Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Піт Плуг: «Незважаючи на масштаб дезінформації, маємо велику довіру до слідства»

Автор:

|

Травень 06, 2020

|

Рубрика:

Піт Плуг: «Незважаючи на масштаб дезінформації, маємо велику довіру до слідства»
Піт Плуг

Пандемія коронавірусу не зупинила судовий процес у справі рейсу МН17 в Гаазі (Нідерланди). І хоча засідання відбуваються в режимі онлайн, а чергове призначене на червень, безпрецедентна увага світу, ретельна робота слідчих дають надію на об’єктивний вирок та тріумф справедливості. Про атмосферу довкола «справи МН17» у Нідерландах і можливі прогнози на її завершення розповів Піт Плуг, голова Фонду «Авіакатастрофа», який об’єднує рідних більшості жертв рейсу MH17.

Дезінформація успіху не має
— Чи не втрачає зараз нідерландське суспільство зацікавлення справою MH17, зважаючи на вкрай складну ситуацію з пандемією коронавірусу й усі проблеми, що вона спричинила?
— Зрозуміло, що пандемія Covid-19 зараз є найактуальнішою темою для країни, позаяк ця траґедія стосується кожного. Крім цього, вже минуло багато часу з моменту катастрофи літака рейсу MH17. Однак, зацікавленість процесом у справі МН17 залишається високою, мене досі розпитують на вулиці та цікавляться ситуацією довкола судової справи. Ця траґедія закарбувалася у колективній пам’яті нідерландців. Якщо запитати будь-кого, що він робив того дня, коли збили лайнер рейс MH17, він обов’язкове пригадає всі обставини.
— Чи справу MH17 достатньо висвітлюють нідерландські засоби масової інформації (ЗМІ)?
— Авжеж, але, звісно, передусім під час пікових подій. Зокрема, напередодні початку судового розгляду майже всі ЗМІ приділили увагу цій темі — спілкувалися з родичами загиблих, давали репортажі, реконструкцію подій, показували й програми на цю тему.
— Чи відчуваєте, що російська пропаґанда намагається впливати на громадську думку? І якщо так, що треба зробити, щоб їй протистояти?
— Насамперед це відчутно у соціальних медіа, у «новинах» російських ЗМІ, уряду та посольств Російської Федерації (РФ) у Нідерландах і за кордоном. Крім цього, стала помітною велика кількість твітів у Twitter російською мовою, де або ставлять під сумнів розслідування Joint Investigation Team (JIT), або в катастрофі з MH17 звинувачують Україну. Є й нідерландські «журналісти» або проросійськи налаштовані блогери, котрі теж дуже активні. Ми звернули увагу й на заяви прем’єр-міністра Малайзії, котрий назвав розслідування JIT упередженим і політичним. Незважаючи на всі ці зусилля розпорошити увагу громадськості та домогтися поляризації її поглядів, родичі загиблих і значна частина нідерландців усе ще мають велику довіру до розслідування JIT. У весняному опитуванні 2019-го 95 % родичів загиблих відповіли, що JІТ працює добре. Мої спостереження полягають у тому, що пропаґанда та дезінформація насправді успіху не мають. Проте неважко здогадатися, який вплив має пропаґанда на російське населення. На мою думку, цим спробам впливу протистояти складно. Однак наш Фонд катастрофи рейсу MH17 попередив родичів стосовно дезінформації. Іноді Twitter краще не читати.

Нідерландці впевнені у справедливості правосуддя
— А кого нідерландське суспільство вважає головним винуватцем у траґедії?
— Спершу думали, що це були сепаратисти, але зараз чітко відстежується зсув у бік сприйняття РФ як основної винуватиці цієї катастрофи.
— Чи має нідерландське суспільство довіру до нідерландського правосуддя?
— Атож, переважна більшість нідерландців упевнені у справедливості нідерландського правосуддя та незалежності судової системи. Про це свідчать різні дослідження, які проводили останніми роками. Нідерландська судова гілка влади займає високе місце в міжнародному рейтинґу за рівнем довіри суспільства.
— Як вважаєте, нідерландська влада рішуче налаштована вирішити цю справу? Якого результату очікуєте ви?
— Треба розрізняти два інститути: прокуратуру та суд. Державна прокуратура, безумовно, рішуча і дуже віддана доведенню цієї справи до кінця. Всі зусилля та засоби спрямовані на досягнення цієї мети. Я переконаний, що державна прокуратура робить усе можливе, щоб наполегливо продовжувати розслідування та переслідування підозрюваних. Судова ж влада має іншу функцію. Суд оголошує рішення стосовно доказів, наданих прокуратурою і захистом стосовно арґументації адвокатів Пулатова (головного підозрюваного у справі. — Ред.). І суд робить це незалежно, незважаючи на політичну кон’юнктуру. На мою думку, найважливішим для суду є те, що він приймає обґрунтоване рішення на основі матеріалів справи та звинувачень. Важливо, щоб суд дотримувався принципу неупередженості й не робив заяв про справу заздалегідь. Особисто я ще не знаю, яким буде результат. Безперечно, державна прокуратура надасть вагомі докази, але в остаточному підсумку їхня оцінка належить до прерогативи суду. Я, певна річ, сподіваюся, що обвинувачення притягне до кримінальної відповідальності реальних винуватців і це, врешті-решт, призведе до засудження. Але треба зачекати і побачимо.

Процес займе більше часу
— Ми бачимо, що наразі звинувачують лише фізичних осіб. Чи висунуть звинувачення РФ як державі?
— Якийсь час тому уряд Нідерландів та Австралії висунув офіційні звинувачення РФ за її роль у катастрофі літака рейсу MH17. Тобто, це стосується відповідальності держави. Дипломатичні перемовини ведуть між собою Нідерланди, Австралія та РФ. І ці розмови також є передумовою можливого судочинства в майбутньому. Воно, ймовірно, стане можливим лише в тому випадку, якщо перемовини не призведуть до згоди. Тим не менш, я не був би здивований, якщо в майбутньому проти РФ порушать справу у Міжнародному кримінальному трибуналі. Близько 400 родичів загиблих подали скарги проти РФ до Європейського суду з прав людини. Уряд Нідерландів також вирішив скористатися своїм правом на втручання в процедуру. Фактично, влада робить це, щоб підтримати скарги родичів. Тож до РФ зараз існує кілька судових позовів.
— Чи має нідерландське суспільство та ви особисто довіру до України й її чинної влади в тому, що вона також рішуче налаштована довести цю справу до кінця?
— Якщо вірити повідомленням JIT, то Україна буде дотримуватися своїх домовленостей щодо справи MH17. Останнім свідченням цього є поновлення Угоди про співпрацю. Проте рішення української влади щодо свідка/підозрюваного Цемаха, а також постійні заміни прокурорів під час розслідування, справляють дещо суперечливе враження. Незважаючи на те, що справа MH17 дуже важлива для України, простежується і наявність внутрішніх інтересів.
— Що, на вашу думку, має робити громадськість у Нідерландах, й як Україна повинна реагувати на можливі спроби росіян затягнути кримінальне провадження?
— Громадськість у Нідерландах насправді з цього приводу нічого не може зробити. Єдине — це залишатися непохитними та довіряти JIT і суду. Ми просто знаємо, що до цього часу РФ активно виступала проти цього процесу, і вона продовжуватиме це робити. А це означає, що процес займе більше часу. Але в Нідерландах у нас є приказка: «Чесність живе довше за все інше», ми маємо на увазі, що брехня завжди викривається з часом, а правда завжди залишається правдою. Ми маємо впевненість і терпіння.
Розмовляв Дмитро Дітюк-Сніцаренко, Defense Express

До слова
Міжнародна група журналістів-розслідувачів Bellingcat, заявила, що ключовим фігурантом у справі про катастрофу літака Malasia Airlines рейсу MH17 є російський генерал-полковник Андрій Бурлака, перший заступник голови прикордонної служби Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ. Він фігурує у перехоплених напередодні збиття телефонних перемовинах як «Володимир Іванович». «Цей генерал ФСБ є найбільш високопоставленим російським чиновником, котрий має найбільший інтерес кримінального розслідування катастрофи MH17», — йдеться в доповіді. Bellingcat зазначає, що це єдиний російський чиновник, котрий залишався невстановленим JIT. Згідно з найсвіжішими даними, він зіграв вирішальну роль у нагляді за військовими операціями на сході України і контролюванні потоку зброї через російсько-український кордон. Також журналісти наголосили, що «Володимир Іванович» віддавав накази про транскордонні атаки на українські сили і призначав військові завдання Ігорю Гіркіну, головному обвинуваченому у кримінальній справі MH17.
Водночас стало відомо, що Валерія Шайтанова, генерал-майора Служби безпеки України, котрого зараз звинувачують у державній зраді, завербував російський полковник Ігор Єгоров, котрий виявився фігурантом справи про збиття пасажирського лайнера рейсу МН-17 на Донбасі. Про це також повідомили у Bellingcat. Генерала Шайтанова СБУ заарештувала 14 квітня ц. р.. Його звинувачують у тому, що ще до початку війни його завербували під час одного зі своїх візитів до Росії. За інформацією СБУ, Єгоров і Шайтанов намагалися організувати вбивство відомого ветерана українсько-російської війни Адама Осмаєва. Журналісти повідомляють, що полковник Єгоров раніше мав позивний «Ельбрус» і на початку війни на Донбасі виступав одним із ключових російських силовиків, командированих туди для координації військових дій. JIT долучила «Ельбруса» до списку фігурантів справи як одного з представників російського військового командування.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply