Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Унікальний фільм про війну в Україні

Автор:

|

Жовтень 15, 2015

|

Рубрика:

Унікальний фільм про війну в Україні

Кадр зі стрічки

Уже зовсім скоро на американського глядача чекає прем’єрний показ унікального документального фільму українських режисерів Леоніда Кантера й Івана Яснія The Ukrainians («Добровольці Божої Чоти»). Покази фільму дуже успішно пройшли в Україні, Німеччині, Італії, Фінляндії, Польщі, Чехії, Новій Зеландії, Ізраїлі й Австралії. У Польщі кінострічка The Ukrainians отримала приз глядацьких симпатій на фестивалі документального кіно в Ґданську. У США прем’єру фільму представляють ініціативна група Path to Freedom спільно з компанією Meest America. Промоутер групи, український музикант і громадський діяч Сергій Фоменко став гостем тижневика «Міст».
— Пане Фоменко, як Path to Freedom стала організатором показу у США фільму, українська назва якого «Добровольці Божої Чоти»?
— Ініціативна група Path to Freedom — неформальне об’єднання, до складу якого входять українські культурні діячі, дипломати, політики, бізнесмени, — є координатором соціально-культурного проекту «Майдан. Україна. Шлях до свободи». У рамках цього проекту в країнах Європи та США з успіхом пройшла однойменна виставка, присвячена українському Майдану (про неї свого часу писав і наш часопис «Міст». — Ред.). Знаючи про це, режисери фільму звернулися до мене з пропозицією організувати прем’єрний показ кінострічки в США. Після перегляду фільму я був вражений — і не тільки тому, що знаю багатьох його героїв як активних учасників Майдану. Ця кінострічка — це документ часу і війни, що прийшла на нашу землю. Вона розповідає про найзапекліші бої між проросійськими терористами та захисниками України, що відбулися восени 2014 року в селищі Пісках та в терміналах Донецького летовища.
— Власне, уже в цьому — її унікальність, адже це — перший і наразі єдиний фільм, який розповідає про теперішню війну в Україні…
— Проте його унікальність — не тільки в тому Це — перший фільм, який на прикладі Добровольчого українського корпусу (ДУК) «Правий сектор» (ПС) розповідає про таке явище в новітній українській історії, як добровольчий рух на захист України. Розповідає про добровольців, котрі стали на захист України спочатку від режиму Януковича на Майдані, а потім першими пішли на війну з московськими окупантами, ставши тим аванґардом, який зупинив путінську воєнну навалу на нашу рідну землю. Потреба зупинити агресора покликала до життя 68 українських добровольчих батальйонів — «Донбас», «Азов», «Дніпро-1», «Київ-2», «Айдар», «Київська Русь» та інші. Але, на жаль, ніхто не зняв про них
документального кіно. Є лише окремі фотознімки та короткі відео. І тільки два божевільні, у доброму розумінні, режисери Леонід Кантер та Іван Ясній поїхали в саме пекло війни, одягнули бронежилети, каски, а на них — відеокамери «ґоу-про» і, відверто ризикуючи власним життям, під кулями та мінометним вогнем знімали подвиг сучасних українських героїв.
— Як це відображено у фільмі?
— Було відзнято та показано реальні запеклі бої, подано інтерв’ю з кіборгами, записані в перервах між цими боями. До слова, «кіборгами» українських воїнів назвали їхні вороги — за незламність і стійкість. Є такий момент, коли один із кіборгів рятує пораненого побратима і гине сам. Тобто кінострічка зафіксувала реальну смерть реального героя. У фільмі є багато роздумів кіборгів, а також Дмитра Яроша, керівника ПС, як про цю війну, так і про те, що буде далі. Фільм дивишся на одному подиху з враженням, що сам перебуваєш там, на війні, та є учасником тих подій. Чогось подібного в кіно я ще не бачив. Навіть популярний тут фільм American Sniper, зроблений на основі біографії реального американського вояка, не можна порівняти зі The Ukrainians.
— Чим ще цікавий український фільм, який по праву можна назвати головним документальним фільмом року?
— Ориґінальною музикою. Українська назва фільму «Добровольці Божої Чоти» походить від пісні, яку написав Олексій Бик, один із добровольців. Стас Сємилєтов, гітарист гурту «Мандри», зробив аранжування для цієї пісні і записав її у себе в студії. Крім того, звучать пісні леґендарного українського гурту «Кому вниз», які були написані давно, а так, ніби про теперішні події.
— Декотрі герої фільму навічно залишились у тих боях. Декого можна буде побачити наживо на прем’єрі кінострічки. Як відбуватимуться покази фільму в США?
— Це буде не просто перегляд кінострічки. Зокрема, на прем’єрні покази до Америки прибудуть друг Фазан і друг Чуб, а якщо встигне відкрити американську візу — то й друг Богема, командир ДУК. Таким чином це буде не лише показ фільму, а й живе спілкування з його героями й авторами — Леонідом Кантером та Іваном Яснієм. У показах також буду брати участь я не тільки як промоутер, а й як музикант — виконуватиму пісні воєнної тематики, які співаю нашим добровольцям в Україні, коли буваю у них. Хочу наголосити: раніше ми мали історичний приклад самопожертви воїнів УПА, а тепер у цій війні народилися новітні герої України, із котрими можна наживо спілкуватися і головне — спільно творити майбутнє України.
Розмовляв Іван Бесяда

До слова
Як уже було зазначено, у США прем’єру фільму The Ukrainians («Добровольці Божої Чоти») спільно з ініціативною групою Path to Freedom представляє компанія Meest America. «Підтримка подібних культурних заходів уже є традицією нашої компанії, — каже Наталя Брандафі, її директор. — Часто долучаємося до таких проектів найперше тому, що самі є українцями, адже ми — українсько-американська компанія. Для нас дуже важливо розказати українцям Америки про українських героїв, котрі добровільно пішли на смерть заради захисту Вітчизни. Ми також прагнемо, щоб частина коштів, які заробляє наша компанія, поверталася назад в українську громаду у вигляді культурних проектів. Тобто це — вдячність нашим українцям, за те що вони є нашими клієнтами. З організацією концертів нам також дуже допомагає 135-й відділ Союзу українок Америки». «Нещодавно я була на концерті Вакарчука, де він співав у пам’ять про Бориса Нємцова, а зараз знову прочитала, що Славко дав концерт у пам’ять цього російського опозиціонера. Борючись проти путінського режиму, п. Нємцов багато зробив і для України, але нам потрібно пам’ятати перш за все наших героїв. Бо добровільно віддати життя — це, мабуть, найбільше, на що людина здатна. Й якщо не ми про них пам’ятатимемо, то хто? Я хочу бути на концерті Славка Вакарчука, який він організовує в пам’ять героїв, про яких зняли цей фільм — мертвих і живих, котрі за
власною волею пішли, щоб віддати свої життя за Україну. Хочу, щоб він для кожного з них
індивідуально виконав якусь свою пісню. Хочу, щоб на цьому концерті були присутні рідні цих героїв, а ми — щоби плакали разом із ними, щоб вони відчули серцем, що ми пам’ятаємо. На такий концерт Вакарчука я б ходила щороку», , — додала п. Брандафі.

About Author

Meest-Online

 • BlackStork

  ***
  Плаче небо. Земля мов пустеля.
  Поятровані душі й серця.
  Назавжди спорожніла оселя
  В путь останню провела бійця.
  Горем-сумом сповита дружина
  І в розпуці змарнілі батьки.
  Він не бачив з народження сина.
  Не побачить й весілля дочки.
  Він життям заплатив за свободу.
  Душу й тіло за неї поклав.
  Гідний Воїн козацького роду.
  Рідну землю в біді захищав.
  Його мрія про вільну країну
  З мирним небом над житом рясним.
  Про велику щасливу родину.
  Назавжди залишилася з ним.
  Плаче небо в скорботну годину.
  Болем сповнені душі й серця.
  Захисник захистив Батьківщину.
  Україна ховає бійця …
  15.11.2015

 • BlackStork

  ***
  Майдан ! Майдан ! Майдан ! Майдан !
  Буремний заклик б’є у скронях.
  Живим живими приклад дан –
  Свободи полум’я в долонях.
  Свободи полум’я в очах
  Горить незламним духом бою.
  Свободи полум’я в серцях
  Палає й кличе за собою.
  Свободи полум’я для нас
  Небесна Сотня запалила.
  І душу й тіло в чорний час
  За волю нашу положила.
  Останній подих, кров із ран.
  Останній погляд в душі наші.
  Нам Заповіт Свободи дан:
  – Не зрадь Майдан ! Не зрадь Майдан !
  21.11.2015