Новини для українців всього свту

Tuesday, Jun. 15, 2021

Олексій Кошель: «Політсили шукають впливових людей»

Автор:

|

Жовтень 08, 2015

|

Рубрика:

Олексій Кошель: «Політсили шукають впливових людей»

Олексій Кошель

В Україні повним ходом іде виборча кампанія, яка відбувається вже за новим законом про вибори. Самі місцеві вибори, схоже, стануть безпрецедентними за наслідками та масштабами викликів для країни за усі 24 роки незалежності. І тому, що проводяться під час війни, і тому, що стануть «лакмусовим папірцем» в оцінці здатності держави протистояти виборчій корупції, а суспільства — утриматися від спокуси продати голоси черговим «гречкосіям». Про особливості нового законодавства та тонкощі виборчого процесу розповів Олексій Кошель, голова Комітету виборців України.

Підкуп має бути мінімізований
— Олексію Миколайовичу, останні вибори в Чернігові показали, що учасники перегонів поки що не відмовляються від брудних технологій підкупу виборців. А є ризик, що місцеві вибори у деяких реґіонах України пройдуть за аналогічним сценарієм?
— Чернігівські вибори це, швидше, виняток, а не репетиція майбутніх місцевих виборів. У 205-му окрузі була надзвичайно висока конкуренція. Подібні змагання на виборах у жовтні ми побачимо лише в других турах у кількох великих містах. А в 95 % населених пунктів вибори будуть значно спокійнішими. Оптимізму додає досвід останніх президентських і парламентських виборів, які були одними з найякісніших в Україні. Також у Чернігові ми отримали урок — пряма технологія підкупу не спрацьовує. Від імені політичної сили Геннадія Корбана роздали, за різними оцінками, від 40 до 100 тис. продуктових пакетів. Водночас він отримав лише 7,5 тис. голосів. Спроба підкупу тут спрацювала навіть у мінус для кандидата. Із іншого боку, від хвороби підкупу виборців і політичної «гречки» неможливо вилікуватися за короткий час. Тому природно, що на місцевих виборах 25 жовтня будуть спроби масово застосовувати технології підкупу. Зараз же важливо цю недугу загнати у підпілля. Підкуп має бути мінімізований. Потрібно, щоб це не відбувалося масово, цинічно, щоб не було репутаційних утрат для держави. Тому зараз важливо зробити щеплення від купівлі-продажу голосів.
— Маєте на увазі законодавчі зміни?
— Не лише. Спочатку необхідно завершити ряд карних справ за фактами підкупу виборців. Ідеться не лише про 205-й округ у Чернігові, а й про парламентські вибори 2014-го. Це має статися публічно та показово. Крім того, необхідно прийняти пакет змін у законодавство. Зокрема, передбачається максимально деталізувати поняття підкупу. Треба чітко зазначити, що підкуп — не лише товари та послуги від імені кандидата. Це — і благодійна діяльність від імені фондів, громадських структур, які мають однойменну назву й асоціюються з певним кандидатом або партією.

Урок для партій
— Новий закон передбачає нові правила гри. Чи проводитимуться відповідні тренінги для представників виборчих комісій і самих виборців?
— Навчання потрібно для комісій вищого рівня. Гадаю, Центральна виборча комісія візьметься за це питання. Комітет виборців також організовує роботу гарячої телефонної лінії для членів виборчих комісій. Загалом принципових нововведень щодо підрахунку голосів, організації передвиборчого процесу у чинному законі немає. Верховна Рада (ВРУ) знайшла компромісний варіант виборчої системи. Виборець отримає один бюлетень, де ставить тільки одну позначку, і комісіям на місцях буде надзвичайно просто проводити підрахунок.
— Критики нового Закону про місцеві вибори стверджують, що виборець не побачить у бюлетені альтернативи, оскільки партії не можуть висувати двох кандидатів в одному окрузі. Як ви ставитеся до такої новації?
— У документі йдеться про пропорційну систему, тому вибираємо не конкретного кандидата, а партію й її представників. Тут — своя логіка: якщо вам не подобається кандидат чи політична партія, необхідно переорієнтовуватися на іншу політсилу. Партія ж отримує урок і зрозуміє, що їй потрібні авторитетні та гідні представники. Звісно, хотілося б бачити іншу систему — відкритих списків, щоб окремо вибирати політичні партії, окремо віддавати голос за одного з кількох кандидатів. Проте для того, щоб реалізувати таку модель, її необхідно було затвердити, принаймні, за півроку до старту виборів. Та виборча система нового Закону краща, ніж традиційна мажоритарна.
— Чи зберігається ризик використання технічних кандидатів на виборах, котрі при мажоритарній системі грали на користь когось із учасників перегонів?
— За діючої виборчої системи у великих містах ми фактично забудемо про технічних кандидатів. Партія може висувати від нуля до одного кандидата. Хіба що інша політична партія висуне кандидата з таким самим прізвищем, але це вже буде абсурдно. Тобто технічні кандидати як явище зникнуть. З іншого боку, технологія використання технічних кандидатів збережеться на виборах сільських, міських і селищних голів. Адже там вибори проходитимуть за мажоритарною системою.

Парламент справді запрацював
— Можете назвати три найуспішніші норми нового законодавства?
— По-перше, прийнятий законодавчий акт про місцеві вибори дає стимул для розвитку та покращення партійної системи в Україні. Партії змагаються за відомих і впливових людей на місцях, котрі можуть представляти їх у виборчих округах. Закон запровадив новелу про мінімум 30 % жінок у виборчих списках. Це означає, що політсили шукають авторитетних жінок. По-друге, особлива увага приділена питанню виборчого процесу на Донбасі й у Криму. Вибори в жовтні не відбудуться в Криму і на окупованих територіях. Щодо територій, контрольованих офіційним Києвом, то там виборчу кампанію має регулювати не лише відповідне законодавство, а й керівництво Антитерористичної операції (АТО). Якщо керівництво АТО скаже, що там є загроза для життя, то це — аргумент. По-третє, в Україні не буде хвилі перевиборів. Якщо депутата з тих чи інших причин позбавлять повноважень, то його місце займає наступний за партійним списком.
— А як ви оцінюєте ефективність депутатського корпусу в Україні, обраного ще за змішаною системою, і чого чекати від місцевих рад після виборів?
— Якщо поглянути на перше півріччя роботи парламенту, то побачимо успіхи в багатьох реформах. Найголовніша — децентралізація. Саме це рішення ляже в основу подальших змін в Україні. Реформи правоохоронних органів, національна поліція — значні кроки вперед. З приводу ефективності ВРУ можна стверджувати — парламент справді запрацював. Водночас, окремі представники різних політичних сил через свою недосвідченість подають неякісні законопроекти. Необхідно підвищити дисципліну, щоб депутати від коаліції не реєстрували законопроекти, які йдуть врозріз із коаліційною угодою. Для підвищення ефективності треба також, щоб усі засідання комітетів ВРУ транслювалися в прямому ефірі на офіційному сайті. Це — європейська практика. Так можна буде оцінити роботу будь-якого депутата, і вони будуть зацікавлені працювати краще.
Що стосується місцевих рад, то після виборів варто чекати підвищення ефективності їхньої роботи. Наразі закон про об’єднання територіальних громад передбачає вибори місцевих рад після об’єднання, тому можемо отримати перманентний виборчий процес 2016 року. Гадаю, що парламент виправить цю норму, й 2017-го відбудуться другі повноцінні місцеві вибори в Україні. Це стимулюватиме роботу місцевих рад і голів. Адже вони захочуть, щоб їх переобрали на другий термін.
Розмовляла Божена Чекусь, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply