Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Українські олігархи хочуть відібрати бізнес у канадців

Автор:

|

Травень 03, 2021

|

Рубрика:

Українські олігархи хочуть відібрати бізнес у канадців
Сонячна електростанція в Нікополі

Канадська енергетична компанія TIU, яка збудувала у Нікополі Дніпропетровській області сонячну електростанцію, заявила про «атаку олігархів» — станцію незаконно від’єднав від електромережі Нікопольський завод феросплавів, який належить українським олігархам Ігорю Коломойському, Геннадію Боголюбову та Вікторові Пінчуку.
Компанію TIU й її інвестиції в «зелену» електроенергію в Україні згадував улітку 2019-го під час свого візиту до Канади Володимир Зеленський, президент України. «Зелена» енергетика буде одним із ключових секторів для нашої економіки в найближчі роки. Знаю, що канадська компанія TIU вже успішно працює в цій сфері. Дякуємо їм за це, і будь ласка, беріть з них приклад», — зазначив тоді він.
Влад Лізунов, директор TIU, зараз так коментує цю заяву: «Коли президент країни називає вашу компанію по імені і каже: хлопці, ви таку гарну справу робите, прошу, інвестуйте в Україну, то можна було б сказати, що це найвищого рангу «інвестиційна няня», яку ви тільки можете мати. Але потім, коли олігархи тебе атакують, нема ні захисту, ні допомоги від держави».
TIU інвестує в «зелену» енергетику по всьому світу, а 2017 року компанія прийшла до України, збудувавши сонячну електростанцію у Нікополі. «Це був перший проєкт із сонячної енергетики в Нікополі, а вкладені компанією майже 60 млн CAD — найбільшою закордонною інвестицією за досяжний період. Історія успіху. Якби не те, що на їхній бізнес дехто накинув оком, — зазначив директор компанії. — Заявили, що Нікопольський феросплавний має здійснити певний ремонт, заміну електроліній. Проте відколи наша електростанція була від’єднана від мережі в березні 2020 року, ніяких ремонтів не проводили».
Канадські інвестори вважають, що йдеться про рейдерську атаку. «Ми отримали комунікацію, що дехто з тих олігархів хоче купити нашу електростанцію. Певна річ, не за ринковою ціною, а набагато дешевше, — наголошує п. Лізунов. — Саме так діють українські рейдери: знаходять бізнес, який хочуть вкрасти, ставлять цей бізнес у дуже скрутну економічну ситуацію, як це відбулося з нами, бо ця станція вже отримала збитків 7 млн за весь час, поки була вимкнена. А потім просто чекають, поки власники бізнесу впадуть у відчай і продадуть свій бізнес за копійки. Одразу після цього усі проблеми магічно зникають, бізнес починає працювати знову. Це така базова схема рейдерських атак в Україні».
Тож канадські інвестори звернулися до суду, а програвши у першій інстанції, подали апеляцію. Апеляційний суд мав відбутися 12 квітня, але цього дня суддя захворів, а в будівлю суду надійшла погроза про замінування. Директор TIU запевняє, що компанія готова дійти до Верховного суду, щоб добитися під’єднання електростанції. «У судах України важко знайти справедливість. Коли на тебе нападають олігархи, мусиш захищатися в суді. Як закордонні інвестори ми не можемо давати суддям хабарів чи вдаватися до якихось інших незаконних речей. А українські олігархи можуть», — скаржиться він.
Відсутність верховенства права, корупція, брак реформ — такі три найбільші завади для ведення бізнесу назвали представники західних компаній, що працюють в Україні. Дані опитування нещодавно оприлюднила Американська торгова палата. Як свідчать результати дослідження, 66 % опитаних назвали найбільшою перешкодою відсутність належного верховенства права, 54 % — корупцію, 45 % — відсутність потужної програми реформ.
Ендрю Гундер, президент Палати, назвав ще однією великою проблемою вплив олігархів і роль олігархів в Україні. «Олігархи мають преференції, які вони використовують, і це відштовхує великих міжнародних гравців, щоб приходили в Україну», — пояснив він.
За словами посадовця, те, що сталося з канадськими інвесторами — не виняток. «Маємо тут конкретний приклад, коли інвестор повірив в Україну, прийшов, інвестував і зустрівся з непередбаченими і несправедливими викликами. І зараз це дає поганий сигнал іншим інвесторам, які дивляться на Україну», — зазначив він.
Раніше канадські інвестори планували розширити свій бізнес в Україні. Проте тепер кажуть, що нових сонячних станцій не будуватимуть. «Наш сумний досвід навчає не вірити обіцянкам теперішньої української влади. Ідеться не тільки про намір сприяти інвесторам, але й про обіцяний спеціальний тариф на «зелену» енергетику, що також виявилося обманом, — бідкається п. Лізунов. — Однозначно, сьогодні Україну аж ніяк не назвеш привабливим напрямком, щоб вкладати гроші. І що мене найбільше дивує: Україна надалі продовжує запрошувати нових інвесторів, в той час, як погано поводиться з тими, які є. Не знаю, як можна чекати, що люди тобі повірять, коли ті, хто повірив тобі в минулому, вже обпеклися».
Як повідомляв «Міст», канадська компанія подала на завод Коломойського до суду.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply