Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Сергій Кислиця: «ООН підтримує те, що робить Україна в боротьбі з Covid-19»

Автор:

|

Квітень 15, 2020

|

Рубрика:

Сергій Кислиця: «ООН підтримує те, що робить Україна в боротьбі з Covid-19»
Сергій Кислиця

Стрімке поширення коронавірусу Covid-19 змусило кардинально змінити життя найрозвинутіших економік світу. Не оминула ця доля й України, в якій запровадили надзвичайний стан. Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ, закликав іноземних партнерів підтримати Україну в боротьбі з коронавірусом. Водночас Постійне представництво України при Організації Об’єднаних Націй (ООН) повідомило, що докладає зусиль у розробці спільного плану з Всесвітньою організацією здоров’я (ВООЗ), ЮНІСЕФ, Програмою розвитку ООН і Міністерством охорони здоров’я України (МОЗ), який передбачає конкретні кроки, щоби посилити позиції України в боротьбі з пандемією. Про те, чим може допомогти ООН Україні в цьому питанні, як відбувається координація, які складнощі виникають при цьому, розповів Сергій Кислиця, Постійний представник України при ООН.

Два плани допомоги Україні
— Україна шукає шляхів, як зменшити неґативні для населення наслідки від пандемії Covid-19, і тому звернулася до іноземних партнерів за підтримкою. Насамперед, йдеться про потреби у спеціалізованому медичному обладнанні, медикаментах, засобах індивідуального захисту, тестах. Чим може допомогти ООН в цій ситуації?
— Як би це гірко не звучало, але ООН та її спеціалізовані установи, насамперед ВООЗ, вивчали важливі уроки на прикладі спалаху вірусу в Китаї. Додайте до цього інституційну пам’ять боротьби з іншими інфекційними недугами у світі, нещодавній приклад — Ебола в Африці. Помножимо це на наукові дослідження, які проводять під егідою ООН, й у висліді отримаємо розуміння, підкріплене наукою та досвідом, як можна ефективно боротися з пандемією. Фактично, зараз усі держави орієнтуються на рекомендації ВООЗ, в якій зазначають, що для стримування коронавірусу потрібно: а) обмінюватися інформацією; б) нарощувати об’єми тестування інфікованих для розуміння загальної епідеміологічної ситуації; в) ізолювати тих, з ким контактував хворий; г) об’єднати зусилля держави та населення, позаяк ця проблема має вже не тільки медичний характер, але й соціально-економічний. Якщо йдеться про конкретну підтримку, то зараз спільно з ВООЗ, ЮНІСЕФ, Програмою розвитку ООН і МОЗ для України розробляють два плани допомоги з бюджетами близько 38 млн USD і 20 млн USD. Перший план передбачає допомогу в закупівлі ліків й обладнання, посилення координації на місцях і забезпечення фахового аналізу ситуації в країні. Другий план буде спрямований на підтримку українців, котрі проживають на сході України. В умовах загострення епідемічної кризи не можна забувати про найуразливіші верстви населення. Якщо хтось не знає, на початку цього року ООН затвердила План гуманітарного реагування для України обсягом близько 162 млн USD. Розуміючи, що потреби зараз зростатимуть, ми плануємо залучити ще 20 млн USD на боротьбу з поширенням Covid-19.
— Яку роль в узгодженні цих планів відіграє Представництво ООН в Україні? Координуєте свої зусилля?
— Почну з того, що, незважаючи на те, що за доручення п. Кулеби закордонні дипломатичні установи України перейшли на дистанційний режим, роботу над реалізацією термінових завдань не припиняють. Ми бачимо, в яких умовах зараз працюють наші посольства, як вони роблять усе можливе, щоб повернути українців додому. Усі зусилля постійного представництва в Нью-Йорку зараз спрямовані на те, щоби допомогти Україні мінімізувати неґативні наслідки від пандемії. Це завдання номер один для мене й усього нашого колективу. Я перебуваю в постійному контакті з Оснат Лубрані, координаторкою системи ООН в Україні. Це дуже професійна та досвідчена дипломатка, котра робить усе можливе, щоб допомогти нашій державі зараз. Вона дуже цінує рівень довіри, яку їй надає керівництво України, і підтримує постійний зв’язок із Дмитром Кулебою й іншими членами уряду, керівництвом Офісу президента України. Це дозволяє оперативно вирішувати проблемні питання. Зараз дуже важливою є координація наших дій. Ми постійно тримаємо руку на пульсі в тому контексті, що нам потрібно в Україні, і що нам може запропонувати ООН. До речі, мені доводиться чути багато неґативних коментарів про нібито поганий вплив заходів, які вживає влада в Україні для стримування коронавірусу. Нічого подібного я не чув ні від п. Лубрані, ні від керівництва Секретаріату в Нью-Йорку. Навпаки, ООН повністю підтримує дії Президента та Кабінету Міністрів України. Звісно, є напрямки, нам якими зараз необхідно попрацювати ретельніше. Це і посилення наших медичних можливостей, і зміцнення інформаційної гігієни, і боротьба з дискримінацією. За будь-яких умов маємо залишатися людьми. Бо життя триватиме й після кризи.

Віртуальний саміт по коронавірусу
— А як щодо зусиль ООН із протидії Covid-19 у світовому масштабі? Чи розробляють глобальний план протистояння пандемії?
— Генеральний секретар ООН нам повідомив, що візьме участь у віртуальному саміті глав та урядів держав G-20, який проводитиме Саудівська Аравія. Очікуємо, що на саміті приймуть рішення щодо шляхів стабілізації світової економіки. Вірус поглинає зараз усі сфери нашого життя, й якщо не вжити рішучих кроків, економічний регрес, який за своїми масштабами може перевищити фінансову кризу 2008 року, стане неминучим. Паралельно ООН готується виступити з глобальним закликом, щоб активізувати скоординовані зусилля в протистоянні Covid-19. Працюємо зараз над тим, щоби в цьому заклику були враховані потреби України.
— Коронавірус вніс багато обмежень у наше повсякденне життя. Ми знаємо, що штаб-квартира перейшла на дистанційний режим роботи, Рада Безпеки тестує віртуальні засідання. З якими труднощами доводиться стикатися українській місії зараз?
— Ми виходимо з того, що теперішні труднощі — тимчасове явище. Я оптиміст, а тому вірю, що найближчим часом це все закінчиться. Але це не означає, що ми повинні легковажно ставитися до загроз, пов’язаних із поширенням вірусу. Усі превентивні заходи мають бути дотримані. Ми щодня моніторимо повідомлення влади міста та штату Нью-Йорк щодо розвитку епідеміологічної ситуації, намагаємося слідувати рекомендаціям. Звісно, іноземні дипломатичні установи мають свій режим роботи, але всюди має бути здоровий глузд. Я щодня перебуваю на робочому місці, маємо чергових дипломатів, решта колективу працює дистанційно. Максимально обмежили пересування містом і дотримуємося посилених заходів особистої гігієни. Також співпрацюємо зі Секретаріатом ООН, щоб убезпечити український персонал, який несе службу в операціях з підтримання миру (ОПМ). Я звернувся листом до генсека з приводу Covid-19 у ОПМ. Насамперед, мова йде про 310 військовослужбовців Збройних сил і поліціянтів Міністерства внутрішніх справ України в п’ятьох країнах. Докладаємо максимальних зусиль, аби в польових місіях дотримувалися протоколи посиленого захисту, були доступними тести та можливості для надання невідкладної медичної допомоги. Генеральний секретар ООН розіслав країнам-постачальникам контингентів листа, в якому поінформував про вжиті заходи. Діалог відбувається постійно.
Розмовляв Ярослав Довгопол, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply