Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Валерій Чалий: «США підтвердили прихильність до України по всіх ключових позиціях»

Автор:

|

Липень 06, 2017

|

Рубрика:

Валерій Чалий: «США підтвердили прихильність до України по всіх ключових позиціях»

Візит Петра Порошенка до Вашинґтону та його перша зустріч із Дональдом Трампом викликали масу обговорень в Україні та нову істерію в Москві. Водночас розширені санкції США проти Російської Федерації (РФ) лише додали впевненості, що нова команда Білого дому не має наміру залишати Україну на самоті. Про те, як готувався візит, що залишилося за його лаштунками, розповів Валерій Чалий, Надзвичайний і Повноважний Посол України в США.

Це був не drop in, а повноцінні перемовини
— Візит Президента Порошенка до США для багатьох в Україні став несподіваним, однак він готувався заздалегідь. Скільки пішло часу на це, і що було найскладнішим?
— Я хотів би нагадати, що Президент України одним із перших мав можливість особисто телефоном привітати президента Сполучених Штатів 15 листопада 2016-го з обранням, а також 4 лютого ц. р. — після його інавгурації. Тоді й була досягнута домовленість про особисту зустріч. Після цього ми мали провести додаткову роботу для змістовного наповнення візиту. Крім цього, нова американська адміністрація потребувала часу для того, щоб увійти в курс такого непростого питання як протидія російській аґресії, а також загалом щодо роботи в реґіоні, відносин із партнерами. Тому дата й можливий час для зустрічей з’явилися не так давно, найбільш інтенсивно підготовка проходила в останній тиждень. Що стосується формату, це був робочий візит, а зустріч із президентом Трампом була повноцінною за часом і змістом попри те, що на початку в протоколі був зазначений формат drop in. Які б спекуляції не лунали, ця зустріч тривала не менше 30 хвилин. Після цього Білий дім оприлюднив офіційні заяви за результатами перемовин і стенограму зустрічі, що робиться лише у випадку повноцінних перемовин. У такому ж форматі відбулася зустріч із віце-президентом. Також були спекуляції про участь держсекретаря Тіллерсона. В ці дні він планував їхати на засідання глав закордонних відомств країн Організації американських держав. Натомість відбулася окрема зустріч в Держдепі Президента України та держсекретаря США.
— Тобто Рекс Тіллерсон змінив свій графік, щоб зустрітися з українським президентом?
— Мабуть, були різні причини, чому його графік змінився.

Важливо, щоб Україна була першою
— Петро Порошенко наголошував, що для України важливо провести зустріч із президентом Трампом раніше, ніж це зробить Путін. Які політичні переваги це надало нам?
— У Кремлі дуже емоційно відреагували на зустріч президентів України та США, мовляв, не треба створювати конкуренції по часу. Тобто, ми зробили все правильно. Це сигнал для України і українців з боку нової адміністрації США. Це також сигнал мільйонам американців українського походження. Водночас, цей сигнал був підкріплений паралельним розширенням санкційного списку з боку адміністрації США. Сполучені Штати продемонстрували абсолютну прихильність за всіма ключовими позиціями, і це особливо важливо напередодні зустрічі з Путіним. Також у Вашинґтоні підтвердили, що питання України не вирішуватиметься без України. Важливо, що американський президент отримав «з перших вуст» інформацію про ситуацію в реґіоні від Президента України.
— У попередній адміністрації український напрямок зовнішньої політики США очолював віце-президент Байден. З огляду на контакти Петра Порошенка з Майком Пенсом, чи можемо ми сказати, що ця роль перейшла йому?
— Майк Пенс справді дуже позитивно ставиться як до України, так і до важливості українського питання в контексті національних інтересів Сполучених Штатів. Він серйозно залучений до українського питання. Але я б не сказав, що лише він займається Україною. Під час розмови в Овальному кабінеті президент Трамп дав реальний сигнал, що хоче сам долучитися більше до питань, пов’язаних із вирішенням російсько-українського конфлікту. Гадаю, що чіткіше розуміння, хто саме займається Україною на етапі реалізації домовленостей, з’явиться після того, як ми побачимо всі ключові призначення в теперішній адміністрації США. Зараз же можна сказати, що керівництво Білого дому знає набагато більше про Україну, ніж на початку роботи нової адміністрації, і вочевидь, далі це буде тільки посилюватися.

Угоди з Пентаґоном і не тільки
— За результатами зустрічей було заявлено про підписання українсько-американських угод в оборонній сфері. Чи є в них пункт про перспективи поставок оборонної зброї в Україну?
— По-перше, пункт про оборонні озброєння для України є у двопартійному рішенні обох палат Конґресу. Також є офіційний запит Білого дому в бюджеті 2018 року, в якому визначається можливість саме надання летальної зброї оборонного характеру. Що ж стосується угод, то перша — це угода про взаємні оборонні закупівлі, друга — про ведення науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт. Обидва документи сприятимуть військово-технічній співпраці, а також спростять вихід американської продукції озброєнь на український ринок і, відповідно, української — на ринок США.
— Судячи з офіційних заяв про ряд домовленостей в енергетичній сфері, чи правильно розуміти, що Сполученим Штатам відведена основна роль у посиленні енергобезпеки України?
— Питання енергетичної безпеки є одним із ключових у двосторонніх відносинах України та США. Серед них — диверсифікація поставок енергоносіїв в Україну. Йдеться про заміну джерел постачання антрациту, який ми отримували з РФ. Також розглядалися наміри американської сторони збільшити поставки LNG-газу в Європу. Це питання дещо складніше, адже йдеться про економічне обґрунтування ціни, а також про фактично закритий для цього прохід через Босфор. Але сам процес диверсифікації поставок газу в Європу є корисним і для України. При цьому чітко прозвучала позиція обох сторін проти будівництва росіянами Nord Stream 2. Водночас, було домовлено про розширення співпраці у сфері ядерної енергетики, зокрема з компаніями Holtec і Westinghouse. Йдеться про будівництво сховища для відпрацьованого ядерного палива, а також про поставки американських ядерних реакторів на українські атомні електростанції взамін обладнання радянського зразка.

Питання Голодомору та звільнення українців
— Після перемовин у Капітолії Президент Порошенко заявив, що американський Конґрес прискорить розгляд резолюції про визнання Голодомору ґеноцидом українців. Про які часові перспективи може йти мова?
— Робота щодо визнання Голодомору ґеноцидом ведеться постійно. Окремі американські штати вже зробили рішучий крок на цьому напрямку. Першими стали Іллінойс і Нью-Йорк, а зараз маємо визнання ще й у штатах Вашинґтон та Ореґон. Є плани працювати разом із українською діаспорою для того, щоб до кінця року ще кілька штатів прийняли такі ж резолюції. Після цього плануємо внести це питання на розгляд у Конґрес США, за підтримки Українського кокусу. Це дуже важливе для нас питання, яке об’єднує українську націю по обидва боки океану. Але йдеться про перспективу не тижнів і навіть не місяців. Такі питання не вирішуються лише керівництвом Конґресу, тут потрібно мати більшість законодавців. Крім цього, це все має пройти юридичну експертизу й отримати рішення виконавчої влади. Тому забігати наперед і казати, скільки на це знадобиться часу, дуже складно.
— За словами Президента України, американське керівництво запевнило його в підтримці зусиль зі звільнення українських заручників з російського полону…
— Дуже вдячний американській стороні, яка через постійний тиск санкцій, юридичні зусилля, політичний вплив і через взаємодію з недержавними організаціями працює на цьому напрямку. Зараз ці питання виходять на рівень всесвітньої підтримки. Але й на рівні Державного департаменту, віце-президента цій темі приділяється важлива увага. У Вашинґтоні розуміють, що йдеться не лише про порушення прав людини в РФ. Відбувається комплексний тиск на російську сторону, щоб були звільнені всі заручники та полонені, щоб Москва вивела всі свої війська з української території. Це, до речі, прозвучало і в заявах речника Білого дому, на що була нервова реакція російської сторони. Без цього звільнити всіх наших хлопців і дівчат буде дуже важко.
— Що Україні очікувати від цього візиту до Вашинґтону?
— Цей візит був насичений — десять повноцінних зустрічей і перемовин. Він дав можливість проговорити питання конкретних угод, контрактів і подальших форматів для прийняття таких рішень. Президент запросив приїхати в Україну міністра енергетики, державного секретаря та міністра оборони, попри його дуже складний графік. Нам важливі не лише символи, як хто кому потиснув руку, хоча це також позитивний сигнал, але й те, які конкретні рішення приймаються: санкції; політична підтримка територіальної цілісності та суверенітету; рівень військово-технічної підтримки, відправка оборонного озброєння; питання збереження проектів допомоги реформування України; всі сигнали, які ми отримали. Важливо, що такі тенденції відбуваються в умовах, коли нова адміністрація США серйозно скорочує допомогу та підтримку за різними напрямками.
Розмовляв Ярослав Довгопол, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply