Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Валерія Коломієць: «Очікуємо більше звернень СБУ щодо заборони проросійських партій»

Автор:

|

Грудень 28, 2022

|

Рубрика:

Валерія Коломієць: «Очікуємо більше звернень СБУ щодо заборони проросійських партій»
Валерія Коломієць

У травні ц. р. Міністерство юстиції України подало позов до Восьмого апеляційного адміністративного суду про заборону політичних партій, діяльність яких була призупинена рішенням Ради національної безпеки й оборони України. Після розгляду судом цих позовів, а потім апеляцій, діяльність проросійських політичних сил в Україні заборонили, а їхнє майно й активи конфіскували на користь держави. Як зауважила Валерія Коломієць, заступниця міністра юстиції України з питань європейської інтеграції, найбільше майна з-поміж інших заборонених партій виявилося в Комуністичної партії України (КПУ), тому з неї й вирішили почати.

Поспішати немає куди
— У затвердженому Міністерством юстиції переліку майна КПУ для передачі у власність держави відсутні банківські рахунки. З чим це пов’язано?
— Це пов’язано з банківською таємницею. У нас була мета якнайшвидше передати все майно КПУ, яке ми встановили і розшукали, в управління Фонду державного майна. А для того, щоб мати доступ до рахунків, треба подавати позов до суду, який надасть нам доступ до банківської таємниці, перелік рахунків політичної сили й усього, що на тих рахунках є.
— Йдеться і про конфіскації нерухомості на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також у Криму. Як це відбуватиметься і яка доля цього майна?
— Тут усе просто. Ми говоримо про право власності. Тобто спершу встановили перелік майна партії — нерухомість, рухоме майно, корпоративні права, права інтелектуальної власності, земельні ділянки, склали реєстр і передали його у Фонд держмайна, який реєструватиме своє право власності. А коли наразі тимчасово окупована територія буде деокупована або завершиться фаза активних бойових дій, а майно, сподіваємося, не буде знищене та пошкоджене, в подальшому Фонд держмайна на праві власника або управлінця цього майна зможе його реалізувати.
— Коли очікувати накази щодо переліків майна для конфіскації інших заборонених партій?
— Міністерство попросило Аґенцію з розшуку та менеджменту активів знайти його. Гадаю, що вони швидко це зроблять. Загалом заборонена діяльність в Україні 16 проросійських політичних партій. Відповідні рішення судів уже набрали чинності. Ми чудово розуміємо, що краще повно вивчити всі матеріали, встановити найширший перелік майна, яке підлягатиме конфіскації. Поспішати нема куди, адже майже на все майно та рахунки, які вдалося встановити, наклали арешти.

Жодна зі заборонених партій не зверталася до ЄСПЛ
— Раніше міністр юстиції Денис Малюська говорив про посилену увагу до членів заборонених політичних партій. Та наразі депутати забороненої «Опозиційної платформи — За життя» продовжують працювати у Верховній Раді (ВРУ). Подібна тенденція спостерігається і в органах місцевого самоврядування. Як юридично оформити заборону таким особам брати участь у політичному житті країни?
— Якщо йдеться про те, щоб відсторонити народних депутатів від несення ними обов’язку як осіб, яких обрав народ України на конкретний термін, то такого механізму немає. У ВРУ лежить законопроєкт, відповідно до якого припиняється діяльність депутатів місцевих рад, обраних від заборонених партій. Звісно, люди обурюються — партію заборонили, а людей, які були її членами, не притягують до відповідальності. Але заборона політичних партій відбувалася на основі матеріалів кримінальних проваджень проти керівництва політичних партій, а не їхніх членів. А також чула, що люди вживають поняття «люстрація політичних партій». Та згідно з практикою законодавства Європейського Союзу виборні посади під люстрацію не підпадають. Але в будь-якому випадку маємо розуміти, що коли будемо деокуповувати території, питання люстрації все одно постане, адже є люди, які співпрацювали з окупаційною владою. Наскільки це було умисно, неумисно, за бажанням, через активну позицію чи вимушено, будуть встановлювати органи правопорядку.
— Чи маєте нові матеріали від Служби безпеки України (СБУ) щодо майбутніх позовів про заборону політичних партій?
— Позови будуть. Але не називатиму певну партію, бо вони цим скористаються. Наразі є одне звернення, але ми очікуємо більше. Крім того, ще й низка громадських організацій теж збиралися звертатися, в т. ч. до СБУ, з ініціативою про заборону кількох політичних сил, які досі транслюють комуністичну ідеологію. Адже, наприклад, юридично досі існує Партія реґіонів.
— Чи є в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) практика оскарження рішень судів про заборону політичної партії?
— На сьогодні жодна зі заборонених судом політичних партій до Європейського суду не зверталася. Це не означає, що вони не звернуться, бо час на це ще є. Чи готові ми до цього? Однозначно готові. Ба більше, зі самого початку розгляду цих справ ми виступали за відкритість і обґрунтованість своєї позиції. Зокрема, одразу заявили клопотання в першу інстанцію розгляду по кожній справі про публічну трансляцію судових засідань. Адже ми розуміли, що згодом почнуться маніпуляції зі заявами про позови до ЄСПЛ.

Колаборантом може назвати лише суд
— Українські суди почали виносити рішення про конфіскацію майна російських громадян на території України. На якій стадії виконання ці рішення і про які суми йдеться?
— Наразі маємо одне таке рішення. В кожному конкретному кейсі Кабінет Міністрів має окремим актом визначати, що і куди передають. Тому реалізація цього першого рішення Вищого антикорупційного суду перебуває в процесі реалізації.
— Правоохоронці інформують про виявлення й оголошення підозр громадянам України в колабораційній діяльності. Чи фіксували випадки співпраці з ворогом на тимчасово окупованих територіях України?
— Такі випадки були ще з 2014 року. Цілком логічно, що в структурах окупантів працюють деякі наші колишні працівники. І зараз такі випадки є. Але ми про це зможемо говорити лише після того, як конкретним особам оголосять підозру, потім справа з обвинувальним актом дійде до суду, а останній своїм рішенням встановить провину конкретної особи. Зараз суспільство з великою недовірою ставиться до людей, які жили на тимчасово окупованих територіях. Насправді це нормально, для цього й існують стабілізаційні заходи на деокупованих територіях. Бо треба розуміти, що певна особа там робила в час окупації, яку діяльність провадила, чи співпрацювала з окупаційною владою тощо. Але це призводить і до недовіри. Деякі люди можуть вважати: якщо хтось жив і працював на тимчасово окупованій території, отже, він колаборант. Але інколи люди виконували свої функції, позаяк розуміли, що хтось має забезпечувати життєдіяльність міста, області тощо.
Та і виїхати з цих територій було складно, тим паче — під обстрілами. Тому перш ніж називати когось колаборантом, краще дочекатися рішень судів.
— Низка громадських організацій займається збиранням та фіксацією воєнних злочинів, вчинених росіянами на території України. Також це роблять Офіс генерального прокурора (ОГПУ), Міністерство юстиції, інші структури. Чи не заважаєте один одному?
— Міністерство юстиції не займається збиранням і фіксацією фактів воєнних злочинів. Ми збираємо інформацію щодо фактів порушення прав людини, оскільки представляємо Україну в позовах проти Російської Федерації (РФ) в ЄСПЛ. Хоча фактично йдеться про ті ж речі, що й воєнні злочини. А єдиним лідером у процесі фіксації, розслідування воєнних злочинів є ОГПУ. І жодна громадська організація, за винятком деяких, не має доступу до «сірих зон».Він ж лише в ОГПУ. Але важливо, що фіксацією воєнних злочинів займається і громадськість. Адже люди, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, можуть реально фіксувати, що там відбувається. Крім цього, через горизонтальні зв’язки ті ж громадські активісти можуть доволі легко і швидко знаходити свідків тих чи інших подій.
Також важливо, що ми надаємо правову допомогу жертвам воєнних злочинів. Система безоплатної правової допомоги з перших днів вторгнення фактично не припиняла свою роботу, ми допомагаємо всім, хто до нас звертається. Наразі більше консультацій потребують внутрішньо переміщені особи, родичі полеглих військовослужбовців чи військовополонених, зниклих безвісти. У нас широкий пул клієнтів, серед яких є жертви сексуальних злочинів, тортур, діти.
— Раніше Андрій Смирнов, заступник керівника Офісу президента України (ОПУ), казав, що для створення спецтрибуналу розглядають багатосторонній договір із країнами і багатьом країнам-союзникам, за його словами, вже відправили пакети робочих документів. Як іноземні партнери сприймають ініціатива щодо створення міжнародного трибуналу для Путіна?
— Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії, заявила, що Європейський Союз пропонує створити спеціалізований суд за підтримки Організації Об’єднаних Націй (ООН) для розслідування та судового переслідування злочину аґресії РФ. Першою цю ініціативу підтримала Франція. Також ООН ухвалила компенсаційний механізм. До того було аналогічне рішення Кабінету Міністрів Ради Європи, в якому йшлося і про компенсації, і про створення трибуналу.
— ГА ООН підтримала резолюцію щодо створення механізму компенсації Україні збитків, завданих аґресією РФ. Наскільки довгим може бути процес створення цього механізму?
— Міністерство юстиції спільно з ОПУ давно вже напрацювали бачення, як цей механізм має виглядати. Моя колега Ірина Мудра не один місяць відвідувала різні країни, де адвокатувала та лобіювала цей механізм, пояснювала, що ми пропонуємо. Зараз наші міжнародні партнери надають Україні фінансову підтримку, за яку ми дуже вдячні. Тому вони зацікавлені у тому, щоб запрацював механізм компенсації, бо ж якщо в них є заморожені російські активи на мільярди доларів, то чому платити з власної кишені?
Розмовляла Юлія Гайдіна, «Укрінформ»

Як повідомляв «Міст», в Україні остаточно заборонили діяльність 12 партій.

About Author

Meest-Online