Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Юрій Щербак: «Україна прямує до повноцінної національної держави»

Автор:

|

Жовтень 06, 2021

|

Рубрика:

Юрій Щербак: «Україна прямує до повноцінної національної держави»
Юрій Щербак

Нещодавно з’явилася перевидана трилогія унікального для України жанру — «Час смертохристів: Міражі 2077 року», «Час великої гри: Фантоми 2079 року», «Час тирана: Прозріння 2084». Хтось каже, що цей твір Юрія Щербака — це геополітика в картинках, хтось називає його політичною антиутопією та трилером, хтось прогностичним реалізмом, а хтось прозорливим поглядом у майбутнє.

Про небезпеку неконтрольованого застосування ядерної зброї
— У вашій книзі «Апокаліпсис» ядерний удар спровокований хворим російським генералом Феоктістовим. Божевільна Російська імперія розвалюється і ховає під собою світ. У книзі, написаній десять років тому, ви зробили багато передбачень. Чого вартує телевізійний вірус, який вражає мозок людини і викликає психічне захворювання, до синдромів якого входять прогресуючий дебілізм, емоційна тупість і стан аґресивної ненависті. Не боїтеся, що й ядерний удар може стати пророцтвом?
— Я боюся пророцтв. Але у випадку розпаду Російської Федерації (РФ) небезпека неконтрольованого застосування ядерної зброї зростає. Я розумів цю небезпеку і боявся, коли писав, але мусив написати, щоб якось попередити про можливі варіанти. І погоджуюся з тим, що наші очікування про те, що РФ впаде, а ми будемо процвітати, — лише наївні мрії українців. Бо у випадку її розпаду мільйони біженців із Росії кинуться в Україну, і зупинити їх буде дуже важко.
— Ви підхопили та розфарбували тему конфлікту цивілізацій. Вірите у загрозу такого конфлікту?
— Тема конфлікту цивілізацій то зникає, то виринає знову. Здавалося, що радикальний іслам відходить, здолали «Ісламську державу» (ІД), аж тут владу в Афганістані захопив «Талібан».
— А таліби ІД не контролюють?
— Між ними існує співпраця. Таліби формально не є союзниками ІД, а от «Аль-Каїда» збереглася саме в Афганістані. Кількість її терористів «Аль-Каїди» в Афганістані, за даними американської розвідки, сягає кількох сотень бойовиків. А от ІД — це 1,5-2 тис. людей, тому їм під силу здійснювати масштабні теракти. Та й таліби не однорідні: є умовно ліберальні, а є радикальні, які не зміцнюють своїх позицій. Найл Ферґюсон, професор історії в Гарвардському університеті і старший науковий співробітник Оксфордського університету, взагалі вважає, що перемога талібів може бути кінцем американської імперії з її надпотужною «м’якою» силою (кінофільми, музика, стиль життя). Американські бази розміщені в 150 країнах світу. І зараз виникла надзвичайно велика загроза, що Америка під впливом цієї поразки може замкнутися в собі, стати закритою, ізольованою країною, якій стануть непотрібні проблеми у інших реґіонах. І це буде її програш, адже відбувається змагання між двома силами: ліберально-демократичні країни Заходу, які програють, проти авторитарних сил Сходу — Китайська Народна Республіка (КНР), РФ, Іран, Північна Корея. Крім цього, відбувається велика криза християнства.
— Порожніють церкви?
— Це зовнішній аспект, а є й внутрішній. Люди тепер часто висловлюють такі думки, що ідеї Христа і християнства не відповідають теперішнім потребам. На жаль, це породжує атеїзм і віру в якісь інші язичницькі символи. Це дуже небезпечне явище. Тому світ наближається до дуже великого конфлікту. І ніхто не знає, де він почнеться і коли. Не обов’язково в Україні, може початися з того, що КНР окупує Тайвань. А Сполучені Штати мають зобов’язання перед Тайванем його захищати. Чи підуть вони на війну з КНР? Ні. Адже значною мірою залежні від Пекіна.

Країни ідеальних балансів існують
— У вашій книзі відбувається постійний діалог між шароварною і глобальною Українами. Яким має бути ідеальний баланс?
— Я люблю шароварну Україну. Але є нації, які показують, що минуле можна поєднувати з майбутнє. Країни якщо не ідеальних, то зразкових балансів існують. Шотландія, яка не є незалежною державою, але стане незалежною, якщо вийде з-під британської корони. Вони носять кілт і люблять свої волинки, свою музику, свою мітологію, і водночас це дуже сучасна нація. Норвегія — взірець розвитку й ефективності державного управління, там дуже люблять вікінгів: є музей, згадки, мітологія у кінофільмах. Японія — країна неймовірної інфраструктури, однієї з найкращих у світі. А з іншого боку: пішов у театр, а там усі жінки в кімоно.
— У вас у книзі є постать бізнесмена Фрідмана. Він член світового уряду, нібито любить Україну, але на ній заробляє і не може вибачити смерть бабці при погромах…
— Це дуже болюча тема. Адже тільки на цю тему людина починає висловлюватися, як летять звинувачення в антисемітизмі з одного боку.
— А світовий уряд існує?
— Ні. Єдиний неможливий, враховуючи розкол цивілізації. Але є п’ять світових урядів. Є НАТО та головна скрипка США, є Європа, є КНР і Латинська Америка, де народжується сильний світ. Є два могутніх ісламських рухи, один стартував із революції шиїтів, яка почалася з Ірану 1975 року, є й сунітська революція (Саудівська Аравія, «Талібан», «Аль-Каїда»), дехто допускає війну між ними.
— Головний герой вашої трилогії — розвідник. Ви змалювали образ військового диктатора, який, навівши «лад», запропонував теократію — віддати владу главі єдиної помісної Церкви. У вас нема прихованої надії на військову диктатуру?
— Бувають такі періоди в історії народу, коли потрібна єдина, тверда рука — мене в цьому переконав Пілсудський. Я дуже багато читав про нього, знаю польську історію, перед переворотом 1926-го він весь час критикував сейм. Казав, що партії — це лише частина польського народу, і вони не відображають інтересів усіх. Дуже зневажливо ставився до членів польського сейму, до їхньої гризні. Зараз в Україні таке ж діється. У романі хаос був повний, то мала бути якась сила, єдина рука. Але будь-який диктатор, навіть найпрогресивніший, завжди несе в собі зародки тоталітаризму, авторитаризму. Хоча, умовно кажучи, п’ять років існування такого режиму може оздоровити суспільство.
— А як його потім скинути?
— А вони самі відходять. У Туреччині що було? Коли генерали побачили, що військовими методами не можуть вирішити соціальні проблеми, вони запросили управлінців. Бо проблеми фінансів, проблеми розвитку економіки — це не військові клопоти, їх не можна вирішити диктаторськими методами. В Греції так само «чорні полковники» відійшли.

Уже є обриси тієї України, яка відбудеться
— Чому в Україні не вийшло створити процвітаючу державу?
— Ми запізніла нація, на відміну від європейських, які сформувалися раніше. Франція — на початку ХІХ ст., Чехія — вже після Першої світової війни. Ми мали сформуватися як держава після Першої світової війни, але російський шовіністичний колос не дав. Вони переважали силою, а значна частина українського народу підпала під ілюзії соціалізму.
— Це розплата за довіру?
— Перша спроба державотворення сталася на початку ХХ ст. УНР мала уряд ідеалістів-соціалістів, вони не віддзеркалювали справжніх глибинних потреб народу. Скоропадський також був людиною свого часу, російський генерал, мав багато проросійських ілюзій, хоча й проявив себе як державотворець. От якби об’єднали сили Винниченка, Грушевського і Скоропадського, можливо, щось би й вдалося. А тут іще німецька окупація, одразу впала підозра, що гетьман — аґент німців. Так усе й закінчилося. Але зараз уже є обриси тієї України, яка відбудеться, де сильну роль відіграють ветерани і люди, які пройшли війну, які вже знають, хто такі росіяни, бо вони бачили їх у приціл, а не в балачках про братерство та дружбу. Якщо Бог дасть трохи часу, то я все ж буду писати якусь публіцистичну книжку про наближення нового світу.
— Україна в ньому відбудеться?
— Україна має перспективи, але хитання між Сходом і Заходом шкодять нам неймовірно. За нами ж спостерігають. І якщо приїжджає президентка Естонії, вродлива жінка, і починає батожити Україну. Вона правду сказала, але українці так не роблять. Я коли працював послом, то весь час зіштовхувався з тим, що Україну повчають, роблять хлопчиком для биття, хоча самі мають великі гріхи. Тож нам треба припиняти ці хитання. Було б добре, що хоч якось позначився західний вектор. Але завжди є побоювання, що прийде хтось новий якийсь і все поміняє, як Янукович моментально поміняв цей вектор.
— Та вже ветерани, армія є…
— Але я вважаю дуже небезпечним проведення нового Майдану, бо це стане приводом для РФ увійти сюди. Треба зовсім іншими методами діяти. Нехай масовими акціями, спонуканням до відставки, можливо, але не Майданом, де палають вогнища та летять гранати.
— До речі, ваш диктатор ні на кого не розраховує. Його Україна, маючи друзів і партнерів, завжди усвідомлює свою відповідальність…
— Думати, що світ стурбований Україною і хоче або її принизити, або допомогти, — хибна риса. Хоча зараз Україна й стала одним із центрів світової політики, бо перебуває в центрі величезного конфлікту. Але повільно, зі зупинками, зі закрутами праворуч і ліворуч, із неймовірними муками, лінія української ідеї пробивається. Україна прямує до повноцінної національної держави. Все, що відбувалося упродовж ХХ і ХХІ ст., засвідчує, що українська ідея зростає.
— Європейські мислителі міркують про повне зникнення національних держав, а ви кажете про торжество національної держави…
— Зараз в Афганістані переміг афганський націоналізм. Національна логіка весь час сперечається з логікою глобалізації. В останньої є свої успіхи та досягнення, але від логіки держав і націй нікуди не подінешся, як не спекаєшся національного інтересу. І поки РФ намагається щось будувати, нам треба продовжувати творити свою українську цивілізацію, яка існує здавна.
Розмовляла Лана Самохвалова, «Укрінформ»

Як повідомляв «Міст», Юрій Щербак також вважає, що Україна може стати членом НАТО через п’ять років.

About Author

Meest-Online