Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Вадим Гутцайт: «Такими темпами зможемо збудувати 25 спортивних арен»

Автор:

|

Травень 12, 2021

|

Рубрика:

Вадим Гутцайт: «Такими темпами зможемо збудувати 25 спортивних арен»
Вадим Гутцайт

Український спорт продовжує страждати від пандемії коронавірусу, численних локдаунів і перенесення світових змагань, зокрема, Олімпійських ігор. До Міністерства молоді та спорту України є чимало запитань, відповіді на які стануть фундаментальними у визначенні подальших шляхів розвитку українського спорту. Вадим Гутцайт — міністр молоді та спорту України, у минулому — олімпійський чемпіон із фехтування.
— Чи можна сказати, що за чотири роки проблема спортивних арен в Україні буде вирішена?
— Якщо все рухатиметься такими темпами, то ми реалізуємо програму зі спорудження 25 спортивних арен. Приміром, торік по всій Україні збудували 180 майданчиків.
— Та будемо відверті, спортивна індустрія зараз перебуває у стані занепаду. Чи є види спорту, де ситуація з базами та майданчиками відносно задовільна?
— Якщо візьмемо олімпійські види спорту, представники яких тренуються на базі в Конча-Заспі Київська область), то можна виділити зали для вільної, греко-римської боротьби, для боксу. У нас є доволі хороша зала, де наші команди готуються до чемпіонатів Європи та світу. Однак для багатьох видів спорту своїх баз немає.
— Хто з президентів федерацій докучає вам найбільше з приводу фінансування і хто з них на це найбільше заслуговує?
— На початку року відбувається розподіл коштів, які нам виділяє держава, ми прописуємо їх згідно з календарями, які нам надають федерації. На початку року всі команди отримують кошти відповідно до наданих календарів змагань і тренуються. Звісно, комусь недостатньо, десь федерації кошти вже витратили. У пріоритеті — олімпійські види спорту. Все залежить від результатів. Пріоритетність фінансування залежить від результатів, а не від того, хто кому подобається. Звісно, коли федерація показала результат, витратила кошти, то ми йдемо назустріч, допомагаємо.
— А якщо немає умов, щоб підготувати якісних спортсменів, чи правильно вимагати від федерації результат?
— Поясню на своєму прикладі. 2001-го я став головним тренером збірної України з фехтування. У 1996-2000 рр. ми не брали медалей на Олімпіаді. Коли став головним тренером збірної, коштів було зовсім небагато, тож дофінансування взяв на себе Сергій Міщенко, наш тодішній президент федерації фехтування. Перші два роки на змагання ми діставалися автобусами. На третій рік у нас з’явилися чемпіони світу й Європи, бронзова медаль Олімпійських ігор Владислава Третяка. Наші спортсмени виступають так, як працюють наші тренери. Якщо команда професійна, то через два-три роки отримаємо результат. А якщо всім роздати з першого дня десятки мільйонів, це не означає, що за два-три роки побачимо медалі на Олімпіадах. Всі повинні розуміти, що державний бюджет — це кошти платників податків. Тому неправильно було б роздавати ці кошти даремно.
— Чи існують майданчики для виховання плеяди майстерних тренерів?
— Для підвищення якості тренерів потрібно проводити майстер-класи провідних тренерів світу, видатних вітчизняних тренерів, семінари, щоб навчати молодих фахівців. Олімпійський комітет надає кошти на проведення семінарів для тренерів, щоб вони навчалися, щоб працювали краще. Тренер повинен навчатися все життя.
— Як ви ставитесь до кіберспорту?
— Як активна людина кіберспортом не займаюся. Для мене активний спосіб життя — це найголовніше. Але кіберспорт цікавий, він розповсюджений по всьому світі, у нього велике майбутнє. Все одно всі ці електронні ігри є популярними. До того ж, там можна заробити чималі гроші. Це вид спорту, ми остаточно це визнали, але я завжди буду пропаґувати заняття спортом у реальному житті. Рухова активність — запорука міцного імунітету. А це вкрай потрібно, особливо сьогодні.
— Як у цифрову епоху повернути молодь до активного заняття спортом?
— Я, наприклад, даю своїм дітям годину-дві вдень проводити перед комп’ютером, пограти в якісь ігри. Потім ми йдемо на футбол, у парк бігати, їздити на велосипеді, організовуємо прогулянки. Все залежить від батьків. Важливо, щоб вони були налаштовані на те, що їхні діти повинні добре почуватися, бути здоровими. Розумію, що нам необхідно пропаґувати здоровий спосіб життя. Для того, щоб залучити людей, дітей до активного спорту, варто вести системну роботу. Я розумію, що на 100 % відірвати дітей від гаджетів неможливо, але потрібно, щоб вони займалися активним спортом. Зараз же працюємо з найкращими телевізійними каналами України, щоб відновити спортивні новини, щоб ми бачили не лише, як футболісти грають, а й знали, як виступають інші спортсмени на світовій арені.
— Чи Інтернет остаточно відібрав у класичного телебачення спортивні трансляції?
— Для класичного телебачення нам потрібно транслювати наші спортивні змагання. На жаль, більшість телеканалів спортивні змагання та спортивні новини не транслюють, тому нічого не залишається, доводиться дивитися змагання через Інтернет. Але коли чемпіонат світу (ЧС) із біатлону транслюють на головному телеканалі країни, це ж цікаво. Всі українці вболівають за наших спортсменів. Зараз ми спілкуватимемося з українськими телеканалами, щоб вони транслювали Олімпійські ігри.
— А чому не поспішають вакцинувати наших спортсменів?
— Тобто не поспішають? Ми розпочали вакцинацію. Вакцина заїхала в Україну лише в лютому. В березні ми збирали керівників федерацій, щоб обговорити це питання. В квітні почали щепити. Але на Олімпійських іграх не буде обов’язкової умови стосовно того, щоб лише вакцинований спортсмен брав участь у змаганнях. Вакцинація — це особисте бажання кожного спортсмена. Та ми відпрацювали схему, як це робити. Звернулися до Міністерства охорони здоров’я України та домовилися, що матимемо квоту на вакцини. Зараз ми зібрали інформацію: хто бажає вакцинуватися, хто є зараз у країні, хто бажає вакцинуватися пізніше.
— Чи можете собі уявити, що Олімпіада в Токіо не відбудеться?
— Ми готуємося, робимо все, що від нас залежить. Та вплинути на проведення не можемо, тут від нас нічого не залежить. Сподіватимемося, що все буде добре.
— З початку пандемії минув рік. Якої шкоди вірус завдав українському спорту?
— Колосальної. Наші спортсмени готувалися до 2020 року. Дуже складно ще рік потім витримувати психологічне та фізичне навантаження. Після перенесення Олімпіади всі отримали психологічний удар. Вплинуло й те, що рік не проводили міжнародних змагань. Ця Олімпіада буде складною передусім психологічно. Сподіваємося, що українці витримають цей тиск і продемонструють свої найкращі результати.
— Подейкують, що кількість спортсменів, які можуть здобути медалі, значно менша, ніж на минулій Олімпіаді…
— Якщо ми подивимося на ЧС, то побачимо, що достатньо спортсменів здобували медалі й виступили краще, ніж на Іграх в Ріо 2016-го. Зараз багато спортсменів можуть принести Україні медалі. Є також молодь, що їде на такі змагання вперше. А коли ж вигравати, якщо не першого разу, коли ти тільки приїхав, коли для тебе немає авторитетів, коли є сили й настрій перемагати? Сподіваюся, що Олімпіада в Токіо подарує нам нові імена, які здобуватимуть медалі для України.
— З яких дисциплін можемо розраховувати на медалі?
— Кульова стрільба, стрільба з лука, фехтування, академічне веслування, байдарки та каное, вільна та греко-римська боротьба й багато інших. Ми тримаємо руку на пульсі. Коли збудуємо 25 комплексів, коли наші спортсмени стабільно перемагатимуть, а спорт вийде на новий рівень, я скажу «дякую» — і піду на пенсію.
Розмовляв Віталій Ткачук, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply