Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Завдання «на літо»: футбол, скакалка, загартовування

Автор:

|

Червень 25, 2015

|

Рубрика:

Завдання «на літо»: футбол, скакалка, загартовування
Юрій Гула

Юрій Гула

Настав час літніх канікул, і тепер здоров’я та безпека дітей вимагають ще більшої уваги. Про проблеми зі здоров’ям наших дітей, їх адаптацію у колективі і максимальну користь літнього відпочинку розповів Юрій Гула, завідувач відділення загальної практики Львівської комунальної шостої міської поліклініки.
— Статистика свідчить: при вступі до школи відхилень у стані здоров’я дітей — приблизно 35-40 %, а по її закінченні — майже 60 %. Які патології є найпоширенішими?
— Найчастіше у дітей дошкільного віку діагностуємо проблеми зі зором, порушення роботи травної системи, постави, а нерідко й сколіоз. Скажімо, лише у нашій поліклініці під час минулорічного передшкільного профілактичного огляду було обстежено майже 5 тис. дітей. Близько половини з них за станом здоров?я не може відвідувати уроки з фізичного виховання, тож вони займаються у підготовчій групі. У третини майбутніх першокласників виявлено зниження гостроти зору.
— Чому, як на вашу думку, маємо таку невтішну картину?
— На самопочутті дитячого організму, який перебуває у стадії активного росту, позначаються як об’єктивні чинники (несприятлива екологічна ситуація, загальне зниження імунітету дітей, труднощі з придбанням якісних продуктів, мутація низки інфекцій тощо), так і суб’єктивні причини — неправильний режим дня, незбалансоване харчування, надмірні навчальні навантаження та відсутність фізичної активності. Усе це утворює цілий комплекс недуг у школярів, котрі часто хворіють, швидко втомлюються та мало встигають не лише за навчальною програмою, а й в рамках позашкільного проведення часу. Однак змінити ситуацію в кращий бік — батьки у змозі.
— Особливе занепокоєння викликає у батьків перевантаженість школярів. Очевидно, це також не додає здоров?я дитячому організму?
— Перевантаження під час навчальних занять може призвести до стресів, неврозів, негативно позначається на загальному психічному та фізичному стані, загострюючи низку супутніх захворювань. Cтреси — серйозні причини хронічної втоми у дітей. Батьки віддають дитину до гімназії, наймають репетиторів, вимагаючи виконання всіх завдань і відмінної успішності. Від постійного «мусиш» у дитини починаються нервові зриви, і як наслідок стається «збій» в організмі, діти стають апатичні, легко збудливі, плаксиві та неуважні. Проаналізуйте розпорядок дня — можливо, варто відмовитися до якихось додаткових занять. Якщо ж, навпаки, відпочинку забагато, то підберіть дитині корисне та цікаве заняття.
Аби дитина росла здоровою, її розпорядок дня має включати 1,5 години фізичного навантаження. Це — мінімум. Протягом цього часу дитина повинна стрибати, активно рухатися. Вдома замість того, аби поганяти з друзями м’яча чи покататися на велосипеді, — комп’ютер, уроки, заняття з репетиторами. От і маємо сумну реальність.
Сколіоз — також серйозна проблема серед школярів. Статичне, часто неправильне сидяче положення протягом кількох годин призводить до формування стійких деформацій хребта. А негаразди з поставою стосуються не тільки естетичного боку питання, а й психологічного: згорблені підлітки — більш закомплексовані. Важливий тут — і фізіологічний аспект, оскільки тільки правильне положення тіла, при якому м’язи напружуються оптимально, сприяє повноцінній роботі внутрішніх органів.
— Іноді батьки не надто серйозно ставляться до проблем підліткового віку: ендокринних порушень, надмірних агресій, — мовляв, переросте…
— Для підлітків типовими є вегето-судинна дистонія, перепади настрою, прищі на шкірі. Для дівчаток характерні порушення менструльного циклу. Збільшилося число дітей із ожирінням і дефіцитом маси тіла. Йододефіцит, порушення роботи щитоподібної залози — усе це привід звернутися до ендокринолога.
— Підсумовуючи розмову, визначте, будь ласка, основні настанови батькам…
— Те, якою виросте дитина, багато в чому залежить саме від батьків. Літо — найкращий час, щоб почати загартовувати дитину, якщо ви ще не робили цього. Обливання холодною водою не таке страшне влітку, як взимку. Знижуючи температуру на градус що два-три дні, ви зможете за місяць привчити дитину до регулярного загартовування.
Якщо у вас є можливість вивезти дитину на море — чудово. Найкраще їхати на три-чотири тижні, щоб організм встиг адаптуватися й оздоровитися. Коли такої можливості немає, запишіть дитину хоча б у басейн. Приділяйте якомога більше часу та уваги своїм дітям і не відкладайте на потім те, що через кілька років буде вкрай важко виправити.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply