Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

Валентин Наливайченко: «Майбутнім президентом України може й має бути нова людина»

Автор:

|

Грудень 13, 2012

|

Рубрика:

Валентин Наливайченко: «Майбутнім президентом України може й має бути нова людина»

Щирість Валентина Наливайченка, третього номеру в списку партії УДАР, читач нехай оцінить сам. Деякі запитання отримали доволі обтічні відповіді. Зокрема, щодо того, на які саме посади у Верховній Раді претендуватиме УДАР: за словами п. Наливайченка, це питання — не першорядне.

УДАР визнав необхідність нової щирої політики
— Пане Валентине, останнього разу ми з вами спілкувалися влітку минулого року. Тоді ви зважували шанси «Нашої України» на перемогу в парламентських виборах. Як скоро після того ви зрозуміли, що цей проект віджив своє?
— На той момент він свого ще не віджив, але потребував кардинальної реконструкції. Без оновлення та без щирості він справді не мав шансів…
— Тобто, оновлення не сталося?
— На жаль. Саме через те, що цього не відбулося, і я, і багато інших людей були змушені піти з «Нашої України».
— Чому саме УДАР?
— Тому що ця політична сила — нова. УДАР визнав необхідність нової щирої політики, а також персональної відповідальності. Віталій Кличко імпонує людям і як молодий політик, і як людина, налаштована на боротьбу з корупцією, а також на реалізацію європейського майбутнього України. Усе це повністю збігається з моїм власним баченням.
— А тандем Яценюка й Турчинова на вас, як я розумію, не справляє враження?
— В Об’єднаній опозиції (ОО) є не тандем, а кілька лідерів, яких ми поважаємо. Перед ними стоять свої виклики, їм їх і долати. Їхній успіх у майбутньому парламенті залежатиме від того, чи буде ними враховано помилки попередніх об’єднань. Ви самі знаєте про сварки, інтриги, нещирість, властиві опозиційним силам у минулому. Те саме стосується й «тушок». Ці так звані опозиціонери в попередньому парламенті створили нездорову атмосферу, побудували таку собі психлікарню, де втрачено здоровий глузд, коли люди постійно міґрують із фракції у фракцію, створюють свої мікропартії.
— А чому ви так переконані, що у вас не буде «тушок»?
— Тут річ не в переконанні, а в позиції. Я сам ніколи не був перебіжчиком. Не був і не буде ним Віталій Кличко чи Марія Матіос, та й уся наша команда. У нас таких немає. Якщо хтось, хто бігав по фракціях і олігархах раніше, думає, що про це нікому не відомо, то, будь ласка, — Wikileaks уже все надрукував. Ми цього минулого не хочемо й не будемо брати із собою. А найцікавіше – те, що такі розмови походять від людей, чиє середовище й створило «тушок», а не від тих, хто вперше заходить до парламенту.
— «Тушками» подеколи стають не від ситого життя. Ви чи Матіос не є бізнесменами. На відміну від деяких інших членів вашої фракції, які можуть опинитися під пресом. Тож ваші бізнесмени за певних умов теж можуть податися в «тушки»…
— По-перше, бізнесменів у нас мало. По-друге, нашим першим політично-правовим завданням буде захист кожного представника опозиції. Захистити слід і тих, хто йшов у мажоритарних округах, аби на них не тиснули та не затягували в так звану більшість. Саме тому ми наполягаємо на скасуванні тих змін до регламенту, які поспіхом і кулуарно ухвалили депутати попередньої Верховної Ради (ВРУ).

Треба змінити все те, що загрожує національній безпеці
— Що особливо вас обурює в змінах до регламенту? Принципи формування фракцій?
— І це теж. Але головне — аморальність щодо мажоритарників. Ці люди мають цілковите право представляти тих, хто їх обрав. Парламент, який уже завершує каденцію, не мав вирішувати долю цих депутатів і їхніх виборців. Переконаний, що наші мажоритарники залишаться вірними тим принципам, із якими вони йшли на вибори.
— Якщо ми вже заговорили про мажоритарників… Кого ви сподіваєтеся залучити зі самовисуванців?
— Ми нікого до себе не перетягуємо. Ми – за демократичне об’єднання в новому парламенті, де рівні права матимуть як депутати, обрані за списками, так і мажоритарники. Усі разом ми повинні внести зміни передусім до трьох законів: про вибори народних депутатів (бо чинний закон є ганебним, і не треба розповідати казки про його політичну доцільність, бо всі вже побачили таку доцільність, коли пів-країни фактично втрачено), про референдум і про мову. Словом, треба змінити все те, що ухвалювалося останнім часом і що загрожує національній безпеці нашої держави.
— Переформулюю попереднє запитання. Недавно Олесь Доній не заперечив того, що, імовірно, приєднається до фракції УДАР. Хто ще з відомих людей декларував подібне?
— І п. Олесь, і деякі інші депутати підтримують європейську платформу розбудови України, а також ті зміни, про які ми з вами вже говорили. Ба більше, недавно ми ухвалили план спільних дій опозиційних сил. Таким чином, може виникнути нова якість опозиції. До речі, як альтернативу до провальної політики влади ми ініціюємо неформальний саміт «Україна-ЄС», до проведення якого приєднаються не тільки опозиційні політики, а й громадські організації, котрі підтримують саме європейську інтеграцію нашої держави. І якщо неформальний саміт перетвориться на постійно діючий захід, це означатиме, що опозиція здатна вирішувати також подібні засадничі питання.
— Ви говорите про спільні дії. Не шкодуєте, що за два тижні до виборів УДАР не приєднався до підписання коаліційної угоди?
— Ми протягом усієї виборчої кампанії виконували угоду про недопущення взаємного поборювання між опозиційними силами. Її було підписано в День соборності України. Що ж до коаліційної угоди, то ми переконані, що підписувати треба одночасно й заяву, і план дій. Що, власне, ми зробили одразу після виборів, ще до початку роботи нового парламенту. Тоді нас троє — УДАР, «Свобода» й ОО — підписало план спільних дій.
— Скажіть відверто: у Віталія Кличка є президентські амбіції чи немає?
— Майбутнім президентом України може й має бути нова людина. І постать п. Кличка цілком задовольняє такі вимоги. Але зараз зарано говорити про президентські вибори. До того політична команда має виконати ще чималу роботу. Аби йти на вибори не з постерами, а з довірою людей до виконаних справ. Свою власну відповідальність я бачу у боротьбі з корупцією, у просуванні того, що мені не дали повною мірою реалізувати, коли я керував Службою безпеки України, — усе це я відстоюватиму в парламенті. Це стосується й європейської інтеграції. У Віталія Кличка є напрацьовані високі контакти, є чималі можливості, усе це, разом узяте, має спрацювати на благо нашої держави. Це – і впровадження системи європейської сертифікації продуктів харчування, і можливість для наших студентів навчатися в європейських університетах. Наш високотехнологічний потенціал, яким зараз ніхто не опікується, має отримати розвиток не гірший, ніж у західному світі.
— Бачу, що планів у вас – громаддя. І до їх числа вже, вочевидь, не входить раніше анонсоване обнуління списків і складання мандатів…
— Що стосується обнуління списків, то той, хто із цією ідею виступив, мав би або довести її до кінця, або пояснити людям, чому це неможливо здійснити. Ми безвідповідальних заяв не робили. Натомість, ми до останнього боролися за кожного мажоритарного кандидата. Підтримували Віктора Чумака, Ксенію Ляпіну, Івана Винника, Андрія Путілова — не залежно від того, до яких політичних сил вони належали.

У парламент треба повернути законотворчу роботу
— Повернімось до парламенту. На які посади у ВРУ претендуватиме УДАР?
— Зараз ми не займаємося розподілом крісел. Вважаю, що це було би неправильно. Правильно зараз — ухвалити порядок денний нової сесії, забезпечити персональне голосування депутатів і взятися до скасування тих ганебних законів, які були прийняті останньої миті. Але якщо ми з нашими партнерами дійдемо висновку, що ми, опозиція, претендуємо на контролюючу роль у ключових комітетах і слідчих комісіях ВРУ, то такий порядок дій УДАР, звісно, підтримає. Одне скажу: бігати й кулуарно випрошувати собі головування в тому чи іншому комітеті ніхто не буде. І ми більше не дозволимо, приміром, тому ж таки бюджетному комітету заплющувати очі на розкрадання державної казни. У питанні розподілу парламентських комітетів ми взагалі виступаємо за прозорість: нехай ця процедура відбувається в прямому ефірі.
— Крісло спікера чи віце-спікера теж не обговорювали?
— Ні. Тут так само: публічне обговорення. Як тільки запрацює робоча група, тоді, будь ласка, — пряма трансляція й відповіді на всі питання: на якій політичній платформі перебувають кандидати, хто їх висуває, скільки в них грошей в офшорах, звідки вони там узялися. Ми — за такий підхід.
— Якою ви бачите співпрацю зі «Свободою»?
— Співпрацю бачимо на основі спільних дій. У боротьбі за повалення цього режиму. І без взаємних звинувачень.
— Ви сказали на початку розмови, що парламенту потрібна аґресивніша робота. Це ж як?
— Наполегливо домагатися прийняття того закону, щодо потрібності якого в нас немає сумнівів. Якщо це не вдається, тоді – проводити дієві політичні акції. І в парламенті, і поза ним.
— Блокування трибуни та бійки — це ваш шлях?
— Те, що стосується бійок, зрад і неспроможності відстояти інтереси виборців, люди, по-моєму, ненавидять понад усе. У парламент треба повернути законотворчу роботу, а також особисте голосування. І далі просувати зміни вже не кулаками, а розумом і політичними засобами.
— Вашу фракцію вважають, даруйте, занадто прісною. Особливо порівняно з пасіонаріями «Свободи» — Фаріон, Сех, тим-таки Тягнибоком. Гадаєте, у вас знайдуться яскраві спікери?
— Такі спікери є. Я впевнений: у нашій фракції є талановиті мужні люди, які стануть сильними парламентаріями. А тих людей, яких ви назвали, ми поважаємо й радіємо, що вони співпрацюватимуть із нами. Ірини Фаріон я особисто не знаю, але шаную її за українську позицію — позицію філолога та політика. Ті люди, які діють чесно й відкрито, є нашими партнерами.
— Чи можлива така ситуація, коли фракція УДАР голосуватиме спільно з Партією реґіонів (ПР)?
— Є низка засадничих законів, які ми вже підготували. Хай не на розгляд парламенту, але на розгляд суспільства в процесі виборчої кампанії. Зокрема, те, що стосується європейського майбутнього України, боротьби з корупцією та захисту національних інтересів. Зрозуміло, що ми зацікавлені в тому, щоби знайти голоси на підтримку таких законопроектів. Нам потрібна якомога ширша підтримка — серед партнерів по опозиції, серед мажоритарників. Ми припускаємо, що до наших ідей можуть приєднуватися й розумні, адекватні люди з інших політичних сил, якщо вони мають таке саме розуміння шляху розвитку держави та виходу з кризи.
— Останнє запитання з приводу виборів мера Києва. Не відомо, щоправда, коли саме вони відбудуться, але колись це таки станеться. Чи балотуватиметься на цю посаду Віталій Кличко, а якщо ні, то кого виставлятиме УДАР?
— Остаточний вибір — за самим Віталієм Кличком. Наразі такого рішення немає, і я би не хотів висловлювати власні припущення. Але хотів би підкреслити таке: тепер команда п. Кличка в Київраді розширює своє представництво за рахунок депутатів від партії УДАР, що пройшли до парламенту. Ми всі приєднуємося до команди, яка працює в Київраді. І будемо вимагати звільнення чиновників, які розпродають київську землю та примножують комунальні проблеми. Наша партія також виступає за те, аби обирати міського голову у два тури. Треба спочатку повернути владу в місті мерові, якого обирають кияни, а вже після цього – говорити про кандидата від партії УДАР і інших опозиційних сил. Кияни підтримують нас, і ми це відчуваємо.
Розмовляла Наталія Лебідь, «Оглядач»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply