Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Сергій Попко: «Сухопутні війська ЗСУ єдині на Європейському континенті мають бойовий досвід»

Автор:

|

Січень 18, 2018

|

Рубрика:

Сергій Попко: «Сухопутні війська ЗСУ єдині на Європейському континенті мають бойовий досвід»

Сухопутні війська — найчисельніший вид Збройних Сил України (ЗСУ), який вистояв у жорстоких випробуваннях 2014-2015 рр., а зараз несе головне бойове навантаження в районах проведення антитерористичної операції. Про те, як змінилися українські військові в боях із російськими окупантами, на чому зараз ґрунтуються їхня підготовка та мотивація, боєздатність частин та підрозділів, розповів генерал-полковник Сергій Попко, командувач Сухопутних військ.

Бойовий потенціал і бойові спроможності — на порядок вищі
— Чи можна якимось чином порівнювати Сухопутні війська зразка 1997-го і теперішні?
— Будь-які порівняння у цьому сенсі були б некоректними. І бойовий потенціал, і бойові спроможності Сухопутних військ ЗСУ не в рази, а на порядок вищі. Можу навести «живі» приклади в тому, що стосується підготовки військ. Ще в 2012-2013 рр. проведення батальйонних тактичних навчань, показових навчань, які відбувалися раз на рік, сприймалися як свято, на яке з’їжджалися навіть високопосадовці. А лише 2017 року у Сухопутних військах проведено 26 бригадних тактичних навчань і близько 100 батальйонних тактичних навчань. Але головним є те, що ми — єдині Сухопутні війська на Європейському континенті, які мають бойовий досвід, і довели здатність протистояти одній із найсильніших армій світу. Ми змогли ефективно протистояти російській аґресії. Весь світ тепер знає, що ми цю аґресію не лише зупинили, але й завдали ворогу такого вогневого ураження, яке не дозволило цій армії продовжити свій наступ.
— У подіях, які розгорнулися 2014 року, брала участь, без перебільшення, вся країна. Яку роль у цій боротьбі відіграли Сухопутні війська?
— Сухопутні війська, разом із Високомобільними десантними військами мали у складі сили негайного реагування. Це саме ті сили, які першими вийшли для ліквідації збройного конфлікту, брали участь в ізоляції тих районів, де розгортався конфлікт. Незважаючи на те, що це була доволі незначна частка Сухопутних військ, залучений особовий склад виконав поставлені завдання. Це було особливо важливим на початковому етапі.

Рівень нашої підготовки інколи перевищує рівень інструкторів
— Відомо, що в Сухопутних військах зараз запроваджуються новації в системі бойової підготовки — наприклад, система бойова армійська система, спрямована на підвищення індивідуальної майстерності військових (БАРС). Яким чином у підготовку військ вдається «вмонтувати» бойовий досвід, набутий на Сході?
— Струнку систему бойової підготовки ми почали створювати ще 2015-го. Зараз така система вже існує, вона розділена на різні щаблі. Це — індивідуальна підготовка фахівців у двох навчальних центрах Сухопутних військ і вищих військових навчальних закладах. Вона передбачає й підготовку за фахом кваліфікованих спеціалістів і сержантського складу всіх рівнів. Створено також можливість для перепідготовки офіцерів і сержантів на гостродефіцитні спеціальності, яких зараз бракує. Окремий напрямок — колективна підготовка. Йдеться, насамперед, про підготовку штабів на рівні батальйон-бригада. Колективну підготовку батальйонного рівня ми розпочали 2015 року за допомогою іноземних інструкторів, зараз цю систему вдосконалили. А з другої половини 2018-го, з набуттям спроможностей Центру імітаційного моделювання, створеного у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки, зможемо проводити ефективну підготовку на рівні штабів бригад. Це вже достатньо високий рівень, який відповідає досвіду бойової підготовки армій більшості провідних країн світу.
— Наскільки корисною для цього процесу бойового навчання є участь іноземних інструкторів?
— Така робота охоплює, переважно, підготовку підрозділів Сухопутних і Десантно-штурмових військ. За ці два з половиною роки за стандартами НАТО підготували вже десять батальйонів. Інструктори відіграють дуже важливу роль, беруть участь у тренуванні від одиночної підготовки військовослужбовця до злагодження підрозділів на рівні батальйону. За відгуками цих же іноземних фахівців, рівень нашої підготовки інколи перевищує навіть рівень самих інструкторів. Бо наші військовослужбовці ще й мають бойовий досвід, якого, зазвичай, не мають інструктори, котрі викладають їм бойові дисципліни.

«Намагаємося звести втрати до мінімуму»
— Чи є у вас пріоритети у розвитку окремих родів військ?
— Війна показала, що такий підхід є, м’яко кажучи, хибним. Раніше певні військові дисципліни просто ігнорувалися, вважалися ледь не другорядними. Наприклад, радіоелектронна боротьба або застосування безпілотних літальних апаратів. А зараз неможливо уявити практичне застосування військ без використання цих елементів. Досвід цієї війни показав, що у Сухопутних військах не існує другорядних родів військ, немає другорядних завдань. Першочергову увагу приділяємо відпрацюванню тактики дій, насиченню цих підрозділів новітньою технікою. Серед сучасних зразків — танки «Оплот», БТР-4, протитанкові ракетні комплекси «Стугна», «Корсар» тощо. Ракетні війська й артилерія — основний рід Сухопутних військ, який здійснює вогневе ураження. Його дольова участь у вогневому ураженні противника — 90 %. В ході цієї війни саме ефективність і потужність української артилерії не дозволили російському аґресору перейти до масованого наступу. Цю обставину ми взяли на озброєння, наситили механізовані й танкові війська артилерією всіх типів — від мінометів до реактивних систем залпового вогню великих калібрів, укомплектували розрахунки цих гармат і артилерійських систем особовим складом і вишколили його. Подальший розвиток артилерії буде спрямований на модернізацію існуючого та на закупівлю нового озброєння. В доволі амбітних планах бачимо у майбутньому перехід на гармати калібру 155 мм, стандарт країн НАТО. Щодо армійської авіації. Головне завдання й основні напрямки діяльності спрямовані на глибоку модернізацію гвинтокрилів Мі-24, модернізацію транспортно-бойових гелікоптерів типу Мі-8 СМБВ, вдосконалення тактики застосування і способів дій екіпажів армійської авіації, особливо в нічний час.
— У комплектуванні ЗСУ головний напрямок — залучення громадян для проходження служби за контрактом. Які заходи вживаються у Сухопутних військах, щоб підвищити привабливість такої контрактної служби?
— Упродовж минулого року до Сухопутних військ прийшли більше 21 тис. військовослужбовців за контрактом. Якщо у 2014-2015 рр. ми гостро відчували нестачу військовослужбовців за контрактом, комплектували війська, і це не є таємницею, за рахунок мобілізованого особового складу, то зараз усі хвилі мобілізації вже звільнені, і в нас служать лише військовослужбовці за контрактом. Так, ми все ще відчуваємо певний некомплект, але бачимо, що головне завдання зараз — не кількість, а здатність забезпечити якість.
Досвід свідчить, що навіть невеликою кількістю добре навчених людей, особового складу, можливо виконувати складніші завдання, ніж ненавченою «масою». Ми бачили приклади, коли російські командири, щоб виконати певні завдання, кидали своїх людей просто в м’ясорубку, навіть незважаючи на щільний вогонь нашої артилерії. Так росіяни вчиняли зі своїми солдатами й раніше. Тобто, стиль ведення війни, який сповідує російський аґресор, не змінювався десятиліттями. Ми ж ідемо іншим шляхом, намагаємося якомога більше покращити якість підготовки особового складу, саме з тим, щоб звести втрати до мінімуму. Відповідно до цього розроблені всі програми комплектування та підготовки військ.
Найпроблематичніший момент у залученні на службу професійних військових — це будівництво та закупівля житла для військовослужбовців за контрактом. Але, завдячуючи президентській програмі, 1 млрд грн, який забрали з рахунків президента-втікача був спрямований у спеціальний фонд. На ці кошти впродовж двох років буде побудовано 180 гуртожитків з розрахунку десь на 240 осіб кожен. Такого раніше ніколи не було, за всі часи існування ЗСУ. Вважаємо, що це буде потужним стимулом для того, щоб приймати військовослужбовців за контрактом до складу Сухопутних військ.
Крім цього, постійно збільшується індексація і розмір грошових виплат військовослужбовцям за контрактом. За рахунок економії фінансового ресурсу Міністр оборони до свят і визначних дат приймає рішення щодо преміювання особового складу. В результаті люди отримують доволі суттєві премії до місячного грошового забезпечення. Особливо це стосується тих військовослужбовців, котрі виконують бойові завдання. Вважаю, що стимулів для контрактної служби, в принципі, достатньо. Головне, щоб ці темпи не знижувалися.
Розмовляв Михайло Дмитрук, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply