Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Павло Ґрод: «Відносини Канади й України перебувають на найвищому рівні за всю історію»

Автор:

|

Січень 04, 2018

|

Рубрика:

Павло Ґрод: «Відносини Канади й України перебувають на найвищому рівні за всю історію»

Павло Ґрод, голова КУК

У відносинах між Канадою та Україною 2017 рік виявився дуже насиченим на події. Однак, велика частина із цих досягнень була б неможливою без щоденної праці української діаспори. Про це розповів Павло Ґрод, президент Конґресу українців Канади (КУК).
— Як загалом оцінюєте сучасний стан відносин між Україною та Канадою?
— Вони перебувають на найвищому рівні за всю історію. Це видно, у т. ч. по великій кількості двосторонніх візитів. Радий, що підтримка України новим урядом Канади впродовж останніх двох років лише наростає. Під час мого спілкування з Джастіном Трюдо він наголошував, що питання України є позапартійним. І ми справді бачимо, що всі партії парламенту прихильно ставляться до України. Тож загалом помітний суттєвий прогрес. До того ж, гадаю, попереду нас чекає дуже цікавий рік, адже Канада відтепер очолюватиме «Велику сімку».
— Зважаючи на устрій Канади, позиція реґіонів має тут дуже велику вагу. Чи проявляють канадські провінції та території інтерес до України?
— Провінції цікавляться Україною, чого раніше не було. У попередні роки один лише Саскачеван мав економічні зв’язки з Україною. А торік в Україні побував Дерон Білоус, міністр економічного розвитку та торгівлі провінції Альберта. Я також зустрічався з прем’єром провінції Британська Колумбія, котрий розповів про плани визнати Голодомор Ґеноцидом й організувати торговельну місію в Україну. Суттєво збільшилося зацікавлення і в Онтаріо. У лютому ц. р. міністр охорони здоров’я провінції має намір відвідати Україну. Він чудово поспілкувався з Уляною Супрун під час її візиту до Торонто і тепер хоче поглибити зв’язки та підтримати реформи.
— Ви стверджували, що Україна входить до трійки пріоритетів зовнішньої політики Канади. Це й досі так?
— Залишилося незмінним.
— Коли торгівля демонструє зростання, інші галузі йдуть униз. наприклад, пряма допомога Канади українському війську. Два роки тому з-за океану йшли постійні поставки: форма, спеціальне обладнання, сухі пайки. Зараз цього немає. Чому Канада стала менше допомагати українському війську?
— Я б не сказав, що менше. У критичний момент Канада дуже швидко відреагувала на нестачу найнеобхіднішого, зокрема форми. Зараз Україна вже сама може впоратися зі забезпеченням базових потреб війська, натомість Канада допомагає з тренуваннями. Торік Канада оголосила про продовження місії UNIFIER і це значно важливіше, ніж просто постачати матеріальні речі, оскільки підвищує кваліфікацію українських військових. Крім цього, Канада призначила спеціального представника до Міністерства оборони України, котрий безпосередньо працює над втіленням реформ і запровадженням стандартів НАТО.
— Лібералізація візового режиму між Канадою й Україною вже довгий час є пріоритетом для КУК, як на цю пропозицію реагують в урядових колах?
— Канада консервативно ставиться до візових і загалом імміґраційних питань. Є багато країн, які мають вільну торгівлю з Канадою, але не безвізовий режим. Однак, це питання все ж просувається. Ахмед Хусен, міністр імміґрації, запевнив, що готовий розробити дорожню карту безвізу. Його ще завтра не буде, але процеси, що призведуть до нього, вже йдуть, і ми активно над цим працюємо.
— Чи зменшилася активність української громади у допомозі українському війську, зважаючи, що війна на Сході перейшла у позиційну?
— Підтримка України досі дуже сильна. Не скажу, більша, чи менша, просто інша. Три роки тому всі збирали кошти на аптечки, тепловізори, бронежилети, каски й інше обладнання для військових. Цього вже, на щастя, не потрібно, тому допомога діаспори трансформується у соціально орієнтовану. Однією з ключових проблем стала боротьба з посттравматичним стресовим розладом, на чому зосереджуються кілька гідних проектів. Є також організації, що займаються протезуванням.
— Якщо придивитися до впливу діаспори в уряді Джастіна Трюдо, то його стало більше, чи менше?
— Рівень нашого доступу до прем’єр-міністра, його офісу та ключових міністрів — не нижчий, ніж у часи Стівена Гарпера. На досягнення цього пішло трохи часу, але врешті вдалося навести місточки. Утім це постійна праця, результат якої неможливо побачити відразу. Над цим треба регулярно працювати, тому цього року ми створили два важливі проекти. Перший дає змогу молоді з громади стажуватися в парламенті Канади. Це дозволить створити політично свідомий клас. Другий називається Project Link і полягає у тому, що до кожного члена парламенту призначаємо представника нашої громади, котрий просуває необхідні питання. У Канаді є громади, чисельно більші за українську, однак ми є найвпливовішою.
— Лобіювання яких питань КУК вбачає своїм пріоритетом?
— Перший — продовження канадської технічної допомоги Україні, якої щорічно Канада надає на суму близько 50 млн CAD. Однак, термін більшості проектів спливає у 2018-2019 рр., й є загроза, що фінансування не буде продовжене. Марі-Клод Бібо, міністр міжнародної допомоги, має інші пріоритети, до яких входить посилення ролі жінок і подолання бідності. України серед них немає, тож наполегливо працюємо, аби переконати уряд змінити фокус і продовжити технічну допомогу. Другим завданням є лідерська роль Канади у розміщенні в Україні миротворчої місії. І третім — аби Україна стала пріоритетом «Великої сімки».
— Як за останні два роки змінилася взаємодія між офіційним Києвом і громадою?
— Українські владні установи все більше відкриті до співпраці з канадською діаспорою. Під час зустрічей ми радимо, вітаємо успішні кроки та заохочуємо до більшого прогресу. При цьому не втручаємося у внутрішню політику. Вони бачать, якою сильною є громада, особливо в таких країнах, як Канада, США, Австралія, Велика Британія. Маємо реальний вплив на уряди своїх держав, тож користь від співпраці є.
— Чи існує небезпека, що Канада скасує або послабить санкції проти Російської Федерації (РФ)?
— Ризику немає. Більше того, в чинному уряді немає жодного міністра, готового порушувати це питання. Всі розуміють, що РФ — країна-аґресор і що санкції слід підвищувати. Те саме і щодо парламенту. Нещодавно Постійний комітет федерального парламенту з питань оборони оприлюднив звіт, у якому рекомендував уряду посилити санкції проти РФ.
— Вільна торгівля між Україною та Канадою діє вже п’ять місяців. Чи відчули ви за цей час збільшення уваги до України з боку канадських підприємців?
— На жаль, це повільний процес. Раптових змін у цьому питанні не відбудеться, але зацікавлення збільшилося. Чи є воно достатнім? Я б сказав, що ні. Причин цьому кілька. Передусім, канадські підприємці —консервативні, вони звикли працювати на ринках США та Латинської Америки. До того ж, на українському ринку існує підвищений рівень ризику: у країні йде війна, та й до верховенства права виникають зауваження. Однак, я б не применшував можливостей із виходу на канадський ринок для українських виробників, у цьому є навіть більший потенціал. Тим паче, Україні важливіше підвищення експорту, ніж зростання імпорту. В Україні є хороші продукти, але треба заохочувати виробників серйозно придивитися до Канади як воріт до ринків усієї Північної Америки.
Розмовляв Максим Наливайко, Укрінформ

До слова
Уряд Канади шукає способи розширення своєї військової допомоги Україні, одним із етапів якої стало відкриття доступу до канадського ринку зброї. Про це заявив Харджит Саджан, міністр оборони країни. «Ми постійно шукаємо можливості поліпшення підтримки України в цей складний кризовий для неї час, спровокований аґресією РФ», — сказав він. За словами міністра, він не припиняє взаємодії зі своїм українським колегою Степаном Полтораком, аби розширити військову підтримку.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply