Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 29, 2021

Споживайте з користю для здоров’я

Автор:

|

Липень 30, 2015

|

Рубрика:

Споживайте з користю для здоров’я

Без ГМО

На прилавках крамниць стає все більше продуктів, маркованих написом «без ГМО». Причому, покупці не завжди звертають увагу на наявність чи відсутність такого маркування. Все про генномодифіковані організми, харчові добавки категорії Е та транс-жири розповів Олександр Тимчук. гастроентеролог вищої категорії.
— Чи насправді такі шкідливі ГМО, як про них повсюдно кажуть?
— Не можу сказати, чи можуть викликати якісь порушення в генетичному коді людини продукти, вироблені зі застосуванням генетично модифікованих організмів, але те, що ГМО не корисні, це — абсолютно точно. Вони мають набагато гірші смакові якості, ніж натуральні аналоги, бідні на корисні елементи, зате їхнє використання суттєво здешевлює виробництво та збільшує термін придатності готових продуктів. Їжу з ГМО можна роками тримати, і вона не зіпсується.
— А як щодо різних добавок із літерою Е?
— Що таке так звані Е? Це — лише харчові добавки. Їхнє застосування практикується в більшості країн світу і це зумовлено технологічними особливостями виробництва того чи іншого продукту харчування. Маркування всіх добавок відбувається згідно з міжнародною схемою. Літера «Е» означає «Європа», потім йде число. Якщо першою йде одиниця, то це — барвник, двійка — консервант, трійка — антиокислювач, четвірка — стабілізатор, п’ятірка — емульгатор, шістка — посилювач смаку або аромату, дев’ятка — протипінна речовина. Наступні цифри вказують на конкретну добавку. Одні з харчових добавок із Е-кодом — безпечні для здоров’я, інші — можуть нашкодити. Наприклад, одні барвники — абсолютно нешкідливі, а інші при тривалому споживанні можуть призвести до ушкодження клітин і тканин. Існує перелік небезпечних і безпечних інгредієнтів. З ним слід ознайомитися кожній людині, щоб виключити з раціону їжу, що містить потенційно небезпечні для здоров’я Е. Важливо також вивчати упаковку перед придбанням продукту. Хоча зараз маркуванню щодо вмісту ГМО підлягають всі продукти харчування. Якщо вміст ГМО вище ніж 0,9 %, то на продукті має бути зазначено, що він містить генетично модифіковані організми. Якщо ж зміст менше 0,9 %, то повинен з’явитися напис «без ГМО».
— Чи є категорія продуктів, які стовідсотково корисно споживати усім?
— Існує клас оздоровчих продуктів із доведеним вмістом корисних речовин. Мова про поліненасичені жирні кислоти Омега-3 і Омега-6, альфа-ліпоїдну кислоту, пробіотики та пребіотики, макро- й мікроелементи, а також вітаміни. Не можна сказати точно, який саме продукт завдасть шкоди організму. До шкідливої їжі однозначно можна віднести продукти, що містять багато солі. Вони підвищують тиск. Ну, і, звісно, солодке: всім відомо, що вуглеводи призводять до відкладення в організмі жиру. Шкідлива їжа, що пройшла погану технологічну обробку. Вона обов’язково накопичує в собі канцерогени. Зараз модно експериментувати в кулінарії, але не завжди це корисно. Недарма навіть з’явився термін «кулінарне перекручування». Може, такі страви і набувають нового смаку, але містять дуже багато ксенобіотиків — непотрібних організму речовин.
— Порадьте, як правильно харчуватися, щоб якомога довше залишатися здоровими?
— Одним із основних принципів, безумовно, є кількісна адекватність, тобто калорійність спожитої їжі має відповідати енергетичним затратам організму. Другий найважливіший принцип — різноманітність раціону, адже в багатьох продуктах присутні одні й практично відсутні інші поживні речовини. Не менш важлива і збалансованість раціону — їжа повинна надходити в організм у певних співвідношеннях, оскільки одні речовини посилюють дію інших, і навпаки. Я — за повернення одного рибного дня на тиждень, оскільки у рибі міститься велика кількість корисних жирних кислот. Тому у любителів риби хороший зір, міцні нерви, низький рівень шкідливого холестерину та здорове серце. Не забуваймо також і про користь червоного вина — сподіваюся, мене правильно зрозуміють. Наочний приклад — Франція. Існує навіть так званий французький парадокс: при тому, що в раціоні французів переважає доволі висококалорійна їжа, в цій країні низький рівень серцево-судинних та онкологічних захворювань. Причина — вживання французами великої кількості продуктів виноробства, особливо червоного сухого вина. Справа в тому, що якісне червоне вино попереджає атеросклероз і поліпшує роботу судин. Тому я рекомендую регулярно пити червоне вино, не забуваючи про почуття міри та дотримуючись поради Авіценни: «Вино — наш друг, але в ньому живе підступність: п’єш багато — отрута, трохи п’єш — ліки».
І, звісно ж, найбільше значення для здоров’я мають кисломолочні продукти, збагачені спеціалізованими мікроорганізмами. Зараз дуже багато різних йогуртів із добавкою корисних бактерій. Їх варто включити в щоденний раціон харчування.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply