Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

Пшемислав Журавський вель Ґраєвський: «Політика Росії та далі буде аґресивною»

Автор:

|

Квітень 03, 2019

|

Рубрика:

Пшемислав Журавський вель Ґраєвський: «Політика Росії та далі буде аґресивною»
Пшемислав Журавський вель Ґраєвський

Радник міністра закордонних справ Польщі Пшемислав Журавський вель Ґраєвський розповів, чи є видимі успіхи у реформ в Україні, чому теперішня політика Заходу не умиротворяє російського аґресора й які перспективи Грузії й України приєднатися до Європейського Союзу (ЄС) і НАТО.
— Наскільки в Польщі добре знають про ті виклики і ті проблеми, з якими стикається Грузія?
— У колах, які займаються міжнародними справами, знають дуже добре! Хочу сказати, що Грузія — це не та країна, яку в Польщі відкрили для себе кілька років тому. Поляки знають Грузію вже більше двох століть, із часів Російської імперії, коли безліч поляків заслали на Кавказ солдатами. Ще з ХІХ ст., коли виникла еміґраційна дипломатія і виникла ідея серед польської еміґрації, що проти російського імперіалізму потрібно боротися на всіх напрямках. Одним із таких напрямків була експансія в напрямку Кавказу. Там були польські посланці — поляки, котрі вперше розповіли всій Європі про Грузію.
— Зараз головний виклик для Грузії — війна 2008 року, окупація. Ці факти знають у Польщі?
— Певна річ. Усі знають про візити президента Качинського до Тбілісі під час російської аґресії. Всі розуміють також, що це була не лише моральна сторона питання, а й практично політична. Адже успішний досвід політики військової аґресії в одному напрямку дає Кремлю мотивацію його використання і за всіма іншими напрямами.
— Проти Польщі?
— Може, не зараз. Але вони стають сміливішими. Це жахливий урок для всіх. Будь-який успіх аґресивної політики дасть мотивацію повторити його і на інших напрямках.
— У Польщі чи інших країнах реґіону є страх або ідея, що може виникнути пряме зіткнення з Російською Федерацією?
— Не думаю, що страх — саме те слово. Але ми пам’ятаємо. Всі знають, що 2009-го, 2013-го, 2017-го, коли російські війська вели навчальні маневри «Захід 2009… 2013… 2017…», в сценарії цих маневрів була аґресія проти Польщі, проти країн Балтії, островів Балтійського моря.
— Така політика призводить до все більшої ізоляції Росії й економічних втрат через санкції. Чому, на ваш погляд, Путін все одно продовжує аґресивну політику?
— По-перше, Росія — це держава з мафіозною структурою силовиків, КДБ, а не національних інтересів. Тому вони йдуть на ризики, неможливі для нормальної держави, яка орієнтується на національні інтереси.
— Ви називаєте російську владу мафією?
— Це є й мафія. Мета в тому, щоб влада цієї мафії була стабільна. Тому будь-які успіхи сусідів у напрямку реформ (чи Грузії, чи України), успіх, який демонстрував би громадянам Росії, що можна жити по-іншому, це загроза для російської КГБіське мафії.
— Ви багато займаєтеся України. В Україні зараз видно успіх реформ?
— Є багато розмов, що робота по реформах йде недостатня. Успіхи є? Є, але не такі, як би всі хотіли. І це нормально. Очевидно, що очікування завищені. Це питання, з чим порівнювати. З рівнем життя в Росії? В якій частині Росії? З якою надією на майбутнє? Гадаю, що динаміка цього процесу буде вирішальним фактором. Це не питання територій. Росія — найбільша країна. Їй не потрібні шматки територій Грузії або України. Але режим Путіна, російський режим, не можуть існувати в умовах успішного реформування сусідніх країн, які російське суспільство вважає частиною православного або так званого російського світу. Тому що це знищило б імперський міф, що для цього типу цивілізацій необхідна така тверда авторитарна влада.
— Ви вважаєте, що санкції працюють?
— Атож, вони працюють. Вони знижують потенціал Росії. Вони створюють напругу всередині країни. Це не лише матеріальний фактор. У березні 2014 року, коли вища палата російського парламенту обговорювала введення російських військ в Україну, один із учасників задав запитання: «А якою буде реакція Заходу?». І відповіддю було: «Погаласують і покинуть».
— На прикладі Грузії?
— Авжеж, на прикладі Грузії. Тому цей досвід відмови від політики business as usual став кроком на шляху протидії наступної аґресії. Тому санкції працюють не лише в матеріальній площині, а й у політичній. Таких кроків Росії ми не повинні допускати.
— Кажете, що санкції працюють і водночас, що аґресивна політика продовжиться. Якої мети, на ваш погляд, домагається президент Росії?
— Я так відповім: я історик. А історія нам показує, що раціональний підхід не завжди домінував навіть у найбільш серйозних державах. Багато найсерйозніших лідерів часто припускалися великих помилок. Раціональний підхід повинен полягати в спрямуванні всіх ресурсів Росії на внутрішні потреби. Один із українських професорів сказав, що, якби ще імперська Росія використовувала всіх тих вчителів, яких вона послала до Польщі, щоб обрусити поляків, в самій Росії, то не було б більшовицької революції. Всі були б освіченими, вміли б читати і писати. Але Росія використовувала всі свої ресурси для експансії, щоб зробити рабами інші нації. З жахливим ефектом для самої Росії.
Розмовляв Єгор Куроптев, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply