Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 18, 2021

Олеся Цибулько: «За три роки збільшилась кількість людей, котрі бояться повернення до України»

Автор:

|

Квітень 06, 2017

|

Рубрика:

Олеся Цибулько: «За три роки збільшилась кількість людей, котрі бояться повернення до України»

25 січня за ініціативи ветеранів антитерористичної операції та народних депутатів було організовано торгову блокаду Донбасу, що тривала понад два місяці. Через блокування поставок антрациту уряд був змушений запровадити надзвичайний стан в енергетиці. Як блокада вплине на повернення окупованих територій, розповіла Олеся Цибулько, радник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.
— Як міністерство ставиться до торгової блокади окупованих територій?
— Негативно. Це великі втрати для бюджету. До того ж припиниться спілкування людей, котрі залишилися на непідконтрольній території з Україною. Це негативно вплине на повернення цих територій. Блокада поглибила конфлікт, зробить його довшим, глибшим та аґресивнішим.
— Як цих людей повернути назад?
— Потрібно відновити зв’язки між людьми. Робити все можливе, щоб вони частіше приїжджали сюди, бачили, як змінюється Україна.
— Чи змінилися погляди людей на окупованих територіях за ці три роки?
— За деякими дослідженнями, збільшилась кількість людей, котрі бояться повернення до України.
— Чому?
— Через російську пропаганду. На жаль, часом вона підкріплюється діями декотрих українських політиків.
— Яка зараз ситуація в Криму?
— У Криму трохи краща хоча б тому, що там не стріляють. Але вкрай важко тим, хто має проукраїнську позицію і не визнає анексії Криму. Їх переслідують і кидають до в’язниці.
— Як змінилися потреби чи проблеми на окупованих територіях за цей час?
— Перетин пропускних пунктів — складна процедура. Люди мають іти пішки від одного пункту до іншого. Немає транспорту. Наше міністерство хоче запустити електричку, яка б курсувала між пунктами. Є і соціальна проблема — виплата пенсій. Громадяни заблоковані і не мають права на свою пенсію. Згідно з постановою Кабінету Міністрів, яка була ініційована Міністерством соціальної політики, люди, які в паспорті мають місце реєстрації на непідконтрольній частині Донбасу, можуть отримати пенсію, якщо є внутрішньо переміщеними особами. Люди, які живуть на непідконтрольних територіях, починають реєструватися як переселенці, бо їм не залишається вибору. Як наслідок, з’являється корупція, люди дурять, відтак не отримують пенсії.
— Є частина людей, котрі отримують пенсію і тут, і там…
— Це не пенсія. Це якась соціальна допомога від невизнаних у світі утворень на території нашої держави, за яку розписуються на папірці. Таку соціальну допомогу може надавати будь-хто, навіть гуманітарна організація. Та це не звільняє нас, як державу, від своїх обов’язків перед громадянами.
— Якщо ворог окупував територію, то він має нею і опікуватися…
— Те, що ворог окупував територію, має бути визнано на міжнародному рівні. Росія має повісити свої прапори, мають зайти російські війська з розпізнавальними знаками, запрацювати адміністрації. Як у Криму. Треба доводити, що саме Росія постачає терористам зброю, дає кошти, туди приїжджають працівники російських спецслужб, котрі маскуються під місцевих. Тоді зможемо довести, що Росія здійснює контроль за тією територією. Суд, визнавши це, покладе на Росію обов’язок компенсувати Україні збитки.
— На різних сайтах бачу оголошення: «Здам квартиру, але не для переселенців», «Пропоную роботу, але не для переселенців»…
— Більшість людей, котрі спілкувались з переселенцями, ставляться до них позитивно, але багато тих, хто ніколи не спілкувався з ними, — негативно. Часто цей негатив іде з медіа. Важко знайти механізм, аби вплинути на таких керівників чи орендодавців. Аби змінити це, потрібно вчити журналістів не подавати новин «мовою ворожнечі» до переселенців і людей, котрі залишилися на непідконтрольній території.
Розмовляла Дарія Бавзалук, «Високий Замок»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply