Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Тарас Курчик: «Давайте творити музичну історію України разом!»

Автор:

|

Вересень 11, 2019

|

Рубрика:

Тарас Курчик: «Давайте творити музичну історію України разом!»
Ukrainian Song Project

У Львові нещодавно четвертий рік поспіль відбувся пісенний проєкт європейського масштабу «Українська пісня / Ukrainian Song Project», на якому цього року побували 20 тис. глядачів. Про унікальність «Української пісні», нові віяння на українській сцені та перспективи музичного ринку України розповів Тарас Курчик, засновник, співорганізатор і генеральним продюсером національного проєкту «Українська пісня / Ukrainian Song Project».
— Сьогодні український музичний ринок переживає нечуваний підйом, — розповідає він. — Нові талановиті імена сміливо вриваються в інформаційний простір і творять нову історію нашої музики. Чотири роки тому ми зрозуміли, що в нашій країні повинен бути проєкт, який допоможе молодим артистам творити україномовну музику. Він матиме не лише глобальну ціль і конкретні завдання, а й повинен нести свою місію — наповнювати інформаційний простір країни рідною, українською, музикою, об’єднувати людей із України та світу: артистів, музикантів, глядачів. Ми докладаємо усіх зусиль, аби зробити високий рівень шоу та мегамасштаб — так, щоб українські артисти пишалися, що можуть виступати на такого рівня сцені. Тож ми, організатори, щасливі, що на «Українській пісні», народжується українська музика. У 1989-1991-х рр. почала масово народжуватися українська музика. Це був сплеск, вулкан українського піднесення та народження українського духу. Пам’ятаю це дуже добре, адже сам став наймолодшим переможцем, лауреатом першої «Червоної Рути» 1989-го у Чернівцях. Та невдовзі ситуація почала змінюватися — уже тоді у нас стріляли, але не з гармат та автоматів, а російськими піснями, фільмами, радіостанціями. А ми наче й раділи, думаючи, що це так розширюються наші музичні смаки та уподобання, а насправді це творилася ворожа політика і був початок обмеження та знищення нашої мови, пісні, культури, а в подальшому — й країни. Дуже добре хтось сказав: «Погляньте, де відбувається війна? Там, де не було української мови. Там, де не звучала українська пісня».
— Якою є головна мета Ukrainian Song Project?
— Глобальна мета нашого проєкту — пошук і підтримка нових імен — обдарованих, креативних, перспективних молодих співаків і гуртів із різних міст України, а також популяризація та промоція української музики в Україні та світі. Щороку до оргкомітету надходить 300-500 заявок від артистів, котрі починають свою кар’єру, а також від тих, хто вже досягли багато. Цікаво, що переважна більшість заявок надходить зі східної, південної та центральної частини України. Це означає, що молодь цієї частини країни хоче співати і творити українською! Тож якщо не дамо можливості цій молоді себе реалізувати, не допоможемо їй, втратимо ці паростки українства, які от-от зароджуються. Після прослуховування та відбору експертною радою до фіналу доходять десятеро найкращих конкурсантів. Вони й отримують можливість виступити на грандіозній сцені разом із іменитими співаками та гуртами.
І, як показав досвід минулих років, для багатьох наших фіналістів «Українська пісня» стає чудовим стартовим майданчиком у світі музики. У попередні роки нашими конкурсантами були тепер уже відомі артисти Kira Mazur, Ivan Navi, ХАС, гурти Panchyshyn, Patsyki z Franeka, «Шосте чуття», «Біла Вежа», Vidverto й інші. Щоразу радію, коли бачу подальші успіхи наших талановитих фіналістів. І на щастя, таких приводів для радості не бракує! Цього року ми вперше обрали переможця серед десятки фіналістів — ним став співак Grohotsky. Я впевнений, що невдовзі вся країна почує про нього з новою силою, принаймні, оргкомітет Ukrainian Song Project, тепер допомагатиме йому творити і просувати свою творчість в інформаційний простір.
— Можете для себе означити «обличчя» сучасної української музики? Хто ці артисти, який у них саунд і месседж?
— Українська музика зараз на підйомі. Рок, поп, джаз, хіп-хоп — неважливо. З’являється абсолютно нова мелодика — сучасна, незвичайна, якісна. Артисти шукають себе і нові прийоми в подачі творчості. Гадаю, що за кілька років відбудеться сплеск зовсім інших стилів і жанрів. Радий, що талановиті люди знаходять однодумців, артисти знайомляться на «Українській пісні», об’єднуються, роблять спільні проєкти, а це і є народження, навіть, точніше сказав би, відродження нової пісенної України, яка здатна дати світові обдарованих особистостей, причому у різних напрямках.
— Умовою конкурсного відбору, а також умовою для гедлайнерів проєкту є виконання пісень українською мовою…
— Це було нашою стратегією від самого початку. Власне, ідея Ukrainian Song Project народилася зі завданням формувати саме україномовний пісенний простір. І час, який переживає Україна, нам у цьому тільки посприяв: після Революції гідності зріс інтерес до всього українського, на радіостанціях почали діяти квоти на україномовні пісні, усе більше і більше нових (і не лише нових!) співаків і гуртів презентують гіти українською мовою. Відтак наша мета — зібрати усе найкраще, створене за рік, і презентувати на великій сцені на всю країну.
— Українською у вас співають навіть іноземні гості…
— Такою є наша умова — якщо запрошуємо зіркового гостя з-за кордону, то хоча б одну пісню повинен заспівати українською. Торік із цим завданням бездоганно впоралася популярна польська рок-група Chemia, засновником і гітаристом якої є Войцех Бальчун, колишній керівник «Укрзалізниці». Спеціально для «Української пісні» музиканти переклали та заспівали українською свою англомовну пісню «Герой». «Арена Львів» зустріла такий експеримент оваціями! Цього року українською у нас співали також поляки з гурту Enej, правда, їм було простіше, адже частина цієї команди — українці.
— Чи розглядаєте можливість участі музичних колективів діаспори у майбутніх проєктах?
— Ми вважаємо, що в подальшому, колективи діаспори з найбільшої кількості країн, мають стати невід’ємною частиною нашого проєкту. Я навіть мрію про це. Як уже казав, одним із напрямків місії є об’єднання не лише людей мистецтва, а й об’єднання країн. Нам важливо, щоб на «Українську пісню» приїжджали і артисти, і глядачі, а особливо молодь, яка вже народжена в інших країнах, аби своєю творчістю, своєю присутністю вносила нові барви, розмальовувала своїми фарбами прекрасну картину сучасної української культури. А водночас, щоб відчула той дух українства, ввібрала в себе ту неповторну атмосферу, що панує на проєкті. Тож, ми вже зараз думаємо про це.
— Власне, на всю країну ви розширюєте аудиторію проєкту завдяки тому, що це не просто одноденний концерт, а й телевізійне шоу…
— Так! І наша телеаудиторія також зростає з кожним роком. Минулорічна трансляція Ukrainian Song Project зібрала біля екранів телевізорів понад 9 млн глядачів. Ефір відбувався на телеканалі «Україна», у рамках «Музичної платформи України» у знаковий для країни вечір — 24 серпня, у День Незалежности України. Цього року ми повторили цей досвід: телевізійний партнер у нас не змінився і Національний проєкт «Українська пісня / Ukrainian Song Project» побачила вся країна саме 24 серпня у вечірній праймтайм. До речі, українські медіа та провідні музичні критики країни уже охрестили наш проєкт «Україномовним Євробаченням». Тож у наших подальших амбіціях — стати впізнаваним брендом на світовій арені за форматом MTV чи British Music Awards. Для створення проєкту європейського рівня до співпраці запрошені найкращі креативні телеоператори, звукорежисери, режисери-постановники та графічні дизайнери. Ми будуємо гігантську сцену, ширина якої цього року була близько 50 м, а тривалість шоу — понад п’ять годин!
— До чого ви прагнете як організатор Ukrainian Song Project?
— Хочемо, щоб проєкт став новим музичним «обличчям» України. У кожної країни є своя «візитка», а національний проєкт «Українська пісня» може стати нашою. Таким чином ширше показуватимемо і пропаґуватимемо свою культуру, також буде залучено чимала кількість туристів, з’явиться додаткова впізнаваність. Львів як місце проведення події був обраний не просто так — це реґіон із особливим колоритом, це місто сили. Тут потрібно побувати хоча б один раз і ти назавжди закохаєшся в його ауру. У ньому сплелися воєдино історія, культура, автентика і новизна. Пишаюся фразою своїх друзів і колег із інших міст: «Я їду до Львова, я їду на Українську пісню» — люди спеціально будують свої плани під нашу подію, щоб надихатися тим, що тут відбувається. А це гості з Харкова, Києва, Дніпра, Одеси і багатьох інших міст, звісно ж, з усієї західної України. Зовсім непросто було почати і продовжити реалізовувати наш проєкт, але ми рухаємося, адже цим проєктом ми вже творимо історію своєї країни.
— Чи підтримує держава вашу справу?
— Не так багато є проєктів, які підтримує держава. Тож ми радіємо, що національний проєкт «Українська пісня/Ukrainian Song Project» уже третій рік поспіль відбувався за підтримки Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України, Львівської обласної ради, Львівської обласної державної адміністрації. Крім цього, уже чотири роки поспіль проєкт підтримує Ігор Васюник, котрий донедавна був народним депутатом України. 2017-го український уряд у своїх офіційних медіа зверненнях анонсував, що на День Незалежності у Києві пройде парад Збройних сил України, а у Львові — «Українська пісня». Тобто держава дала чітке розуміння, що культура, як і армія, — її стратегічна міць.
Розмовляв Андрій Калюжний

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply