Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Володимир Рапко: «Нова система зв’язку апріорі не може бути знищена»

Автор:

|

Листопад 03, 2016

|

Рубрика:

Володимир Рапко: «Нова система зв’язку апріорі не може бути знищена»

Володимир Рапко

На територію цієї військової частини ми пробивалися дуже наполегливо. І коли нарешті пробилися скрізь кордони штабістів і «людей у цивільному», готові були «зжерти» будь-якого начальника, котрий так уперто не бажав допустити нас до демонстрації новітньої системи військового зв’язку. Аж тут підійшли до «нестандартного» та доброзичливого дядька, котрий розпитав, як життя, пожалівся на власну нефотогенічність та «зняв напругу» жартами. Тільки згодом ми помітили генеральську зірку на накладному погоні його камуфляжу. Генерал-майор Володимир Рапко, начальник військ зв’язку й одночасно — начальника Головного управління зв’язку й інформаційних систем Генерального штабу (ГШ) Збройних сил України (ЗСУ) розповів про новітній зв’язок у війську.

АСУ підвищить бойовий потенціал підрозділів
— А що це ви від нас ховаєте?
— Ну, це не я ховаю, а іноземний виробник сучасних засобів і комплексів зв’язку. Ховають від конкурентів і мають рацію.
— Про рацію — докладніше, будь-ласка…
— Один із виробників, достатньо потужних, представляє тактичну систему зв’язку та деякі елементи бойової автоматизованої системи управління (АСУ). Випробуємо її, зробимо детальний аналіз, порівняння, а потім начальник ГШ буде вирішувати, яка з бойових систем управління буде застосовуватися у ЗСУ.
— Про АСУ ми вже чуємо 20 років. Невже самі не можемо її зробити?
— Певні елементи АСУ у нас розроблялися багато років. На жаль, лише війна надала цій справі поштовх. Держава виділила кошти, надали допомогу волонтерські організації. Тепер ця система вже існує. Найближчим часом поставимо її на озброєння. Використання такої системи значно підвищить бойовий потенціал наших підрозділів, аж до окремого танку або гармати.
— А навіщо вам ця АСУ?
— Таке програмне забезпечення полегшує дії командирів та начальників на полі бою, прискорює процес прийняття рішення. Адекватна відповідь супротивнику відтак пришвидшується в рази. У кожного командира є відповідна інформація про обстановку в режимі он-лайн, він розуміє, що відбувається навколо його підрозділу, хто є сусідами праворуч і ліворуч. Він бачить ворога, бачить свої війська. В автоматичному режимі отримує завдання, довідкові матеріали, може зробити доповідь, не напружуючи голосу, просто шляхом натискання кількох клавіш. На жаль, стикаємося з іншими факторами, що дуже багато посадових осіб різних ланок управління мають поверхове або слабке поняття про прості речі, наприклад, про принципи роботи комп’ютера. Тож їм треба вчитися.
— Чи готові офіцери керівної ланки ментально до опанування такими програмами, як сучасна АСУ?
— Якщо людина має певні навики в роботи на комп’ютері, вчила нормально фізику-математику, знає державну мову, вміє користуватися мобільним телефоном і меседжерами — це не проблема, потрібен лише час, аби опанувати таку систему управління. Для цього проводимо зборові заходи, заняття, і практична робота під час командно-штабних занять, тренувань і навчань. На жаль, вести війну й одночасно навчатися —проблематично. Але українці з цим впораються.

Використання мобільних телефонів жорстко обмежене
— Наскільки наші війська забезпечені польовими засобами зв’язку?
— Війна починалася з того, що у нас взагалі цифрових засобів зв’язку не було, крім семи вітчизняних тропосферних станцій і п’яти комплексних апаратних, які були вже застарілими на той момент. Іншого не було. А тепер завдяки виділенню певного фінансового ресурсу з боку держави і дякуючи волонтерам, в зону проведення антитерористичної операції (АТО) не поїхала жодна стара аналогова техніка. Використовувались автомобільні «кунги» ще радянського виробництва, радянські антени й щогли. Але вся «начинка» була вже цифровою. Часто це було обладнання подвійного використання. Але головне — результат. Нам вдалося забезпечити управління на достатньому рівні, і зараз ми ці засоби та комплекси зв’язку вдосконалюємо.
— Для забезпечення військ закуповуються закордонні засоби зв’язку. Чи вистачає на них грошей?
— Засоби подвійного використання можна залучати для забезпечення управління військами лише в певних родах і видах зв’язку, що ми і робимо. Найскладнішим є радіозв’язок, цивільних аналогів якого не існує. Саме тому в ЗСУ широко використовуються американські засоби, закуплені за бюджетні кошти або отримані як міжнародна допомога з боку Сполучених Штатів. Забезпеченість засобами зв’язку бойових підрозділів ЗСУ становить 70 % від штатної потреби. Але цей відсоток підвищується — за виділені державою кошти і кошти провідних країн світу.
— Наскільки можна розраховувати на потужності вітчизняної промисловості у забезпеченні ЗСУ засобами зв’язку?
— Одним із критеріїв прийняття на озброєння систем зв’язку і систем управління є в подальше виробництво їх на території України. Саме з цього розпочинається розмова з усіма постачальниками. У нас є сучасні радіостанції американського виробництва. Частина комплектуючих до цих радіостанції вже виготовляється в Україні.
— Волонтери доставили в зону АТО багато техніки зв’язку. Чи існує проблема їхньої сертифікації?
— Все, що воює на фронті, сертифікується паралельно, бо реально бракує часу. Є ще й побажання до волонтерів. Привіз майно — того ж дня отримай акт прийому-передачі. Бо буває — волонтер щось подарував, і через місяць згадує: дайте мені якийсь документ, щоб мене не сварили. А командир помінявся, все поїхало в АТО, і важко буває знайти кінці. Використання ж мобільних телефонів в АТО жорстко обмежене. Водночас реалізовано можливість безкоштовних дзвінків зі всіх стаціонарних телефонів на всіх абонентів мобільного зв’язку України.

«Захищаємося не зовсім звичними способами»
— Але ж усі засоби зв’язку коштовні. Фінансування вистачає?
— Засобів зв’язку ніколи не буде вистачати. Й є дилема. Можна, наприклад, купити одну сучасну КХ-радіостанцію, яка коштує 2 млн грн. Дати її командиру бригади, щоб він міг зв’язуватися з ГШ, отримував розпорядження. І ще й думав, як не ушкодити та не втратити дорогущу радіостанцію. А можна й інше. На ці 2 млн купити і забезпечити засобами транкового зв’язку цілу бригаду. Такими собі поліційними станціями. Тому ми постійно ходимо по лезу ножа — зробити один «красивий» батальйон-інфо, чи забезпечити дві бригади транкінговим зв’язком. Засоби військового радіозв’язку не дешеві, й їх потрібно багато. Забезпечення ними одразу всіх не витримає жоден бюджет. Тому кожна закупівля має забезпечити виконання якогось тактичного або оперативного завдання, або набуття військами якоїсь спроможності. Наприклад, солдатська радіостанція коштує десь 3,5 тис. USD, для командира взводу чи роти — від 7 тис. USD. Українських аналогів поки що не існує.
— Нещодавно пройшли великі навчання — «Літня гроза» та «Південний вітер». Яким чином там залучалися підрозділи зв’язку?
— На кожних навчаннях такого типу розгортається відповідна система зв’язку і для військ, і для штабу керівництва, який контролює якість проведення цих навчань.
— Але саме на одному з таких навчань і довелося спостерігати «польовий» мобільник. Причому, користувався ним далеко не солдат…
— Кожен командир має знати можливості засобів і підрозділів зв’язку щодо управління військами. Що «старший» начальник, то більше у нього сил і засобів зв’язку. В будь-якому випадку можливо забезпечити надійний захищений зв’язок, якщо до цього поставитися з розумом.
— Російсько-терористичні війська дуже активно використовує засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ), щоб подавити нашу комунікацію. Як це враховано в нових розробках?
— Загалом наша система є доволі стійкою до впливу РЕБ ворога. На жаль, супротивник серйозно підготував свою систему РЕБ до цієї війни. Ми захищаємося не зовсім звичними способами, вживаємо для цього деякі організаційні та деякі технічні заходи, про які нікому не розкажемо. Система, яка демонструється тут, цілком безпечна. Ця система зв’язку апріорі не може бути знищена і не піддається впливу РЕБ ворога.
Розмовляв Михайло Дмитрук, Укрінформ

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply