Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Олеся Бивалькевич: «Коли ситуація від нас не залежить, відкриваються безмежні можливості»

Автор:

|

Червень 26, 2020

|

Рубрика:

Олеся Бивалькевич: «Коли ситуація від нас не залежить, відкриваються безмежні можливості»
Олеся Бивалькевич

Консульство України в Анталії (Туреччина) спільно з Олесею Бивалькевич, відомою в Україні письменницею, заснували проєкт безкоштовної психологічної допомоги — як для тих, хто залишається в країні і не може її залишити внаслідок припинення сполучення, так і для тих українців, для кого Туреччина стала другим домом.
— Розкажіть, будь ласка, про свій досвід допомоги українцям. Які висновки можете зробити, які поради можуть бути універсальними?
— Підсумки підбивати ще рано, скажу про проміжні результати. Кількість тих, хто звернувся і відчуває психологічні труднощі у зв’язку з тим, що застряг за кордоном, невелика. Тож не можу сказати, що неможливість повернутися додому стала серйозною причиною та підставою для розвитку якогось психологічного стану, неврозу, психологічних зривів чи депресії. Що справді загострилося, то це внутрішньо сімейні конфлікти. Усі раніше заморожені через брак часу конфлікти отримали свій вихід і розвиток.
— Є якась різниця в тому, що спостерігаєте в Україні та Туреччині?
— У Туреччині дуже сильним є вплив батьківської сім’ї на внутрішньо родинні стосунки. Зросла кількість проблем, пов’язаних зі стосунками невістка-свекруха. У Туреччині літнім людям заборонили виходити з дому і, природно, вони вимагають більшої уваги до себе. І діти проводять більше часу з батьками, ніж це було до карантину. На цьому ґрунті іноді розвивається нетерпимість, з’являються і/або загострюються ревнощі.
— Що ви можете порадити сім’ям тепер?
— Карантин не створив проблем, яких не було до цього. Всі проблеми, що виплили на поверхню, зародилися задовго до карантину. Через те, що ми замкнені, обмежені у можливості виходу назовні і спілкуванні з кимось поза домом, багатьом довелося переглянути бюджети. Раніше через зайнятість люди в парі співіснували, перебуваючи на одній території обмежену кількість часу. На карантині все вилізло назовні. Коли «кордони відкриють», є ймовірність, що людям захочеться розбігтися, розлучитися якомога швидше. З цієї причини у Китаї, наприклад, значно зросла кількість розлучень після карантину. Те саме може чекати і в будь-якій країні.
— Що треба робити, щоб цього не сталося?
— Уся психотерапія починається з того, що людина погоджується і визнає, що у неї є проблеми, що їй не здалося. Коли я це прийняв або прийняла, то вирішую — що з цим робити. За бажання зберегти сім’ю, треба знайти спільні інтереси, обговорити моменти, які не влаштовують.
— Можете назвати «три кити» для поліпшення мікроклімату в сім’ї, гарних взаємин та особистого психологічного комфорту?
— Перше і найголовніше — особиста територія. Зверніть насамперед увагу на те, наскільки дбайливо ви ставитеся до особистої території іншого. Друге — особистий час. Кожен з нас потребує часу на самоті, і на карантині ми це можемо забезпечити лише домовляючись про час, коли кожен із нас може побути наодинці з самим собою. Третє і дуже важливе — спільне проведення часу: настільні ігри, перегляд телепрограм, обговорення переглянутого (тільки не політичні новини), віддайте перевагу сімейним фільмам.
Розмовляла Ольга Будник, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply