Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Валдіс Домбровскіс: «Розмови про сфери впливу просто не вписуються у ХХІ ст.»

Автор:

|

Лютий 21, 2022

|

Рубрика:

Валдіс Домбровскіс: «Розмови про сфери впливу просто не вписуються у ХХІ ст.»
Валдіс Домбровскіс

До кінця лютого ц. р. Україна отримає 600 млн EUR першого траншу екстреної макрофінансової допомоги від Європейського Союзу (ЄС). Валдіс Домбровскіс, віцепрезидент Європейської комісії (ЄК), розповів, на що витратять ці кошти.

Передумов для першого траншу немає
— ЄК оголосила про надання Україні екстреної макрофінансової допомоги. Чи має Україна виконати якісь попередні умови для отримання цих грошей?
— Ми підготували додатковий пакет макрофінансової допомоги обсягом 1,2 млрд EUR, а також додаткову ґрантову допомогу на 120 млн EUR. Передумов для (отримання Україною. — Ред.) першого траншу в 600 млн EUR немає. Коли всі офіційні рішення будуть ухвалені, ми зможемо його виплатити. Щодо другого траншу, то ми будемо дотримуватися умов, узгоджених у Меморандумі про взаєморозуміння з українською владою. Беручи до уваги, що це екстрена допомога, адже ми бачимо дуже складну ситуацію і масове нарощування російських військ на українських кордонах, звісно, ми вважаємо, що умови мають бути в певному сенсі пропорційними.
— Тобто перший транш не пов’язаний із виконанням Україною якихось зобов’язань?
— Атож. Але 1,2 млрд EUR будуть розділені на два транші по 600 млн кожен. Перший транш виплатять без жодних умов.
— А другий?
— Програми макрофінансової допомоги ЄС завжди пов’язані також із фактом наявності паралельної програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ). А між Україною та МВФ є чинна угода stand-by. Що ж стосується передумов, є традиційні напрямки, які стосуються реформи ефективності державного управління, урядів, державних підприємств, антикорупційної реформи, деяких галузевих реформ. Нам потрібно обговорити точні умови та відобразити їх у Меморандумі про взаєморозуміння.
— Дискусії щодо цих умов ще тривають?
— Авжеж. Комісія ЄС ухвалила офіційне рішення щодо цієї програми, і треба обговорювати умови. Потрібне ще схвалення Європейського парламенту (ЄП) та Європейської ради. Також паралельно маємо узгодити Меморандум про взаєморозуміння, який має ратифікувати Верховна Рада України (ВРУ).
— Чи можна говорити про конкретні дати?
— Наразі ні. Ми ще маємо пройти офіційні процедури затвердження в ЄС. Звісно, ми зробимо це якнайшвидше. Ми вже звернулися до ЄП із проханням використати швидші процедури. Та це триватиме якийсь час. Імовірно, щодо першого траншу можна говорити про другу половину лютого. Щодо другого траншу, зазвичай це відбувається не раніше ніж за три місяці після першого траншу. І за умови виконання попередніх умов.
— Але ВРУ на карантині до 15 лютого…
— З українського боку зацікавлені в цій макрофінансовій допомозі, бо умови фінансування українських державних фінансів зараз складніші. Це й не дивно, враховуючи постійну напругу на українському кордоні. Природно, це й неґативний сигнал для інвесторів в Україні. Тому програма макрофінансової допомоги надсилає заспокійливий сигнал для інвесторів про те, що ЄС підтримує і підтримуватиме Україну.

Зв’язок із наступною програмою МВФ
— На що можна використати ці гроші?
— Конкретних цілей немає. Загалом це для забезпечення загальних потреб державного бюджету України. Макрофінансова допомога не пов’язана з конкретними програмами чи проєктами. Але додаткові 120 млн EUR ґрантової допомоги вже пов’язані з конкретними програмами та проєктами.
— А на які проєкти призначені ці кошти?
— Це треба обговорити з українською владою. Але йдеться про багато проєктів у сфері зміцнення чи покращення якості державного управління.
— Тобто зараз ЄК на ці українські проєкти?
— Насправді справи рухаються дуже швидко. Всі ці програми вже оголошені, та потрібен якийсь час, щоб домовитися про точне їхнє використання.
— А коли ЄС зможе виділити умовно другий пакет макрофінансової допомоги в 1,2 млрд EUR? Бо зараз ми говоримо про екстрений пакет…
— ЄК також про це заявила. Спершу в наших планах було підготувати наступну регулярну програму макрофінансової допомоги. Але військове нарощування російських сил на кордонах України та відповідні фінансові труднощі в Україні в певному сенсі призвели до рішення щодо виділення додаткової екстреної макрофінансової допомоги. Але ми також будемо працювати над наступною регулярною програмою макрофінансової допомоги, яка буде пов’язана вже з наступною програмою МВФ за програмою stand-by.
— Коли це може бути?
— Влітку чи восени.
— Також ЄС мобілізує до 6,5 млрд EUR інвестицій для відновлення української економіки. Чи можна це назвати своєрідним «планом Маршалла для України»?
— Порівняння з «планом Маршалла» часто використовують. Та є кращі порівняння. Ми використовуємо таку саму логіку інвестиційних планів у самому ЄС. Приміром, у нас є Invest EU Program, яка передбачає, що з обмеженим обсягом державних інвестицій ми розблоковуємо набагато більші обсяги приватних інвестицій. Такий же підхід хочемо використати і для нашого сусідства (для країн-сусідів ЄС. — Ред.), в т. ч. України. Метою є розблокування до 6,5 млрд EUR приватних і державних інвестицій. Є шість пріоритетних напрямків, у т. ч. підтримка малого та середнього бізнесу, зміцнення інфраструктури, допомога в «зеленій» і цифровій трансформації економіки.
— Але ж це довготермінова програма, чи не так?
— Ну, я б сказав, що це більш середньотермінова програма.

Нічого щодо Європи без Європи
— Під час вашого візиту до України Денис Шмигаль, глава українського уряду, попросив вас назвати дату вступу України до ЄС. Що ви йому відповіли?
— Він також підкреслив, що зараз нам потрібно зосередитися на виконанні Угоди про асоціацію. І це те, що ми обговорювали. Адже в певному сенсі саме виконання Угоди про асоціацію відкриє шлях для наступних можливих кроків.
— То ви йому не назвали якихось можливих дат?
— Ні. На цьому етапі ми не в змозі називати конкретні дати. Як я вже казав, спершу нам треба попрацювати і використати весь потенціал Угоди про асоціацію.
— Зараз ми бачимо масове нарощування російських військ біля українських кордонів. США і НАТО намагаються деескалувати ситуацію. На вашу думку, чому Путін все це почав?
— Ми дуже стурбовані цим масовим нарощуванням російських військ. Тому ЄС і координує цю роботу зі США й іншими партнерами. Ми готуємо масштабний пакет санкцій проти Російської Федерації (РФ). Він передбачає персональні санкції; економічні, фінансові та торгові санкції; санкції в галузі енергетики, щоб чітко продемонструвати Москві, що будь-яка подальша ескалація матиме серйозні негативні наслідки для РФ, тобто стримувати Кремль від можливих подальших дій. Яка мета Путіна? Ми бачимо, що часто РФ і Путін діють опортуністично, вони можуть зайти настільки далеко, наскільки вони думають, що здатні зайти. І тому так важливо, щоб у нас була єдина відповідь Заходу: цей пакет санкцій, фінансова та військова підтримка України. Адже всі ці дії є стримуючими і, сподіваюся, допоможуть уникнути подальшої ескалації.
— Можливо, метою Путіна є закрити для України майбутнього членства в ЄС та НАТО?
— Це те, що ми однозначно відкинули. Зрозуміло, що суверенні країни мають право вибирати власні механізми безпеки та геополітичну орієнтацію. І всі ці розмови Кремля про сфери впливу просто не вписуються у ХХІ ст.
— Може, Путін хоче вирішити долю ЄС із США без самого ЄС, як це було за часів «холодної війни»?
— Можливо, це і є намірами Росії. Але США були дуже чіткими, вони не мають наміру вирішувати нічого щодо Європи без Європи. Ми ведемо дуже тісні консультації зі США. Сигнал зі Заходу зрозумілий: ми єдині!
— Ви сказали про санкції проти РФ, якщо Путін вирішить піти на широкомасштабне вторгнення в Україну. Чи Брюссель вже має спільну точку зору?
— Спільний погляд ЄС є. Цей пакет зараз доопрацьовують. І, як я вже сказав, ми координуємо цю роботу також зі США й іншими партнерами.
— Чи згодні з тим, що дискусії між США та РФ з питань безпеки чи нової архітектури європейської безпеки відбуваються без країн ЄС?
— Аж ніяк, адже ЄС бере тісну участь у цих консультаціях. Ми підтримуємо постійний контакт із нашими американськими колегами. Держсекретар США Ентоні Блінкен сказав, що нічого не вирішують щодо Європи без Європи; і нічого не вирішується про Україну без України.
— Але американські й європейські медіа стверджують, що між Вашинґтоном і Брюсселем досі тривають дискусії щодо деяких конкретних санкцій. Про що США й ЄС не можуть домовитися?
— Не можу зараз вказати конкретні санкції, бо обговорення тривають. Тому наразі список санкцій ще не публікували.
Розмовляла Христина Зеленюк, ТСН

Як повідомляв «Міст», Путін прагне повернутися в 1945 рік.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply