Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Віталій Отрощенко: «Історія України починається 3 тис. років тому»

Автор:

|

Квітень 13, 2022

|

Рубрика:

Віталій Отрощенко: «Історія України починається 3 тис. років тому»
Віталій Отрощенко

Що спричинилося до відмови від мідної доби? Про це розповів Віталій Отрощенко, завідувач відділом археології енеоліту та бронзової доби Інституту археології Національної академії наук України.
— Тектонічні зміни, які сталися на території України кілька тисяч років тому, це початок доби бронзи. Чи справді зміна матеріалу була підставою для переходу між енеолітом і бронзою?
— Вона стала умовою для переходу, надалі маємо справу з наслідками. Відбувся перехід від використання міді до штучного сплаву. Та це один фактор, а другий — поява колеса. Адже Трипільський світ — це сани, запряжені волами.
— Але трипільський світ, це світ міґрантів, які сюди прийшли і звідси пішли…
— Ми знаємо, звідки вони йшли, з Балкан, з румунської Молдови, і заселили наш правобережний лісостеп, навіть трохи пробилися на лівий берег в районі Києва і Переяслава. А от куди вони пішли, невідомо. Чому зникли? Приблизно 3200 року до Р. Х. закінчився найсприятливіший період для проживання на наших правобережних лісостепових теренах. Почався період, коли різко погіршився клімат — стало холодніше і менше опадів. В таких умовах вести землеробсько-скотарський тип господарства стало нерентабельно. А, може, трипільці й виснажили ці родючі чорноземи, вони тоді лише формувалися. Посттрипільські культури займали менший простір, і, зрештою, їх асимілювали ті, хто мешкали на лівому боці Дніпра.
— За курганами можемо простежити рух «протоєвропейців». Хто вони?
— Це нащадки кроманьйонців, мисливців на мамонтів в Північній і мисливців на бізонів у Південній Україні.
— Вони тут мешкали тисячі років?
— А, може, і десятки тисяч, які вижили звідси останніх неандертальців. У нас, на жаль, дуже мало антропології залишилось. І від трипільців мало, бо нам невідомий їхній поховальний обряд.
— Але в добі бронзи було більше 20 культур…
— Якщо брати археологію України, то виділяють три періоди: ямна культура шнурової кераміки; ямна середня з ранньої середньої бронзи; середня бронза як світ катакомбних культур. Далі виділили поховання в дерев’яних поховальних спорудах, зрубних. У 1960-1970-х рр. українські археологи Софія Березанська та Станіслав Братченко виділили нову культуру, березанську, її називали культурою багатоваликової кераміки, або бабинською. Культурне коло Бабине фіксують від Львова до Луганська. А тепер є навіть волго-донська бабинська культура, тобто вже аж до Волги. Був іще останній періоду бронзового віку.
— Білозерська культура?
— Це культура фінальної бронзи. Після цього було ще близько 300 років до того, як Україна вступила в час своєї історії. Від кіммерійців починається писемна історія України. Це перший народ, який ми називаємо так, як їх називали євреї, ассирійці та греки.
— Наскільки Закарпаття відрізнялося в добі бронзи від українського масиву?
— Карпатський басейн — це окрема історія, зокрема, й через клімат. На півдні Балкани підпирали, на заході — культури Австрії, Німеччини, на півночі — шнурові культури. Там є великий шматок степу, лівобережне середнє Подунав’я. А зараз найкращий клімат в Україні — Ужгород, Підкарпаття, Закарпаття. Найбільше золота в Трансильванських горах було там. Оскільки там були поля для випасу худоби, степовики намагалися туди просочитися.
— Йдеться про ямну культуру як генетичну основу, з якої протоєвропейці почали розселятися від Індостану аж до Британії?
— Загалом так. Оскільки ямна культура залишила нам понад 10 тис. виявлених і розкопаних поховань, і найбільше з них концентрується на Дніпрі, на Південному Бузі, до Дунаю. Вони поширювалися і на схід.
— Добра бронзи — це також великий демографічний бум, кількість населення збільшується. Чому?
— Доба бронзи — це 2 тис. з гаком років. Стільки ж між останніми трипільцями та скитами. І за цей час змінилися десятки племен, культур, народів.
— Арії — це доба якої бронзи?
— Це культурне коло Бабино. Умовно кажучи, це арії запрягли коней у колісниці. Це клан аріїв, або харизматичних клан.
— А що таке харизматичний клан?
— Це поховання зі запряженими кіньми, з рештками колісниць, з озброєнням, велетенські, потужні, фізично розвинені, під два метри зросту люди, які там лежать.
— І всі вони походили з територій між Уралом і Доном?
— Це осередок від Дону до Уралу, далі вони пішли на схід до Китаю, колісниці туди потяглися, і на південь у бік Індостану. Ці суспільства очолювали харизматичні лідери, які були носіями влади.
— А в чому був секрет успіху цих гігантів на колісницях?
— Зброя. Проти них на запряжених віслюках чи волах не повоюєш. І мали харизму.
— І всі скити визнавали їх своїми царями.
— А скільки часу тривала міграція від Дону до Індостану?
— Тут дуже складно. Ми знаємо про міґрацію гунів та їхнього правителя Аттилу. Вони 200 років ішли від Великої китайської стіни, перетнули Кіммерійський Боспор…
— Але залишилися гунами…
— Вони залишалися кочівниками. Аж десь на середньому Дунаї Аттила почав будувати своє дерев’яне місто. Так він розбудовував державу. А будувати державу в шатрах, може, й зручно, але, щоб утвердитись, треба ставити фортеці. Так харизматичні клани перейшли від бронзи через скитський період до Середньовіччя, в Русь. Поки сюди на Київський пагорб не прийшов якийсь харизмат, починаючи з Кия, і не запропонував свій проєкт. Хан Аспарух, один із очільників розбитої хозарами Великої Болгарії, прийшов на Балкани. Там було сім слов’янських племен, але ладу не було.
— І він навів лад…
— Його оголосили царем Болгарії, він заснував перше Болгарське царство.
— А в добу бронзи землероби були?
— Було тваринництво і землеробство, яке Трипілля закріпило.
— Тобто вони були осілими, не мандрівними?
— Відгінне скотарство було. А тут вони вже масово сідали на землю, бо було достатньо волого і тепло. Знову з’являється дрібна пластика, зернові ями. Може, навіть торгували зерном, але це важко довести. Проте знаємо, що зерно зберігали, сушили. Раніше юди завжди тиснулися до води: Дніпро, Південний Буг, Дністер, Дон, Донець. А тут вони виходили в степ, отже, дозволяли умови. А потім було чергове кліматичне зрушення близько 1300-1200 рр. до Р. Х. Знову стало холодно, посуха і вкотре шугонув зі степу.
— А куди?
— Куди можна було пробитися. На території Ірану з’явилися іраноарії. Назва Іран дослівно — «країна аріїв». А в Індію пішли індо арії, але це було пізніше.
— А що творилося в лісостепу України, коли фінальна бронза добігала кінця?
— У нас спостерігалася міґрація з того ж Карпатського басейну. В цей час з’явилися перші фортеці: Михайлівська на Дніпрі, Левенцівська в гирлі Дону, скеля Кременчук, укріплене поселення Дикий Сад у центрі теперішнього Миколаєва, на тому місці, де Інгул зливається з Південним Бугом.
— В чому унікальність цього поселення?
— По-перше, воно укріплене. Це була доба абсолютної безпеки. Для неї характерна відсутність поховань зі зброєю, воїнських поховань, маємо тисячі черепів — жодних ознак насильницької смерті.
— А як це співвідноситься з войовничими харизматичними кланами?
— Вони пішли в Індію та на Близький Схід. Свинопасами чи погоничами корів їм бути не хотілося, хотілося більшого, і вони свій ресурс спрямували туди. Зрештою там засвітилися, принесли туди свою мову, нав’язали багатомільйонному населенню Індії чи іранського нагір’я своїх богів. Хоча в пантеон увійшли там і місцеві боги. Це політеїзм.
— Тобто міґрувала більшість?
— Була альтернатива: або внаслідок кліматичних катаклізмів вмерти тут із голоду, або піти і вибити собі шматочок щастя за горами. Степові межиріччя знову спорожніли. Знаходимо лише одиничні поховання. В цей час починали будувати укріплені фортеці.
— Тобто відчували якусь загрозу, але з чийого боку?
— Зі Заходу могли бути якісь фракійські племена. Зі Сходу — кіммерійські. Біля Ольвії з’явилася скульптура на подобі Оленячих каменів, які прийшли Монголії й Алтаю.
— В чому кіммерійці були успішнішими за жителів фінальної бронзи?
— Вони стали іншими. Зокрема, у військовій справі: вони осідлали коня.
— Ті запрягли, а ці осідлали…
— Що арії запрягли, то кіммерійці осідлали. З’явилися загони кінних вершників, озброєних мечами. Криза виснаження джерел мідної руди як сировини змусила шукати вихід. І його знайшли — болотні руди. Почався кривавий залізний вік.
— А до білозерців дійшли ці тенденції?
— В білозерський час з’явилися серійні вироби. Метеоритне залізо було ще в похованнях катакомбних культур. Навіть серед ямників на Південному Уралі були окремі залізні речі. Але вони не робили погоди.
— Доба фінальної бронзи закінчується й уздовж південного кордону лісостепу виростає система городищ…
— Почали будувати змієві вали.
— Проти кіммерійців?
— Проти степовиків. Епоха стабільності минула.
— І це рубіж між праісторією і писемною історією?
— Власне кажучи, історія України починається 3 тис. років тому, з кіммерійців! У нас і скити влаштували якусь державність, і сармати. І готи свій державний проєкт мали. Це не була механічна зміна, не було так, що прийшли нові й усе старе забуте. Щось залишається в генетичному коді, навіть із трипільської спадщини.
Розмовляв Віталій Ляска, Zaxid.net

Як повідомляв «Міст», на Вінниччині виявили рештки Трипільської та Черняхівської культур.

About Author

Meest-Online