Новини для українців всього свту

Sunday, Feb. 28, 2021

Стефан Романів: «Хотілося б домовитися про безвізовий режим із Австралією»

Автор:

|

Серпень 10, 2017

|

Рубрика:

Стефан Романів: «Хотілося б домовитися про безвізовий режим із Австралією»

Нещодавно в австралійському Мельбурні пройшов ювілейний 15-й з’їзд українських організацій Австралії, присвячений 70-літтю поселення українців на Зеленому континенті. Про діаспору і не тільки розповів Стефан Романів, голова Союзу українських організацій Австралії (СУОА) та генеральний секретар Світового конґресу українців.

Сила українців Австралії — в єдності
— Громада Австралії відзначила 70-ліття свого поселення на Зеленому континенті. Від якої дати ведеться цей відлік?
— Історія українців в Австралії почалася у 1920-х рр., після Першої світової війни, однак масово українці стали прибувати до Австралії наприкінці 1940-рр. Саме тоді викристалізувалася міцна українська спільнота, яка є базою сучасної громади, і саме на ці роки ми орієнтуємося і ведемо відлік нашого поселення. З того часу було ще кілька хвиль української еміґрації, остання з яких — близько десяти років тому. Загалом, згідно з даними перепису населення 2011 року в Австралії налічується понад 38 тис. українців, 11 тис. із котрих еміґрували вже у часи незалежної України.
— 70 років — не такий великий вік для українських діаспорних громад. Попри це, австралійські українці вважаються однією з найактивніших закордонних спільнот…
— Велику роль у цьому відіграє структура нашої громади. Наші батьки розуміли одну важливу річ — завдяки централізації, при всіх її недоліках, якнайкраще вдається координація між різними українськими утвореннями, а відтак це є гарантією збереження своєї ідентичності у чужому суспільстві. Громада поставала у складних умовах. Ті, хто прибули до Австралії у складний повоєнний час, були змушені важко працювати, призвичаюватися, але при цьому не загубити самих себе. Прагнучи інтегруватися, а не асимілюватися, українці взялися будувати свою спільноту. Але й розуміли, що фактично були послами Української держави в Австралії, тієї держави, якою вони хотіли її бачити, яку будували і за яку боролися. Тому й докладали багато зусиль для захисту та лобіювання українських інтересів — розповідали правду про СРСР, становище України, намагалися обстоювати права людини та національні права українців. СУОА як об’єднання українських організацій Австралії координує цю діяльність, не претендуючи на одноосібне керування, жодним чином не позбавляючи самостійності різні громади й організації, які входять до об’єднання.
— Як вам вдається боротися з такими традиційними для усіх громад викликами як асиміляція, збереження єдності тощо?
— Як і в кожної громади, у нас не все гладко. Одним із найперших викликів є виховання молі, якій можна було б передати нашу естафету. 75 %, або й навіть уже більше, наших шлюбів є змішаними, тому загроза асиміляції — значна. Намагаємося вирішувати цю проблему кількома шляхами. Перше — залучення молоді. Раніше наші суботні школи нараховували 600-700 учнів, тепер — менше 300. Часто ця проблема виникає через те, що батьки, обирають для своєї дитини між спортивною секцією і суботньою українською школою. Однак нові активні члени нашої громади, українських шкіл, молодіжних організацій — Спілка української молоді і «Пласт» — своїм прикладом і своїми ідеями надихають решту молоді брати участь у житті української громади. Однією з помилок, через яку загострилася проблема асиміляції, була недостатня увага до висвітлення історії та діяльності нашої громади в Австралії. Віримо, що коли молоді люди зрозуміють, скільки зусиль коштувало їхнім бабусям і дідусям створити ті блага, якими вони легко користуються зараз, більше їх цінуватимуть.

Головна місія — у всебічній підтримці України
— Традиційно українська діаспора є найактивнішою у часи випробувань для історичної Батьківщини. В чому бачить свою основну місію українська громада Австралії?
— Під час візиту Президента України до Австралії та його зустрічей з громадою йшлося про всебічну допомогу Україні. Це і питання санкцій, і надання військово-технічної допомоги, і боротьба з російською пропагандою. Саме реалізацію цих завдань вважаємо першочерговою. Водночас допомагаємо й у здійсненні внутрішніх реформ. Зокрема тісно співпрацюємо з Міністерством охорони здоров’я України та намагаємося сприяти обміну досвідом і допомозі з боку Австралії у впровадженні загальних об’єднаних електронних баз даних у сфері охорони здоров’я.
Нещодавно СУОА профінансувала поїздку до України представника австралійської служби кризової допомоги Lifeline із метою оцінки можливостей впровадження в Україні схожої системи. За результатами дослідження громада звертатиметься до австралійського уряду, аби той виділив кошти на реалізацію цієї програми в Україні.
Щодо економічної співпраці робота проводиться через торгово-промислові палати, які також поки що діють на громадських засадах під егідою СУОА. Нещодавно відбувся вихід української компанії Мerx, яка займається виробництвом кухонних меблів, на австралійський ринок. В Україні натомість успішно розвивається бізнес австралійця Пітера Куна з представлення на українському ринку традиційних australian pies. До речі, на кошти СУОА було закуплено 25 тис. цих виробів для українських військових на фронті.
— Що ще було зроблено на фронту?
— Коли розпочалася російська аґресія на сході України, ми започаткували програму «Захист патріотів», яка діє і зараз. Постачали нашим військовим і добровольцям засоби першої допомоги. Тепер наші зусилля розширилися на допомогу з реабілітації поранених та тих, на адаптацію воїнів до цивільного життя тощо. Співпрацюємо з українською організацією «Побратими» та Центром допомоги ветеранам антитерористичної операції й їхнім родинам. Зараз домовляємося з канадійцями про участь у проекті (частково фінансується урядом Канади), в рамках якого лікарі їдуть в Україну, щоб надавати допомогу пораненим.

Запорука добрих відносин — у спільності цінностей
— Як охарактеризуєте загальну політику Австралії стосовно України й української громади?
— Відносини між Австралією та Україною завжди були добрими, але останніми роками вони отримали новий поштовх, бо австралійці оцінили нашу боротьбу за цінності. Вони повністю збігаються з цінностями, які розділяють австралійці — демократія, незалежність, повага до прав людини тощо. В Австралії є вислів Give everybody fair go, який вони вважають актуальним і стосовно України, поважаючи вибір українців та їхнє право обирати, в якому суспільстві вони мають жити. Тоні Ебботт, попередній прем’єр-міністр Австралії, який зараз працює радником радник Президента Порошенка, чітко дав зрозуміти свою позицію на підтримку України — й Австралія відкрила посольство в Києві. Є ще програма Endeavor Scholarships, яка надає стипендії для українських студентів на навчання в Австралії.
— Чи комфортно бути українцем в Австралії?
— Дуже комфортно. Ти завжди можеш заявити свою позицію і розраховувати на підтримку більшості австралійського суспільства, яка розділяє схожі цінності. Загалом життя в Австралії дає можливість бути як добрим австралійцем, так і добрим українцем. Представники австралійської влади ставляться до нашої громади з великою повагою. Бо нам вдалося зберегти себе, при цьому дуже добре інтегруватися в австралійське суспільство. Багато представників нашої громади стали видатними австралійськими вченими та митцями.
— А як оціните зв’язки громади з Українською державою?
— Зараз у нас є порозуміння і непогано налагоджена співпраця з посольством України в Австралії. Намагаємося будувати нашу роботу так, аби доповнювати одне одного. Добре, що уряд України почав виділяти певні кошти на закордонне українство. Є надія, що буде більше проектів, які, пов’язують нашу спільноту з Україною. Часто українці Австралії відчувають брак підтримки з боку України. СУОА звернулася з проханням до Адміністрації Президента, Верховної Ради і безпосередньо до міністра культури, з проханням спрямувати на відзначення 70-ліття поселення українців в Австралії український мистецький колектив, але відповіді не отримали. Це сумно.
Ми просимо не забувати про економічну складову, оскільки саме економіка лежить в основі австралійської дипломатичної діяльності. Ми запропонували призначати торговельних представників України в Австралії з числа австралійців, котрі хочуть і мають можливості відкривати Україні двері до австралійського бізнесу. Знаю, що згідно з українським законодавством це мають бути громадяни України, однак треба подумати, як використати потенціал і тих людей, у котрих немає українського громадянства, але є бажання і ресурси допомагати Україні.
Однак одним із найважливіших для української громади питань залишається візове. Важливо, щоб представник консульської служби міг більше виїжджати у різні реґіони Австралії та пояснювати людям усі новації й особливості візового законодавства. У перспективі хотілося б, щоб ми домовилися про безвізовий режим. Розуміємо, що візове питання двостороннє і що необхідні відповідні кроки з боку австралійської сторони. Тому постійно ведемо діалог із обома сторонами.
Розмовляв Іван Юсип’юк, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply