Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Як ведеться українцям у Каталонії. Ольга Дзюбан

Автор:

|

Липень 13, 2017

|

Рубрика:

Як ведеться українцям у Каталонії. Ольга Дзюбан

Останнім часом в усьому світі активно почали розвиватися старі та реєструватися нові українські організації. Активність українських громад в різних країнах все більше зростає, що не може не тішити. Чим живуть українці в Іспанії, розповіла Ольга Дзюбан, представник української діаспори в Барселоні.
— Як давно переїхали до Іспанії?
— Це був 2003 рік. Думки про те, що щось треба змінити в житті, давно не давали спокою. Була не дуже прийнятна фінансова ситуація. Я — вдова з двома дітьми в маленькому провінційному містечку з невеликою зарплатою — не в силі дати своїм дітям те, чого прагнула. Старша донька на той час уже навчалась у вищому навчальному закладі України, а син щойно закінчив школу. Грошей навіть для поїздки на навчання не було. Довелося приймати нелегке рішення. Взяла сина й поїхала. Дуже боялася. Знала, що на чужині мене ніхто не чекає, проте зважилася.
— Розкажіть про вашу організацію та громаду українців в Іспанії…
— Я ще в Україні займалася суспільною роботою. Була головою районного жіночого клубу «Надія». Люблю людей, мені подобається організовувати якісь заходи. Радію, коли бачу задоволені обличчя, коли можу допомогти комусь одягом, чи порадою. Після чотирьох років перебування в Барселоні познайомилася з Мері Ілліч, президентом асоціації Casa Eslava. Відтоді взялась організовувати безкоштовні курси іспанської мови, вечори поезії, вечори відпочинку для дорослих, свята для дітей, вечорниці. У грудні 2010-го при цій асоціації ми створили український департамент «Джерело». Тоді ж подали документи на створення Закордонного українського навчального закладу Міжнародної української школи «Мрія», директором якої призначили Світлану Школьну. Відтоді максимум наших зусиль було спрямовано на освіту українських дітей за кордоном. А це — приміщення, підбір кадрів, підручники, програми. За півроку, через сімейні обставини попереднього директора, я була змушена взяти керівництво школи на себе й пропрацювала директором три роки. За цей час школа виросла від десятка дітей до сотні та 16 осіб педагогічного персоналу. Тим часом подали документи на створення самостійної асоціації та вже 1 серпня 2012-го отримали резолюцію Департаменту юстиції при Уряді Каталонії про створення Української асоціації «Джерело», президентом якої я є. Основні напрямки діяльності: допомога громадянам України адаптуватися в Іспанії (мова, документи, робота, контакти), презентація української культури, культурний взаємообмін, українська освіта, співпраця з іспанськими асоціаціями. Є ще й допомога біженцям, дітям-сиротам, інвалідам і пораненим під час Майдану, а також військових дій на сході України тощо.
— Можете порівняти активність громади українців в Іспанії до Майдану та після?
— Події в Україні дуже посилили патріотичні почуття українців. Дехто почав писати вірші на патріотичну тематику. Ми більше стали цікавитися подіями в Україні, вболівати за нашу Батьківщину та допомагати. Дуже хочеться, щоб наша країна була успішною, правовою, незалежною. Країною, де люди могли б отримати роботу й на зароблені чесно кошти вчитись, лікуватись, працювати та жити достойно. Де була б забезпечена старість. А головне — щоб був мир.
— Які маєте плани на наступні проекти?
— Плануємо провести концерт танцювальної групи «Громовиця» Чикаґо та скрипаля-віртуоза Василя Попадюка. Наша асоціація візьме участь у І Міжнародному культурному фестивалі, який організовує каталонська асоціація. Там виставимо картинну галерею українського художника Олега Шупляка, покажемо кінофільми лауреата Національної премії України ім. Шевченка Валентина Сперкача, вироби з дерева ручної роботи, вишиванки, печиво, відбудеться й виступ самодіяльних артистів-членів асоціації.
12-17 вересня в Барселоні та курортному містечку Льорет-де-Мар українська асоціація «Джерело» проводитиме ІІІ міжнародний фестиваль UcraniaFest. Мета заходу — популяризація української народної, сучасної та фольклорної творчості, взаємозбагачення культурних традицій, обмін досвідом творчої діяльності композиторів, поетів, хореографів, музичних керівників, продюсерів, фотографів, дизайнерів національного та сучасного одягу, народних митців, кулінарів та кухарів української національної кухні, а також розширення культурних, туристичних, інформаційних і ділових зв’язків через засоби творчого спілкування між Україною й Іспанією.
— Чи є у вас однодумці, партнери серед іспанців?
— Якою б людина не була талановитою, сама вона не варта нічого. Лише в підтримці, спільними зусиллями з громадою можна досягти якогось успіху. Я щиро вдячна усім, хто допомагає у здійсненні планів асоціації. Це й постійні люди, на котрих можна завжди покластися, а є люди, котрі допомагають інколи, за можливості чи за бажання. Адже асоціація — добровільне об’єднання і люди йдуть сюди лише за покликом власного серця.
— Яка ваша мотивація організовувати, просувати, популяризувати якимось чином Україну?
— Роблю це від серця, бо мені це подобається. Це все одно, що пояснювати, чому я люблю маму.
— Наскільки впливова російська пропаганда в Іспанії?
— Мені важко судити, будучи не в Україні, але з огляду на те, що я бачу в Інтернеті — вплив значний. Втрачено занадто багато цінного часу для розвитку української мови та культури. Більше коштів і зусиль потрібно вкладати саме у цей напрямок. Гадаю, що й не достатньо працює українська пропаганда, телебачення, преса.
— Як ставляться мешканці та медіа до подій в Україні?
— Багато іспанців саме завдяки саме цим страшним подіям в Україні почули вперше про нашу державу. Багато хто нам співчуває й підтримує, багато людей допомагають. Розкажу одну невеличку історію. Ми збирали допомогу нашим воїнам на Донбас. Знали всі українці, розказували своїм знайомим і друзям-іспанцям. Якось хтось подзвонив у двері. Відчиняю. На порозі стоїть дівчинка-іспанка, у руках величезна пачка памперсів для важкохворих. Каже: «Мені тато казав, що ви збираєте посилку до України. Я вам принесла ось це. Потрібно?». Я їй кажу: «Так, звісно. Дуже дякую тобі». А дівчинка тим часом витягує з-за дверей ще чотири таких же величезних пакунки. І зникла. Я була схвильована і навіть не спитала її імені. Таких прикладів можна зібрати чимало. Дякую нашим друзям за підтримку та співчуття. Дуже сподіваюся, що вже скоро завдяки спільним зусиллям усіх українців, котрі живуть в Україні чи за кордоном, прийдуть позитивні зміни й Україна стане квітучою європейською державою.

До теми

Нещодавно українські націоналісти в Іспанії провели навпроти Посольства України в Мадриді патріотичну акцію. Захід, що був санкціонований іспанською владою, розпочався виконанням Національного гімну України, після чого ініціатор акції Іван Вовк, голова Української патріотичної асоціації «Воля», наголосив на особливій важливості цього дня в історії боротьби за Українську державність.
«30 червня 1941 року у місті Львові члени ОУН проголосили Акт відновлення Української держави. Активну участь у здійсненні цієї історичної місії взяв Роман Шухевич, на той час командир батальйону «Нахтіґаль», а згодом — нескорений головнокомандувач Української повстанської армії (УПА), — акцентував він. — Маю за велику честь і ласку Божу знати особисто зв’язкову генерал-хорунжого Тараса Чупринки Ольгу Ільків-Лико та його соратника Омеляна Коваля, котрий проголошував Акт відновлення Української держави у місті Долина Івано-Франківської області. Ці справді легендарні особистості залишили свої підписи поруч із підписами теперішніх бійців проти московського аґресора на цьому прапорі, що завжди з нами на всіх наших акціях. Вони своїм прикладом надихають нас на боротьбу за Українську самостійну соборну державу і за Європу вільних націй».
Активіст також заявив українською й іспанською мовами про підтримку акції Всесвітнього руху патріотів України за негайне звільнення заручників Кремля — українських військовополонених. Крім членів УПА «Воля», у маніфестації взяли участь координатор Іспанського осередку громадської організації «Сокіл» Євген Вайдич, ініціатор волонтерського проекту «Допоможи воїну» Марія Вертецька, а також представник іспанської націоналістичної партії «Національний альянс» Хосе Марія Куіхада. Завершився захід виконанням гімну Івана Франка «Не пора».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply