Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

«Плану Б» щодо Донбасу досі немає

Автор:

|

Січень 17, 2021

|

Рубрика:

«Плану Б» щодо Донбасу досі немає
Ось і вся стратегія щодо Донбасу

Ми сіли в автомобіль, але уявляємо, що летимо в Boeing. Мінські перемовини — це автівка. Зеленський рухається по колу. 2021 рік знову нічим не завершиться. Так вважає Григорій Перепелиця, експерт із міжнародних відносин.
— Мінський процес не передбачає того, чого хоче українська влада, — продовжує він. — А саме: звільнення окупованих територій, повернення контролю над кордоном, миру. Обидва формати — нормандський і мінський — створені для врегулювання внутрішнього конфлікту. Як кажуть на міжнародному рівні, «української кризи». Можемо створювати Консультативні ради для перемовин із бойовиками, відправляти туди кого завгодно, але результат буде нульовим. У часи Другої світової Третій рейх також створював «республіки» на чолі з диктаторами. Але то були окуповані німцями території. Те саме з Окремими районами Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Російська Федерація (РФ) зафіксована на всіх міжнародних майданчиках посередником, хоча вона — аґресор. Якщо визнаємо суб’єктність окупаційних «республік», із Москви знімуть санкції. І рано чи пізно доведеться визнати їхню незалежність. Доки не змусимо РФ визнати себе воюючою стороною, результату не буде.
— Як змінилися позиції РФ у світі за 2020 рік?
— Значно посилилися. Війна у Сирії триває з 2011-го. 2013 року провідні європейські країни намагалися вирішити цю проблему відставкою сирійського диктатора Башара Асада. Захід тиснув. Здавалося, Асад уже поза грою. Але 2015-го Путін увів туди війська і кардинально змінив співвідношення сил. Тепер ніхто з європейських лідерів навіть не згадує про ту відставку. За допомогою Кремля Асад розбив опозицію, відкинув терористичні сили «Ісламської держави» та контролює майже всю територію. А США вивели звідти свої війська, крім тих, що обороняють нафтові родовища. На Кавказі в результаті азербайджансько-вірменської війни у Нагірному Карабаху Москва зірвала джекпот. Присутністю своїх військ узяла під контроль не лише Вірменію, а й Азербайджан, де її раніше не було. Путін посилює позиції участю у конфліктах. Доки Захід спокійно спостерігатиме, Кремль робитиме це й надалі, попри падіння економіки. Захоплюватиме сфери впливу, які залишилися після відступу Сполучених Штатів.
— На шляху до Європейського Союзу (ЄС) та Північноатлантичного альянсу, які були знакові кроки й сигнали торік?
— У просуванні до ЄС усе зіпсувала українська конституційна криза — гальмування антикорупційних реформ. Це велика втрата. Під загрозою навіть опинився безвізовий режим. У планах було отримання промислового безвізу. Тепер нам його не бачити. Ми долучилися до Програми розширених можливостей НАТО (найближчий статус до членства. — Ред.). Інтеграція до Альянсу наступного року триватиме. На останній зустрічі міністрів закордонних справ у Брюсселі (Бельгія) грузинам сказали, що, можливо, вони отримають План дій щодо вступу в НАТО 2021-го. Про Україну ніхто й не згадував. Добре, що президентом США став Джо Байден. Він зацікавлений у членстві України. Багато залежить і від українців. Як впроваджуватимуть військову реформу. Але «п’ята колона» цьому успішно перешкоджає.
— Як зміняться стосунки Києва та Вашинґтона після обрання Джо Байдена?
— Для нього важливо прибрати проблеми, створені його попередником. Поведінка останнього в Альянсі призвела до руйнації Євроатлантичної солідарності. Ворогом США № 1 46- президент назвав РФ. Політика Вашинґтона щодо Москви буде жорсткою. Але відкритої воєнної конфронтації не станеться. Посилюватимуть тиск шляхом зміцнення України. Для Америки це буде посиленням східного флангу НАТО, частково зруйнованого аґресією РФ. Ми відіграємо важливу стратегічну роль, бо перебуваємо на передовій. Можемо отримати пряму військову допомогу — техніку, обладнання, двостороннє військове співробітництво.
— Партія «Християнсько-демократичний союз» канцлерки Німеччини Анґели Меркель обере нового лідера на конґресі в січні. Вона на посаді — з 2005 року. Як зміна керівника позначиться на міжнародній позиції Німеччини як посередника в перемовинах із Москвою щодо вирішення конфлікту на Донбасі?
— Інтерес Німеччини полягає в тому, щоб не нарватися на конфлікт із РФ і не влізти у війну. Є й бізнесовий. Хоче спокійно й заможно жити. Берлін бажає загасити цей конфлікт незалежно від того, хто в ньому програє. Головне, щоб нестабільність не поширилася на їхні кордони. Й від того, хто буде керівником партії, позиція Німеччини не зміниться.
— Які напрямки в зовнішній політиці будуть для України найважливішими 2020-го?
— Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба назвав сім. Перший — врегулювання конфлікту на Донбасі, зміцнення безпеки України. Не дуже вірю в результат. Уже настав новий рік, а обіцяного Зеленським «плану Б» досі немає. Тож експлуатуватимемо «нормандський формат». Можливо, влада попросить миротворців, яких, звісно, не отримає. Другий — боротьба з пандемією коронавірусу. Третій — запуск «Кримської платформи». Четвертий — робота зі закордонними українцями. Це формування позитивного іміджу держави, донесення правди. П’ятий — нарощування експорту та залучення іноземних інвестицій. На зустрічі з послами Зеленський сказав, що хто не буде просувати наш експорт, зніме з посади. Також енергетичні питання. Недопущення добудови «Північного потоку-2», залучення нових енергетичних технологій з економією електроенергії. Останній — пошук нових пріоритетних напрямків зовнішньо­економічної торгівлі. Ключовим визначена Африка.
Розмовляла Ірина Левицька, «Газета по-українськи»

Як повідомляв «Міст», в Україні створять віртуальний портал, який міститиме дані про злочини на тимчасово непідконтрольних територіях.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply