Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

Як готувати овочі, аби не втратили корисності?

Автор:

|

Травень 01, 2020

|

Рубрика:

Як готувати овочі, аби не втратили корисності?

Ми з дитинства знаємо: щоб не хворіти, треба вживати вітамін С. Та ця корисна речовина має здатність дуже швидко руйнуватися. Ось якими ж базові правила приготування продуктів із вітаміном С.
— Одна з важливих особливостей аскорбінової кислоти — здатність стимулювати в живому організмі синтез інтерферону, що сприяє імуномоделюванню та засвоюванню заліза, відтак активізує роботу імунної системи, — розповідає лікар-дієтолог Борис Скачко. — Якщо вітаміну С організму бракує, збільшується його чутливість до вірусів, бактерій тощо».
— Часто можна почути, що вітамін С в організмі не накопичується, тому постійно треба споживати багаті на нього продукти…
— Певна кількість вітаміну С синтезуються у печінці й може там затримуватися до пів року (хіба що робота печінки через хворобу порушена). Утім, для нормальної роботи організму цього замало. Тому потрібно поповнювати вітамін С із харчових продуктів.
— У яких продуктах його найбільше?
— Важливо, що зі свіжих овочів і фруктів (на відміну від аскорбінки з аптеки) вітамін С надходить у поєднанні з іншими вітамінами, що сприяє кращому засвоєнню корисних речовин. Вітамін С є у коренеплодах, цитрусових, ягодах, фруктах, овочах (особливо — зеленого кольору). Найбільше вітаміну С у квашеній капусті. Наприклад, у свіжих капустяних головках аскорбінки міститься до 10 мг на 100 г, а у квашеній капусті — вдвічі більше. Чемпіони за вмістом вітаміну С — більшість видів цибулі (у цибулині вагою 100 г його не менше, ніж у 100 г смородини). Приблизно стільки ж вітаміну С міститься у 100 г свіжого кропу, 50 г шпинату, стограмовому корені селери, 70 г крес-салату, 100 г черемші. А в стограмовому яблуці — лише 10 мг аскорбінки, втім і вони не зайві.
— А яка денна норма вітаміну С?
— Загальновизнана щоденна кількість аскорбінової кислоти, що має надходити в організм, 75-100 мг.
— Як правильно готувати їжу, щоб у ній залишилося максимально багато вітаміну С?
— Термічна обробка руйнує вітамін С, — зазначає клінічний імунолог Сергій Сапєгін. — Тому овочі, фрукти, зелень краще їсти свіжими. Якщо ж мова про картоплю, то бульби (ліпше — у лушпинні) варто відразу ж занурювати в окріп і варити щільно накритими. Доступ кисню під час варіння зменшує кількість аскорбінки вдвічі. У 100 г свіжої бульби міститься лише 20 мг аскорбінової кислоти, тому це правило важливе. Руйнується вітамін С і при нагріванні у металевому посуді, тому краще варити страви в емальованих баняках. Не варто розігрівати їх удруге: кожне повторне нагрівання знищує вітаміни.
Розмовляла Ірина Конторських, «Експрес»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply