, природно, цей документ бачили. Він цілком таємний. Це не документ, який з’явився за день-два… Над планом працювали два роки за дорученням президента України. Він є досить фундаментальним документом… Але це на час війни, тому він і має таку назву «План оборони», — зазначив секретар РНБО в етері телеканалу «Україна».
За його словами, в документі містяться, зокрема, пункти про кібербезпеку й інформаційну безпеку. Крім цього, в плані оборони передбачено повну взаємодію всіх органів центральної влади, місцевої влади, військових. Він також дотичний до застосування закону про територіальну оборону. «Всі ці компоненти зведені в єдину систему координат», — пояснив чиновник.
Того ж дня РНБО затвердила Стратегію інформаційної безпеки України, в якій йдеться про інформаційну безпеку на тлі російської аґресії. Ще одна ухвалена стратегія стосується біологічної безпеки та захисту України. За словами п. Данилова, вона покликана врегулювати дії державних органів задля протидії хворобам, таким, як Covid-19.

Ігор Берчак

Гоп-ля
Нагадаємо, що навесні 2019 року РНБО запровадила санкції проти Алессандри Муссоліні, ексдепутатки Європейського парламенту й онуки італійського диктатора Беніто Муссоліні, за начебто участь у спостереженні за так званими виборами в ОРДЛО. У травні 2020-го президент Зеленський вилучив її зі санкційного списку, не зазначаючи причини в указі. За даними ЗМІ, санкції проти неї запровадили помилково, переплутавши з італійцем Алессандро Муссоліно, який справді їздив «спостерігачем» до ОРДЛО.

До слова
Володимир Зеленський уперше прокоментував розслідування скандалу з Pandora Papers. Президент запевнив, що ні він, ні представники студії «Квартал 95» не займалися відмиванням грошей і зазначив, що в розслідуванні «Слідство. Інфо» не побачив «жодної нової деталі». «Чесно кажучи, сюжет не дуже, я вам кажу як професіонал. По-перше, нічого нового, це було для мене як дежавю. 2019-го все те саме кіно я бачив на каналах олігарха Порошенка, який показував, тому що розумів, що проти мене бруду ніякого немає, — заявив глава держави телеканалу ICTV. — Радий, що жодної нової деталі я не побачив. Це говорить про те, що з 2019 року на мене як на президента України нічого товариш Петро так і не знайшов».
Гарант Конституції не став заперечувати, що 2012 року використовував офшорні компанії. «За часів Януковича всі структурували свій бізнес, особливо бізнес, пов’язаний зі ЗМІ. Всі канали мали компанії за кордоном, абсолютно всі. Бо це була можливість, щоб на тебе політика не впливала. У «Кварталу 95» була сатира, всі тиснули, всі хотіли впливати. Податкова ходила до нас якщо не щодня, то щотижня», — пояснив він.
Як писав «Міст», що 3 жовтня організація «Слідство. Інфо» оприлюднила свій фільм-розслідування «Офшор 95», що ґрунтується на глобальному витоку документів Pandora Papers. Документи частково підтвердили схему переказування коштів від структур олігарха Ігоря Коломойського до офшорних фірм Володимира Зеленського та його соратників.

Підпис до фото:
Олексій Данилов, секретар РНБО

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply