Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Володимир Шумилін: «Спорт в Україні має стати галуззю економіки»

Автор:

|

Лютий 19, 2020

|

Рубрика:

Володимир Шумилін: «Спорт в Україні має стати галуззю економіки»
Володимир Шумилін

Український спорт перебуває на порозі великих змін. Новостворене Міністерство культури, молоді та спорту ставить перед собою амбітні плани й починає реалізацію Стратегії розвитку спорту та фізичної активності до 2032 року. Про головні та найближчі завдання розповів Володимир Шумилін, заступник міністра.
— В чому необхідність та новаторство реформи спорту?
— По-перше, за підсумками останніх Олімпіад наші результати значно погіршилися. По-друге, якість здоров’я громадян швидко знижується, що змушує щороку збільшувати бюджет охорони здоров’я на десятки тисяч гривень. Так, наприклад, більше 90 % учнів загальноосвітньої школи мають проблеми зі здоров’ям. По-третє, через відсутність сучасної інфраструктури, ми практично не проводимо міжнародні спортивні змагання. Тому основна суть реформи — змінити принципи управління та фінансування спорту. Держава має передати спортивним федераціям права на управління видом спорту, але при цьому сформувати й профінансувати запит на здоров’я нації та престиж країни.
— У чому суть експерименту, коли держава передає федераціям управління видами спорту?
— Передусім, це безальтернативний шлях реорганізації спорту як галузі. Основна мета експерименту — не лише навчитися працювати з бюджетними коштами, а й забрати у держави не властиві їй функції саме через створення самодостатніх і фінансово стійких громадських спортивних організацій. Бо держава — не єдиний замовник. Спектр послуг, що надають федерації, має відповідати потребам суспільства та ринку.
— Які законодавчі зміни плануєте вносити і коли?
— Закон про спорт — буде базовим. Ми маємо чітко прописати нові підходи і до управління спортивною галуззю, і до принципів фінансування. Гроші повинні йти за клієнтом. Дитячі юнацько-спортивні школи (ДЮСШ), як і клуби, повинні мати можливість отримати гроші від різних груп клієнтів. Бюджетні гроші мають бути розподілені між дітьми, а вже вони й їхні батьки мають самостійно вирішувати, яким видом спорту і де їм займатися.
— Плануєте надати рівні можливості у боротьбі за клієнта для ДЮСШ і приватних спортклубів?
— У сфері масового спорту маж бути конкуренція. І бюджетними коштами, і особистими коштами має розпоряджатися клієнт. А діяльність ДЮСШ і клубів треба фінансувати не через пряму дотацію із бюджету, а через надану послугу. Інша річ — спорт вищих досягнень. Тут мають працювати цільові програми фінансування за участю федерацій.
— Як будуть фінансувати спорт через легалізацію грального бізнесу?
— На фінансування спорту з прибутків від легалізації грального бізнесу піде 30 %. Насамперед, ці кошти спрямують на спортивну інфраструктуру. Україна потребує сучасних арен, що відповідають міжнародним стандартам і зможуть приймати змагання різних рівнів. Одним із базових завдань держави є створення сучасного мультиспортивного комплексу в кожній області України, а також збудувати 100 нових стадіонів.
— У чому суть міста спорту?
— Маємо вже 24 проєкти під загальною назвою «Урбан-спорт». Що це таке, розповім на прикладі київського національного спортивного комплексу «Олімпійський». Зараз 20 га у центрі столиці фактично порожні. Їх необхідно наповнити життям, всіх стейкголдери об’єднати в єдиний інфраструктурний проєкт «Місто спорту», що дозволить розвиватися та наповнить центр столиці сучасними спортивними об’єктами. Вже відбулося кілька робочих зустрічей, наразі ми збираємо інформацію та працюємо над проєктною частиною.
— Міністр Володимир Бородянський заявив про проведення аудиту інфраструктурних проєктів. На якому етапі він зараз?
— Аудит триває. Його мета — оцінити те, що маємо, та запропонувати нові моделі управління та будівництва. За попередніми підрахунками, у нас є 96 тис. спортивних споруд. Але я б до цього числа ставився критично. Маємо думати про ефективність наших спортивних об’єктів. Вони повинні бути сучасними, функціональними та комфортними як для спортсменів, так і для глядачів. На наших об’єктах із однаковим успіхом повинні проводити змагання і тренування для професіоналів, а пересічні люди там матимуть змогу займатися фізичною підготовкою та реабілітацією. Коли говоримо про спортивну інфраструктуру, потрібно змінювати світогляд і законодавство. Щоб збудувати сучасний спортивний об’єкт, вже не достатньо дотримуватися державних будівельних норм. Адже вони давно морально застаріли. Тепер на перший план виходять сучасні спортивні технології й можливість проводити змагання за міжнародними стандартами. Наша мета — спортивні споруди України мають стати частиною світової мережі.
— Подейкували про неефективність завантаженості Палацу спорту заходами й нестачі спортивної складової. Якою буде модель управління?
— Насамперед маємо повернути людям культуру та відчуття насолоди від відвідин спортивних подій. Палац спорту — це багатофункціональний комплекс, у якому відбуваються, крім спортивних подій, і розважальні, й виставкові тощо. Потрібно визнати, що це підприємство має заробляти гроші на свою діяльність. Але спортивні події мають бути в пріоритеті. Тому, на мій погляд, саме одним зі завдань наглядової ради є складання рейтинґу подій за вартістю та формування адекватної ціни на спортивні івенти.
— Скільки в Україні зараз людей займаються спортом? Є система обліку?
— Потрібно знати не лише, скільки у нас спортсменів і тренерів, а й скільки клубів, змагань і суддів. Над цими підрахунками та створенням єдиної бази даних українського спорту працює команда з десяти осіб. Більшість федерацій дуже зацікавлені в цій систематизації, а дехто, наприклад, федерації карате, чи футболу — активно нам допомагають. Для чого ми це робимо? Хочемо знати реальну статистику, оптимізувати витрати, спростити спілкування та зробити відкритою взаємодію держави з федераціями, клубами, спортсменами.
— Влітку відбудуться Олімпійські ігри в Токіо. Наскільки важлива ця подія для міністерства?
— Забезпечення підготовки національних олімпійської та паралімпійської збірних команд до виступу в Японії є першочерговим завданням Міністерства культури, молоді та спорту. Ми провадимо роботу у трьох напрямках: спортивному (спільно з федераціями), організаційному та фінансовому. За першими двома напрямками все відбувається згідно з планами. А от передноворічний збій у фінансуванні спортивних програм нагадав нам про необхідність мати запасний варіант роботи у кризових ситуаціях. Проте, сподіваюся, що це не знадобитися.
— Чи вже існує медальний план?
— У плануванні медалей немає нічого поганого. Держава фінансує спорт — і тим самим робить замовлення на престиж країни. Знаю, що певний медальний план розробляли ще 2017-го, й ми робимо все можливе, щоб його виконати. У подальшому плануємо будувати стосунки з кожною федерацією щодо формування запиту на престиж, умов досягнення результатів та їхньої вартості системніше.
— Що передбачаєте в рамках PR-кампанії Олімпійських і Паралімпійських ігор?
— Це два проєкти. Перший називається «Разом до Токіо». Це цикл телевізійних програм, присвячених підготовці до літньої Олімпіади в Токіо-2020. Його показуватимуть «UA:Суспільне» і ще один із чотирьох головних телеканалів країни. Який саме, дізнаєтесь незабаром. Що цікаво: кожен із претендентів пропонує не лише трансляцію змагань, а й цікаві лайфсторіс та промо-кампанію, починаючи за пів року до змагань. Другий проєкт — це створення інформаційного ресурсу про український спорт. Його головна мета — показати, що спорт існує в країні щодня, а не лише під час міжнародних змагань, відстежувати події з життя наших спортсменів, оперативно розповідати про всі спортивні події. Не таємниця, що наші провідні спортсмени багато подорожують — тренування, змагання, переїзди. Тому нам усім було б цікаво й корисно знати, де в той чи інший момент перебувають наші кращі легкоатлети, фехтувальники або борці. Про людей, котрі успішно та гідно представляють нашу країну за кордоном, ми повинні мати повну інформацію. Тому і на сайті міністерства, й на наших сторінках у соціальних мережах додаватимемо оперативних новин і довідкових матеріалів. У цифрову епоху спорт має бути у кожному смартфоні.
Розмовляв Святослав Василик, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply