Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Віктор Мазурак: «Дозвольте дитині бути самостійною»

Автор:

|

Грудень 17, 2015

|

Рубрика:

Віктор Мазурак: «Дозвольте дитині бути самостійною»

Підліток

Усім батькам хотілося б, аби їхні діти були самостійними та впевненими у собі. Але, стверджують психологи, часто батьки самі припускаються помилок у вихованні, обмежуючи ініціативу дітей. Як привчити дитину до самостійності, як підготувати до дорослого життя, розповідає практикуючий сімейний психолог Віктор Мазурак.
— Отже, як правильно підготувати дитину до самостійного прийняття рішень і відповідальності за себе?
— Насамперед, батькам варто запам’ятати важливе правило: «Не роби за дитину те, що вона може зробити сама». Особливість дитинства — залежність маленької людини від старших. Подорослішати — означає здобути самостійність. Тому, коли привчаємо наших дітей самостійно вмиватися, одягатися, то насправді заохочуємо бажання малюків здобути незалежність. Хочу застерегти від однієї помилки: ми дуже часто самі перериваємо прагнення дитини зав’язати шнурівки чи застібнути блискавку на куртці через те, що дитина робить це повільно, а ми вічно кудись запізнюємося.
— Це стосується малюків, а як бути зі старшими дітьми, підлітками, котрі іноді аж занадто прагнуть самостійності?
— У підлітковому віці, коли починаються проблеми з написанням творів, вчіть логіці викладу, висловленню власної думки. Щоб уникнути проблем із інтернет-залежністю, навчіть свого школяра правильно користуватися інформацією в мережі, читати й адекватно сприймати прочитане. Якщо хочете, щоб у підлітковому віці ваша дитина не шокувала своїм зовнішнім виглядом, розвивайте самостійність у відчутті стилю одягу, естетики та природної краси. З раннього дитинства намагайтеся купувати речі для дитини, дослухаючись до її бажань. Звісно, за потреби, навчіться м’яко, ненав’язливо коригувати смак дитини. Але презирливі або глузливі висловлювання — неприпустимі. Необережне зауваження дорослих або друзів щодо зовнішності — і ці переживання надовго не дадуть спокою дитині. Тому ваша допомога у виборі іміджу виявиться неоціненною, якщо ви разом із ним погортаєте модний журнал, озвучите достоїнства зовнішності та подумаєте над тим, як їх підкреслити.
— Чим спричинені часті зміни настрою підлітка?
— Підліткові властива особистісна нестабільність — він коливається між сліпим підпорядкуванням і бунтом проти будь-якого тиску, між оптимізмом і песимізмом. Дитина усвідомлює, що вона — особистість, людина, здатна відповідати за своє життя та приймати відповідальні рішення, але бути по-справжньому відповідальним об’єктивно ще не в змозі. Тому необхідний контроль, але не тиск, інакше дитина все зробить на зло. Навіть якщо дитина зробить помилку, у неї з’явиться власний життєвий досвід. Ваш контроль — це постійні довірливі взаємини, участь у житті своєї дитини. Будьте готові завжди вислухати. Запропонуйте підлітку свою пораду, але право скористатися нею залишіть за ним. Ваші жагучі спроби переконати в помилковості його рішень не дадуть бажаного результату — підліток побачить у цьому лише спробу нав’язати свою думку та підкорити його волю. Але зовсім не зайве буде сказати дитині, що ви стурбовані, хвилюєтеся за неї. І не забудьте тактовно вказати на можливі наслідки того чи іншого вчинку. Якщо щось робимо не так, нас карає життя. У дитини ж є унікальний шанс — вона може сама вибрати заохочення та покарання. Це така доросла гра. Коли діти здійснюють вибір заохочення та покарання, вони краще усвідомлюють наслідки своєї поведінки, і це підвищує їхню відповідальність.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply