Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Ольга Олейникова: «Прагну змінити життя в Україні на краще»

Автор:

|

Травень 18, 2017

|

Рубрика:

Ольга Олейникова: «Прагну змінити життя в Україні на краще»

У квітні 2016 року на базі Університету Сіднея розпочав свою діяльність дослідницький та аналітичний центр Українська демократична ініціатива. Молода експертна команда з гарячими серцями й амбітними ідеями поставила за мету долучити Зелений континент до глобального проекту розширення обізнаності про Україну. Про перші підсумки роботи центру розповіла Ольга Олейникова, директор центру.

Зацікавленість у роботі центру зростає
— Почнімо з того, що таке «Українська демократична ініціатива» по-сіднейськи?
— Українська демократична ініціатива (UDI) — дослідницький та аналітичний центр в Університеті Сіднея, основною діяльністю якого є вивчення політичних і соціально-економічних трансформацій в Україні, розвиток демократії, а також створення глобальної мережі для об’єднання науковців, громадських активістів, державних і політичних діячів, котрим не байдуже майбутнє демократії в Україні. UDI зараз налічує понад 200 науковців, активістів і політичних діячів, котрі працюють разом над вивченням і лобіюванням демократичних змін в Україні.
— А конкретно в чому полягає ваша робота?
— Робота центру має три головні напрямки: наукові дослідження, що проводяться в нашому центрі, та проекти, в рамках яких ми співпрацюємо з нашими асоційованими членами та партнерами; організація заходів у рамках міжнародних політичних та інших експертних форумів; формування глобальної мережі науковців, громадських активістів і політичних діячів, котрих турбує стан демократії в Україні.
— Даруйте, в така всесвітня мережа проукраїнських науковців справді існує?
— Ще б пак. Вона налічує понад 200 членів в Україні, Австралії, США, Канаді, Великій Британії, Німеччині, Австрії, Новій Зеландії, Греції, Сінґапурі, Сянгані та Китаї. Зацікавленість у роботі центру зростає, тому і відповідно зростає кількість бажаючих приєднатися до глобальної мережі UDI.

Обізнаність пересічного австралійця про Україну невелика
— Над якими проектами працюєте зараз?
— Над двома — Ukrainian Democracy: Performance, Challenges & Futures, який розпочався у квітні 2016-го між Університетом Сіднею, Центром соціальних наук у Берліні, Оксфордським університетом та UDI. Матеріали, зібрані в ході проекту, ляжуть в основу книги Why Ukraine is important? Другий проект був запущений у січні ц. р. Його мета — детальне вивчення та висвітлення ролі української діаспори у демократизації України післямайданних часів. Проект під назвою «Переосмислення ролі діаспори та демократії в Україні» проводиться групою визначних науковців та експертів з Оксфордського університету, Канадського інституту українських студій при Університеті Альберти, Сіднейського університету, Університету Оттави й інших. Головним продуктом цього проекту стане дослідницька праця, яка вперше в історії висвітлить сучасну боротьбу України за демократичне майбутнє в контексті тієї вирішальної політичної, соціальної, економічної та культурної ролі, яку відіграє українська діаспора в підтримці демократичних основ України.
— Хто є «споживачами» інтелектуальної продукції UDI, вашою цільовою аудиторією?
— Дослідники, громадські активісти, політичні діячі й усі, хто цікавиться, хто вивчає, хто реформує, хто запускає громадські ініціативи заради демократичного майбутнього, як в Україні, так і в усьому світі.
Зараз немає зовсім ніякої платформи, як комунікаційної так і медіа, де б ці три найактивніші та найвпливовіші групи обмінювалися ідеями та результатами своєї роботи, працювали би разом задля демократичного майбутнього України. Для науковців UDI — це популяризація результатів досліджень. Для громадських активістів та громадських організацій — це можливість поділитися своїми проектами з усім Західним світом, а також науковцями та політичними діячами, успіхами своїх дій, заходів та закликати мобілізуватися і приєднатися до своїх ініціатив. Для політичних діячів — це портал для отримання інформації та даних із останніх соціально-політичних наукових досліджень, а також інсайт в діяльність продемократичних груп в Україні.
— Як оцінюєте австралійське експертне середовище у питаннях обізнаності із ситуацією в Україні й об’єктивної її оцінки?
— Обізнаність пересічного австралійця про Україну та сучасні події невелика. Однак слід зазначити, що обізнаність австралійських експертів та політиків зростає дуже швидко, до речі, до цього докладає величезних зусиль команда українського посольства в Австралії. Наша співпраця з найвідомішим журналом Австралії The Conversation та наші статті про Україну також роблять значний внесок. Загалом про те, хто такі українці, і де саме розташована Україна, пересічні австралійці дізналися нещодавно — з часів Майдану та після збиття малайзійського Boeing у липні 2014 року над територією України. Разом з тим важливо зазначити, що стосунки між Україною й Австралією на політичному та громадянському рівнях дуже теплі та теплішають із роками, завдяки активній роботі української дипломатичної установи, діаспори та лобіюванню інтересів України на державному рівні.

«У серці Україна завжди зі мною»
— Які результати вашої роботи вважаєте найбільш значними?
— Головними результатами нашого першого року роботи вважаю започаткування нових партнерств в США та Канаді, як в академічних колах, так і в громадських організаціях і фондах. На початку вересня минулого року, в рамках Фестивалю демократії в Сіднеї ми провели виставку арт-мистецтва Євромайдану, де були представлені фото- та художні роботи українських талановитих майстрів. Серед заходів, які проводяться нашим центром в Австралії регулярно, слід згадати семінари, відкриті для наукової та загальної аудиторії, в Сіднейському університеті під назвою Let’s Talk About Ukraine та онлайн-дискусії з експертами з України Live Talks With Experts. З найамбітніших заходів UDI, що плануються цього року, хочу назвати семінар для дослідників та авторів книжки «Переосмислення ролі діаспори та демократії в Україні» у Берлінському центрі соціальних досліджень, перші річні збори всіх повних і асоційованих членів UDI та відкрита сесія «Війна та демократія в Україні: Яким є майбутнє?» в рамках політичного симпозіуму в рамках European Forum в Альпбаху (Австрія). Як спікерів запрошені: Мустафа Найєм, народний депутат України; професор демократії Джон Кін зі Сіднейського університету; професор політології та демократизації Європи Ян Зільонка з Університету Оксфорда) та Павло Піяняжек, відомий журналіст, котрий написав книжку про Донбас. Наступного року плануємо розширити наш дослідницький департамент у Сіднейському університеті та створити декілька PhD-позицій для студентів із України (головний фокус на вивченні бар’єрів до розвитку демократії в Україні). 2018-го плануємо міжнародний форум Democracy in Ukraine: Past, Present & Future в Австралії та багато іншого.
— Розкажіть, будь ласка, про себе: чому саме Австралія, адже попри сучасну глобалізацію — це все ж інший кінець світу, та й українців тут не так уже й багато?
— Родом я з Києва, приїхала в Австралію 2012 року робити докторську дисертацію в Сіднейському університеті, присвячену пострадянській українській імміґрації до Австралії (1991-2013). В Україні я працювала в міжнародних компаніях із маркетингових досліджень. Це були комерційні дослідження, не соціальні. У певний час я збагнула, що хочу бути суспільно корисною, змінити світ на краще та висвітлити ту соціальну тематику, яка є недослідженою. Такою темою виявилася пострадянська міґрація до Австралії. Я вирішила, що потрібно приїхати туди і заповнити цю прогалину, а також дослідити, ким є українці, котрі приїжджають до Австралії зараз. За п’ять років мого перебування в Австралії отримала ступінь доктора з соціології та соціальної політики. Вже чотири роки викладаю в Сіднейському університеті глобальну культуру та суспільство, соціологію терору, громадянство та комунікацію.
Головне моє «чому?» в житті — це демократичне та матеріальне процвітання України, де кожна людина живе без будь-яких обмежень та приймає життєві рішення не під впливом матеріальних труднощів, а від реального та справжнього бажання жити так, як їй хочеться! Відчуваю, що у мене тут більше ресурсів для допомоги, ніж в Україні. Я тільки фізично не там, в серці Україна завжди зі мною, і цього не забереш. Те, що я перебуваю в Австралії, дозволяє побачити ті проблеми, яких я не бачила, будучи в Україні, а також дає той безцінний досвід та знання, за допомогою яких я прагну змінити життя в Україні на краще.
Розмовляв Іван Юсип’юк, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply