Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Василь Воскобойник: «Українці будуть затребувані і в Італії, і в Польщі»

Автор:

|

Квітень 25, 2020

|

Рубрика:

Василь Воскобойник: «Українці будуть затребувані і в Італії, і в Польщі»
Василь Воскобойник

Коронавірус змусив повернутися до України понад 70 тис. українців. Частина з них — туристи. Ще частина — заробітчани, котрі на період карантину втратили роботу. Що буде зі закордонним ринком праці й як розвиватиметься ситуація, розповів Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування.
Коронавірус, який зараз є № 1 один у Європі, вочевидь, стане спусковим гачком світової економічної кризи. Наразі ще зарано прогнозувати її масштаби, адже не зрозуміло, наскільки будуть продовжені карантинні заходи у розвинутих країнах. Там щодня зараз банкрутують підприємства, люди втрачають роботу. При цьому, не треба думати, що уряди країн Європейського Союзу (ЄС) втратили глузд і будуть покірно спостерігати за економічним занепадом. У разі, якщо карантин не призведе до бажаного результату, розроблять інші моделі реагування, які дозволять поступово відновлювати економічну активність.
— Чи компенсують втрати заробітчанам за період карантину?
— Усе залежить від того, як працювала людина. Якщо неофіційно і зупинилось виробництво, то її просто викинули на вулицю. Якщо ж говоримо про людей, котрі працюють офіційно, то все залежить від держави, де це відбувається. У Португалії знайшли цікаве рішення — якщо роботодавець зможе довести державі, що через карантин не може достатньо заробляти, держава покладає на нього виплату 30 % заробітної плати, решту компенсує. Тобто 70 % виплатять із бюджету країни. У Польщі прийняли окремий закон по боротьбі з коронавірусом. Люди, котрі працюють у сферах, пов’язаних із обслугою людей, потрапили на карантин. А ті, хто працюють на конвеєрі, працюють. Головне — зменшити кількість контактів між людьми. На деяких виробництвах, де технологічний процес дозволяє це зробити, роботу не зупиняли. Всіх інших відправили на карантин. Стосовно заробітних плат і медичних послуг — ситуація така ж, як і в Італії. Люди, котрі працюють офіційно, отримують заробітні плати навіть перебуваючи на карантині.
Якщо говорити про офіційне працевлаштування, то приблизно 40 % трудових міґрантів працює легально, а 60 % — нелегально. Гадаю, що після пандемії більшість зрозуміє, що залишилися сам на сам із проблемою і ліпше, якщо за тобою стоїть держава, яка зможе допомогти. Тому шукатимуть офіційну роботу.
— Більшість заробітчан із Італії, Польщі й інших країн повернулися додому. Не боятимуться знову їхати на заробітки?
— Звісно, українці частково втратять роботу в Європі. Але це явище — тимчасове, зачепить тільки період карантину. Ось два приклади. Не зважаючи на сумну статистику смертей літніх людей в Італії, їхня кількість у цій країні все одно на порядок вища ніж молодих. І абсолютна більшість із них у цій пандемії виживе та буде потребувати догляду, як і раніше. Тому українські медсестри та доглядальниці знадобляться знову. Сучасна Польща вже й не уявляє свого успішного існування без українських трудових міґрантів. Мер Вроцлава нещодавно звернувся до наших співвітчизників українською мовою з проханням залишатися вдома та не розповсюджувати вірус містом. Крім цього, польський уряд запевнив, що хворих на коронавірус українців будуть лікувати безкоштовно. Отже, не зважаючи на спад економічної активності, українці будуть затребувані і в Італії, і в Польщі. Та повернуться туди на роботу, як тільки відкриються кордони.
— Які прогнози щодо закінчення карантину в Україні?
— Уже зрозуміло, що карантин в Україні скоро не закінчиться. Влада буде орієнтуватися на Європу. Найдовший карантин оголосила Франція — на 45 днів. Але чомусь в Україні забули, що Європа робить щось і для збереження робочих місць. Та ж Франція дозволила на своїй території будувати підприємства для виробництва ліків. Німеччина заявила про те, що готова націоналізувати деякі підприємства, які будуть втрачати свої прибутки через те, що інші ринки зачинені. Фактично Європа «заллє» цю кризу грошима. І цих грошей вистачить, щоб вийти з кризи. Головною ознакою того, що все налагоджується, стане відкриття візових центрів в Україні.
— Що буде зі закордонним ринком праці в подальшому?
— Є така приказка — доки товстий схудне, худий помре. Вона відображає теперішні українські реалії. Уряд України копіює карантинні заходи, які вводять у Європі. І мабуть, по-іншому не може поводитись. Бо інакше Україна наражається на небезпеку неконтрольованого розповсюдження вірусу та пов’язані з цим небезпеки для здоров’я тисяч громадян. Кожен день карантину завдає нищівного удару по українській економіці та перспективах її розвитку. Коли в ЄС, США, Японії й інших розвинутих країнах уже готують плани протистояння економічній кризі, в України просто немає для цього ресурсів. Після закінчення карантину на Україну чекають дуже важкі часи: зростання безробіття, девальвація гривні, підвищення цін і соціальна депресія. В таких умовах велика частина громадян, котрі не мають заощаджень, аби чекати роками на відновлення економіки, шукатимуть можливості працювати за кордоном. Не зважаючи на економічну кризу, потреба в українцях в країнах Європи не скоротиться. Тамтешні суспільства продовжують страждати від демографічної кризи та мають потребу в робочих руках, яких украй бракує. Україна, розташована поруч із Євросоюзом, є останнім великим резервом робочої сили в Європі. Отже, вже цього року побачимо значне посилення міґраційних потоків українців. Цього року критичним стане й те, що трудова міґрація перетвориться на еміґрацію. Люди будуть виїжджати і залишатись за кордоном назавжди.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply