Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Зенон Потічний: «Експорт із України до Канади за останні півроку збільшився на 30 %»

Автор:

|

Серпень 15, 2018

|

Рубрика:

Зенон Потічний: «Експорт із України до Канади за останні півроку збільшився на 30 %»

1 серпня виповнився рівно рік із початку дії Угоди про вільну торгівлю між Канадою й Україною. За цей час товарообіг між державами істотно зріс, хоча все одно залишається низьким. Про підсумки року вільної торгівлі розповів Зенон Потічний, президентом Канадсько-української торговельної палати (КУТП).
— Які основні досягнення вільної торгівлі України з Канадою можете назвати?
— Передусім суттєво збільшилася зацікавленість у взаємному веденні бізнесу. КУТП одержує набагато більше запитів, що свідчить про значне зростання активності бізнесу. Крім цього, позитивні зміни доводять і числа товарообігу, адже експорт з України в Канаду за останні півроку збільшився на 30 % порівняно з аналогічним періодом минулого року.
— КУТП виступає партнером канадського урядового проекту Canada-Ukraine Trade & Investment Support project (CUTIS). Чого вдалося досягти за цей час?
— Проект уже активно працюю, обравши попередньо п’ять секторів українського експорту, які становлять найбільший інтерес для Канади, — українські компанії, що працюють у секторах ІТ, одягу, взуття, меблів і кондитерських виробів. Надходили також запити від канадських компаній, які воліють приїхати в Україну і на місці подивитися на потужності підприємств перед укладенням контрактів.
— Найбільшу вигоду від вільної торгівлі отримали саме ті компанії, які працюють у цих п’ятьох перспективних секторах, чи угода відкрила якісь неочікувані прибуткові сфери?
— Найкраще бачимо успіхи в цих галузях, але, можливо, тому, що найбільше працюємо з ними, наші люди регулярно їздять разом на торговельні шоу, перебувають на зв’язку. Однак, вільна торгівля відкрила й нові цікаві сфери інтересу, про які раніше ніхто й не знав.
— Наскільки добре в Канаді знають про Україну?
— Побутує думка, що в Канаді всі добре знають про Україну, її можливості тощо. Однак, коли ми проводили семінари з просування Угоди про вільну торгівлю в канадських містах, то, на наше здивування, всі учасники були добре поінформовані про політичні проблеми України, анексію Криму, роль Росії у війні на Донбасі, але дуже мало знали про комерційні можливості України. Тому одним зі завдань CUTIS є, щоб на різних семінарах, конференціях та інших професійних заходах більше розповідали саме про бізнесовий потенціал України.
— У тексті Угоди передбачена можливість унесення до неї змін. Чи ведуться про це розмови?
— Наразі Канада дуже заклопотана проблемами із США та оновленням угоди НАФТА, тож пріоритет торговельних перемовин зараз там. Утім, гадаю, інформація про торгівлю між Канадою й Україною збирається, і пізніше буде можливість її обговорити, оскільки розмови про розширення Угоди на фінансові транзакції, сферу послуг тощо справді велися. До цього питання ми ще повернемося.
— Чи збільшилися інвестиції між Канадою й Україною з часу запуску вільної торгівлі?
— Авжеж, ми фіксуємо зростання інвестицій і підвищення активності як великих, так і малих компаній. Зростання торгівлі спричиняє збільшення інвестицій, і навпаки. У жовтні ц. р. CUTIS проводитиме спеціальний захід, під час якого представлятиме різні цікаві проекти в Україні та шукатиме під них інвесторів у Канаді.
— Чи задоволені канадські інвестори процесом дерегуляції в Україні? Чи стало їм легше працювати?
— Що б там не казали, але за роки після Революції гідності все ж в Україні зроблено дуже багато. Люди продовжують нарікати на корупцію, бюрократію та рейдерство, але ми бачимо багато змін. Не все, звісно, перфектно, але уряду треба віддати належне за досягнуті успіхи. Невдоволення властиве людській природі, але загалом зміни останніх років в Україні викликають позитивні відгуки.
— Чи допоміг би потенційний безвізовий режим між Канадою й Україною розвитку економічної співпраці між державами?
— Не певен, що це б щось принципово змінило. Так, зменшило б бюрократію, скоротило б час на організацію поїздки і трохи знизило ціну подорожі, але КУТП регулярно організовує поїздки українських підприємців до Канади і можу сказати, що для легітимних бізнесменів жодних проблем із отриманням віз не виникає. Можливо, скасування візових вимог сприяло б інтенсифікації туристичного потоку, але для бізнес-сектору це питання не є критичним.
— Серед інших переваг, Угода про вільну торгівлю також відкриває українським компаніям доступ до канадського ринку державних закупівель. Чи була вже залучена ця сфера?
— Така можливість справді є, але я наразі не чув про жодну компанію, яка успішно взяла б участь у державному тендері.
— Україна також покладала великі надії на ІТ-індустрію. Чи є вже успіхи, якими можна похвалитися у цій сфері?
— Ще до того, як почала діяти вільна торгівля, канадські компанії вже працювали із українськими ІТ-шниками. Зараз допомагаємо кільком українським компаніям вийти на канадський ринок, організовуємо ознайомчу поїздку. Вже достатньо велика кількість невеликих українських ІТ-компаній провели перемовини з вірогідними канадськими партнерами. Однак, у ІТ-сфері умови угод зазвичай не розкриваються через високу конкуренцію. Втім, очевидно, що активність у ІТ-секторі — величезна.
— Яку репутацію має український бізнес у Канаді й чи вдалося її покращити впродовж останніх років?
— Якраз те, що робить CUTIS, коли підготовлені українські компанії беруть участь у світових торговельних шоу, дуже сприяє покращенню реноме. Причому не лише в Канаді, а по всьому світу, адже на такі виставки приїздять не лише канадці, а й фахівці з різних країн. Чим більше показуємо успішні українські компанії з якісним товаром, упаковкою, маркетингом, тим краще. Я вже згадував, що український стенд здобув нагороду на меблевій виставці. Це також дає світові сигнал, що з Україною можна працювати.
— Чи має намір КУТП продовжувати промоційну кампанію вільної торгівлі з Україною?
— Ми багато зробили торік, але спинятися не плануємо. Вже запланована участь українських компаній у двох торговельних виставках Канади. Перша з них стосуватиметься сфери моди й одягу. Такі заходи дуже допомагають просуванню бренду України, оскільки всі учасники бачать присутність країни. Навіть якщо продати нічого не вдасться, виставки демонструють прагнення держави вийти зі своєю продукцією на світові ринки.
— За вашими словами, канадські підприємці дуже позитивно оцінюють зміни, які відбуваються в Україні. А чи є якісь зауваження, чи рекомендації, дотримання яких дасть змогу краще розвивати економічні зносини не лише із Канадою, а з усім світом?
— Подам один приклад. Нещодавно Національний банк України (НБУ) оголосив про зняття певних валютних обмежень. Однак, коли ми пішли до комерційного банку, аби надіслати дивіденди у Канаду, виявилося, що ця постанова НБУ до того банку не дійшла. Виникло стільки запитань і бюрократичних перепон, що ми два тижні бігали, аби вирішити їх. В Україні приймаються закони, їх підписує Президент, Кабінет Міністрів ухвалює рішення, але треба ще й ефективно виконувати їх, аби всі ці рішення спускалися згори до самого низу.
Розмовляв Максим Наливайко, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply