Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Стався дефолт «Нафтогазу України»

Автор:

|

Серпень 05, 2022

|

Рубрика:

Стався дефолт «Нафтогазу України»

Національна акціонера компанія (НАК) «Нафтогаз» — банкрут. Державна компанія допустила дефолт по своїх облігаціях. У НАК заявили, що дефолт допустив Кабінет Міністрів України (КМУ), який не дозволив провести виплати.
«Нафтогаз» мав виплатити 335 млн USD тіла боргу (за випуском 2022 року) та 45 млн EUR відсотків (за випуском 2024 року). Щоб провести виплати, НАК має отримати узгодження уряду. У компанії стверджують, що мають на рахунках достатньо коштів для виплат за єврооблігаціями та попередили про неґативні наслідки для країни у разі «жорсткого дефолту».
КМУ, однак, цього погодження не надав, а доручив компанії невідкладно розпочати другий раунд перемовин із інвесторами щодо реструктуризації боргу, адже перший раунд успіхом не увінчався. Таким чином, уряд пішов на дефолт щодо єврооблігацій НАК. Це означає, що компанія втрачає доступ до міжнародного ринку капіталу, а потім уряд своєю забороною на виплату «фактично взяв на себе повну відповідальність за залучення коштів, необхідних для імпорту природного газу для проходження опалювального сезону 2022/2023».
За даними експертів, відмова уряду зумовлена нерозумінням із боку іноземних партнерів України, чому за умови заморозки виплат за державним боргом приватні інвестори продовжують отримувати кошти. Спроби «Нафтогазу» сплатити за боргом викликають занепокоєння у ключових кредиторів держави, вважають в уряді.
КМУ наполягає, що НАК необхідно зберегти гроші для закупівлі газу у рамках підготовки до опалювального сезону. Уряд як акціонер компанії очікує, що «Нафтобаз» діятиме за прикладом «Укренерго» й «Укравтодору», які також приступають до процесу реструктуризації боргів.
Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України, поставив перед Юрієм Вітренком, головою «Нафтогазу», завдання домовитися про реструктуризацію боргу компанії. Останній звернувся до власників облігацій, за якими компанія мала зробити виплати, з пропозицією відтермінувати погашення та виплату відсотків на два роки. Натомість представники кредиторів дали зрозуміти, що такий сценарій їх не влаштовує.
У червні ц. р. КМУ доручив «Нафтогазу» накопичити до початку опалювального сезону щонайменше 19 млрд куб. м газу, а п. Вітренко у публічних виступах зазначав, що для проходження зими цілком достатньо 15 млрд куб. м палива. «Уряд перестраховується і закладає в плани всі можливі ризики, зокрема, варіант із проходженням зими без імпорту газу. Це підвищує планку запасів у сховищах», — запевнив він. У відповідь уряд визнав роботу керівництва НАК щодо реструктуризації боргів незадовільною.
Фактично «Нафтогаз» став заручником масштабнішого процесу реструктуризації зовнішнього боргу України. Напередодні Міністерство фінансів оголосило пропозицію власникам євробондів країни про відтермінування платежів за ними на два роки, а також про зміну умов обігу державних ВВП-варрантів.
Попередньо цю пропозицію вже підтримали уряди Канади, Франції, Німеччини, Японії, Великої Британії та США. Вони закликали комерційних кредиторів погодитися на прохання України та відтермінувати виплати за українськими євробондами.
Успішна реструктуризація боргу євробондами дозволить державі заощадити близько 5 млрд USD платежів упродовж наступних двох років. Ці кошти держава зможе витратити на пріоритетніші цілі, зокрема, на підтримання оборони або відновлення критичної інфраструктури.
«Виплата за боргами «Нафтогазу» в таких умовах була б щонайменше дивною. За ідеєю, уряд якраз і повинен би не давати НАК виплатити євробонди. Якби раптом такі виплати відбулися, то це могло б підштовхнути власників суверенного боргу не погоджуватися на відтермінування платежів по ньому», — зазначив інвестиційний банкір Сергій Фурса. Він вважає, що дефолт буде тимчасовим і рано чи пізно «Нафтогазу» вдасться погодити умови реструктуризації.
Як повідомляв «Міст», «Нафтогаз» збільшив видобуток нафти в Єгипті.

About Author

Meest-Online