Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Зенон Потічний: «Чим швидше почнемо працювати з українськими експортерами — тим краще»

Автор:

|

Липень 31, 2016

|

Рубрика:

Зенон Потічний: «Чим швидше почнемо працювати з українськими експортерами — тим краще»

Зенон Потічний

Зенон Потічний — президент Канадсько-української торгової палати й один із найбільших лобістів спрощення торгівлі між країнами.
— Розкажіть, як оцінюєте канадсько-український бізнес форум, що нещодавно відбувся у Торонто?
— Дуже позитивно! У форумі взяло участь багато делегатів: понад 150 українських і 230 канадських компаній. Крім цього, приїхали серйозні офіційні делегації обох країн. Окремої згадки заслуговують двосторонні зустрічі. Бізнесмени стояли в черзі, аби поспілкуватися між собою, що є дуже хорошим знаком, адже свідчить про потенційні конкретні домовленості.
— Про які домовленості йдеться?
— Підписали меморандум про співпрацю з Міністерством економічного розвитку України і тепер будемо працювати над просуванням експорту українських товарів і послуг до Канади, аналізом інвестиційних проектів і залученням канадських інвесторів.
— Ідеться про проект Canada-Ukraine Trade & Investment Support project (CUTIS), завданням якого є сприяння українському експорту в Канаду?
— Саме так. На реалізацію цього проекту впродовж п’яти років уряд Канади виділив 13,6 млн CAD. Партнерами у ньому є Канадсько-українська торгова палата, Конференційна рада Канади та Міністерство економічного розвитку України.
— А є у ваших планах проведення заходів із пропагування українського експорту?
— Звісно. Головне завдання CUTIS — аналіз української економіки з метою виявлення чотирьох-п’яти галузей, якими найбільше цікавиться Канада з точки зору імпорту. Після виділення цих сфер, будемо обирати українські фірми, готові до експорту. Також зможемо підготувати їх, пояснити місцеві закони, ознайомити з канадськими митними й іншим правилами, підготувати маркетингові матеріали. Представників цих компаній привозитимемо в Канаду у складі торговельних місій, де вони матимуть змогу рекламувати свої проекти та послуги, розказати про них потенційним клієнтам.
— Які можливості відкриває зона вільної торгівлі (ЗВТ) перед українськими виробниками?
— На заваді взаємній торгівлі між Канадою й Україною стоїть багато мит. ЗВТ знімає 99 % із них. Це допоможе значно збільшити експорт як українським, так і канадським компаніям. Утім, угода не обмежується митами, прибираються й інші торговельні бар’єри.
— Чи можуть скласти українські товари конкуренцію канадським?
— Це також частина CUTIS, адже в рамках проекту маємо допомагати українським експортерам дотримуватися регуляторних вимог канадської сторони, успішне виконання яких дозволить їхній продукції вийти на місцевий ринок.
— ЗВТ почне діяти вже наприкінці цього року, а зміна стандартів потребуватиме років…
— Ми можемо вже пояснювати українським компаніям вимоги канадського приватного та державного секторів. Чим швидше почнемо працювати з українськими експортерами — тим краще.
— Чи не зашкодить відкриття ринків українським виробникам?
— Певні проблеми можуть виникнути. Але незалежно від того, між якими саме державами діють ЗВТ, зазвичай вони вигідні всім сторонам. В іншому випадку угоди про вільну торгівлю не укладалися б.
— Чи передбачає угода про ЗВТ зміни в галузі інвестування?
— Атож. Угода передбачає не лише двосторонню торгівлю, але й обмін робочою силою, митну документацію тощо. Є розділи про інтелектуальну власність та екологію. Крім цього, українським компаніям відкривається доступ до канадських державних закупівель.
— Як оцінюєте перспективу української ІТ-індустрії в Канаді?
— ІТ — вагомий та успішний сектор в Україні, дуже цікавий Канаді. Вже є багато канадських компаній, які користуються послугами українського ІТ-сектору, замовляють українцям розробку програмного забезпечення та пропонують інший аутсорсинг.
— Чи не плануються внесення змін до чинної угоди або укладення нової, ширшої?
— Поки що всі зосереджені на чинній угоді. Однак, коли ми всі почнемо за нею працювати, може виникнути й потреба у додатках.
— Які зауваження виникають у канадських інвесторів при вкладанні в Україну?
— Перш за все — корупція. Втім, ситуація покращується. Стан справ вже набагато кращий, ніж 20 років тому. Друга проблема — судова система, але й тут є надія на позитивні зміни.
— Чи є українські інвестиції в Канаді?
— Є невеликі інвестиції на будівельних напрямах, але про великі не чув. Є також багато українських компаній, що мають новітні винаходи та намагаються відкрити у Канаді представництва. Декотрі підприємці навіть ведуть мову про відкриття тут виробництва для виходу на ринок США.
— Тобто, ЗВТ між Канадою й Україною може бути містком для українських виробників у США та Мексику?
— Безперечно. З часом до цього дійде. Американці ще не почали розмову з Україною про вільну торгівлю, тому саме ЗВТ із Канадою відкриває для України таке вікно можливостей.
— Спочатку канадські інвестори мали дуже негативний досвід в Україні. Зараз ситуація змінилася?
— Як тільки Україна стала незалежною, багато канадських компаній, власники більшості з яких мали українське походження, спробували почати там бізнес. Вони хотіли не лише заробити, але й допомогти державі, в якій народилися їхні предки. На жаль, «першопрохідців» спіткало розчарування і канадські інвестиції в Україну майже припинилися. Робота відновилася, коли до влади прийшов Віктор Ющенко, останніми роками також відродилося зацікавлення. На жаль, багато підприємців переконані, що через окупацію Криму та війну з Росією фізична небезпека є в усій України.
— Яку репутацію має Україна у канадському бізнес-середовищі зараз?
— Зі зміною політичної ситуації в Україні покращилася й її репутація. Рівень демократії зараз — набагато вищий, ніж раніше. Це допомагає не лише громадянам, але й бізнесу, який відчуває, що може винести свої проблеми у публічну площину і не боїться цього.
— Чому тоді товарообіг між Україною та Канадою такий низький?
— Канадські бізнесмени — консервативні. Аби привернути їхню увагу, інвестиційний клімат усередині країни має бути кращим.
— Як часто до вас звертаються підприємці за консультаціями?
— Отримуємо дуже багато різних пропозицій, велика частина з яких не готові до презентації, адже українські компанії не завжди вміють «продавати» себе. Фокусуємося на допомозі малим і середнім підприємствам. Бо великі компанії самостійно замовляють інвестиційні пропозиції, їм не потрібна торгова палата.
— Чому перемовини щодо ЗВТ тривали так довго?
— Зважаючи на товарообіг між країнами, створення ЗВТ не було пріоритетом. З іншого боку, цю угоду можна розглядати й як спробу канадського уряду допомогти Україні, адже останні два роки розмови велися дуже інтенсивно. У часи Януковича діалог було практично повністю зупинений. Тепер Джастін Трюдо заявив, що запуск у дію ЗВТ є пріоритетом уряду.
Розмовляв Максим Наливайко, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply