Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

Роман Безсмертний: «Ніхто не допустить, аби Крим був російським, а Донбас — не знати чиїм»

Автор:

|

Жовтень 29, 2015

|

Рубрика:

Роман Безсмертний: «Ніхто не допустить, аби Крим був російським, а Донбас — не знати чиїм»

Роман Безсмертний

Роман Безсмертний — учасник Тристоронньої контактної групи (ТКГ) щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. За тим, що відбувається в Мінську (Білорусь), українські громадяни стежать так само напружено, як і за хроніками подій у зоні проведення антитерористичної операції.

Реєстр виборців мертвий уже півтора року
— Романе Петровичу, перемовини щодо проведення виборів на окупованій території Донбасу продовжуються?
— У політичній підгрупі одночасно проговорюється кілька ключових проблем, які між собою дуже тісно пов’язані: питання умов виборів, якщо такі будуть можливі; амністія, її рамки, межі, терміни, умови та механізми проведення. Обговорюється питання можливого запуску закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування». Це — основні проблеми, якими займалася наша підгрупа, хоча періодично російська сторона вкидала туди тему змін до Конституції.
— Які питання були дискусійними?
— Ну, скажімо, питання участі у виборах загальноукраїнських політичних партій. Як можна на цих територіях провести вибори, якщо у них не братимуть участь загальноукраїнські партії? Це означає, що це — неукраїнські вибори. Стояло питання участі загальноукраїнських засобів масової інформації (ЗМІ), питання участі в забезпеченні реалізації закону про місцеві вибори Центральної виборчої комісії (ЦВК). Наприклад, Реєстру державних виборців — майже десять років. По цій території реєстр мертвий уже більше 1,5 року, динаміка у ньому не відображається. Більше 20 тис. виборців звідти виїхали та зареєструвалися в інших місцях. А реєстр виборців є стартовим документом у проведенні виборів.
— В Україні вже зараз із числа переселенців з’явилося дуже багато патріотів — вихідців із Донбасу, відомих та авторитетних осіб, котрих можна там висувати…
— І на окупованих територіях дотепер продовжують жити і працювати люди з українською ментальністю.
— А ваші візаві — проти участі переселенців?
— Вони наполягають, що кандидувати мають тільки ті, хто два останні роки живе на цій території. Ми ж дотримуємося позиції, яка прийнята в українському законодавстві щодо цензу осідлості.

Права внутрішньо переміщених осіб — ключові
— Наскільки чіткою для вас є «червона лінія», за яку не можна заступати, коли будуть проговорюватися пропозиції ваших візаві?
— Мінські домовленості кажуть, що вибори мають відбуватися на основі законів України. Ось і все. А внутрішньо переміщені особи мають голосувати. Їх десь близько 1,5 млн осіб, вони розселилися по всій території України. Обов’язок держави — створити механізм, аби ці люди могли балотуватися чи голосувати. Будуть вони це робити чи ні — нікого не цікавить. Наш обов’язок — створити механізм.
— Хіба сепаратистські органи самоврядування не заберуться, коли прийдуть обрані на нових виборах?
— Для того, щоб провести вибори, треба вчинити певні дії. Ці дії можуть вчинити лише легітимні органи влади, а не ті, хто зараз виконують роль комендантів, воєнноначальників тощо, бо вони — нелегітимні.
— Ваші візаві здатні приймати рішення самостійно, чи вони постійно перебувають на зв’язку з Росією?
— Є ТКГ, є якісь представники від якихось територій, які зараз названі окремими районами Донецької та Луганської областей. А є їхня внутрішня система стосунків.
— А вони віддадуть контроль над кордоном?
— Мінський комплекс визначає певну черговість дій. Й особливість ситуації у тому, що робота політичної групи почалася тоді, коли не було завершено чи розпочато і запущено в дію реалізацію безпекових питань — відведення зброї, розведення військ, процеси роззброєння, вихід на державний кордон тощо. І це створило проблему. Там ситуація просувається зі швидкістю черепахи, а тут дискусія — дуже гаряча, і вийшло так, що політичні процеси почали забігати наперед.
— Чи є гарантія, що на такі вибори не будуть допущені «мотороли»?
— Що первинне — вибори чи амністія? Чи може відбутися амністія до виборів, чи вибори без амністії? Із досвіду, наприклад там, в Боснії скажу, що амністія там тривала 11 років, а в Південній Африці вона проходила дуже швидко. Але там був апартеїд — переслідування за певною ознакою, тому застосовувався зовсім інший механізм проведення амністії. В Україні ж амністія може відбуватися лише індивідуально, а це означає, що вона може розтягнутися в часі. Для того, щоб її провести на цій території, треба відновити органи прокуратури, суду тощо. Ніхто там не зраджує Україну, ніхто не роздає території, ніхто не приводить до влади «моторол». Там є проблема, як зупинити кровопролиття й як відновити статус-кво. А й українське, і міжнародне законодавство каже про те, що особи, котрі вчинили злочини проти людяності, воєнні злочини, не можуть пройти процедуру амністії, вони мають бути покарані за ці злочини.
— Як будете відновлювати реєстри та взаємодію з ЦВК, якщо вийдете на якусь домовленість?
— Є кілька варіантів. Актуальний закон визначає певний порядок, та чи готовий український парламент прийняти інший порядок?

Крим залишиться українським, як і Донбас
— Хтось написав, що головнокомандувач хоче позбутися цієї особливої зони. Мені ж здається, що цього хоче не головнокомандувач, а вся Україна…
— Український народ в особі наших батьків нам чітко сказав, мовляв, ось, хлопці, ваша територія, і ви повинні забезпечити свій суверенітет на ній. Про це треба завжди пам’ятати. Коли виникають такі ситуації, як анексія Криму, чи російсько-український конфлікт на Донбасі, то треба знати, що народ каже державі. Це для мене — основа основ. А «хотєлки» політичних партій, політичних фігур — це дурня. Треба зрозуміти, що ця територія була і завжди буде українською. Може так трапитися, що якомусь політичному режиму вона й не потрібна, але це не означає, що скажуть: «Ми від вас відмовились, ідіть до біса». Такого не може бути, щоб діти були такими негідниками, щоб відмовилися від суверенітету над певною територією, який здійснювався їхніми батьками. І тому ніякої фіксації, ні за яких часів і народів ніхто не допустить, що Крим — російський, Донбас — Богзна чий тощо. Крим був, є і залишиться українським. Інша річ — коли звідти викинуть росіян. Так само це стосується Донбасу.
— Тепер там начебто дотримуються режиму тиші, але постійно працюють якісь диверсійні групи. Ви обговорюєте це?
— Там мінімізовано обстріли, але те, що стосується стрілецької зброї, починаючи від автоматичної та закінчуючи снайперською, такі обстріли ведуться, мінування територій продовжується, розмінування не ведеться.
— Дехто каже, що США могли брати участь у цьому форматі, але, мовляв наша центральна влада цього не захотіла. Чи була якась зацікавленість нашого стратегічного заокеанського партнера щільніше брати участь у перемовинах?
— Чи є у форматі ТКГ Сполучені Штати, Велика Британія, Італія, Франція, чи їх там немає, все одно вони незримо присутні тут. Так само, як були присутні в Боснії, Хорватії та Грузії. Очевидно, що формальна участь — це важливий статус, але не він є вирішальним з точки зору розв’язання цього маленького фрагмента великої геополітичної трагедії, яка зараз відбувається у світі. Це, насправді, — випробування для світу. І горе тільки в тому, що Україна стала учасником цієї, одним із театрів реалізації цієї геополітичної трагедії. Але те, що весь світ зараз бере участь у цьому процесі, очевидно і зрозуміло. У якій ролі — це вже інша справа.
— Чи є шанс, що українські ЗМІ таки будуть присутні на тих виборах?
— Якщо українських ЗМІ там не буде, то й ніяких визнаних виборів не буде. Це — альфа і омега. Участь партій і ЗМІ — основоположні засади демократичних принципів при проведенні виборчих кампаній, які визнані Організаціїю з безпеки та співпраці в Європі. Або ці принципи будуть реалізовані, або на цьому боці вибори не будуть визнані.
— Гадаєте, для їхньої ментальності краще, якщо Україна прийде туди бодай у такій ролі?
— Мене зараз менше цікавить, із якими повноваженнями місцеві органи там будуть жити, це вже — справа держави. вона може наділяти, щось забирати, автономізувати тощо. Основа основ полягає в тому, що це — українська територія, і ми повинні зробити все, щоб вона належала до складу Української держави.
Розмовляла Лана Самохвалова, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply