Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Олександра Качмар: «Ми навчилися ловити ракети винищувачами»

Автор:

|

Червень 10, 2022

|

Рубрика:

Олександра Качмар: «Ми навчилися ловити ракети винищувачами»
Олександра Качмар

Попри невтішні прогнози західних експертів на початку цієї війни Повітряні сили України за більш ніж три місяці активної війни не дозволили ворогу домінувати в небі. Протиповітряна оборона (ППО) збиває хоч і не всі, але більшість високоточних крилатих ракет Російської Федерації (РФ). Про це розповіла Олександра Качмар, начальниця служби зв’язків із громадськістю повітряного командування «Захід».

Атакують крилатими ракетами
— Розкажіть, будь ласка, про початок війни, коли вороги завдали масованих ракетних ударів по летовищах та інших військових об’єктах…
— Ми одними з перших відчули удар на собі, цілями для ворога стали наші радіолокаційні станції, зенітно-ракетні війська, військові аеродроми, авіація. Звісно, ми готувалися до всіх можливих сценаріїв і наша розвідка мала інформацію, що удар неминучий, це лише питання часу. Ми завчасно вивели з-під ударів майже всю техніку та людей. Ворог прагнув знищити нас за лічені дні, але так і не отримали домінування в українському небі.
— Лише на Львівщині вже вдалося збити більше 20 крилатих ракет, але були й випадки потрапляння в деякі цілі…
— У нашій зоні відповідальності вісім областей — західний реґіон повністю. Якщо говорити про знищені цілі, то конкретні числа не буду називати, але це десятки цілей лише в зоні нашого повітряного командування. А загалом ідеться про сотні знищених ворожих цілей. Ракети можуть запускати з кораблів або літаків. Вони поділяються на крилаті та балістичні ракети. Балістичні ракети більшу частину польоту здійснюють некеровано за балістичною траєкторією. Але західний реґіон переважно атакують крилатими ракетами. Це технологічна високоточна, можна сказати, розумна ціль. Вони порівняно повільніші і несуть менше заряду, проте здатні оминати вигини рельєфу, потенційні перешкоди і, на жаль, інколи обходити зону дії нашої ППО. Вони також можуть змінювати маршрут.
— Тобто ракета летить в одному напрямку, а пролетівши певну відстань змінює напрямок?
— Як тільки ракета чи літак починає рух в напрямку тієї чи іншої області, вмикається система оповіщення. Ми достеменно знаємо, коли відбувається запуск ворожої ракети. І приблизно знаємо траєкторію лету. Проте кінцеву ціль випущеної ракети визначити складно, бо вона справді може відхилитися від своєї траєкторії.

Осколки обов’язково шукають
— Мабуть, саме тому так часто вмикають сирени?
— Все залежить від кількох чинників. Чому тривога лунає так довго? Це залежить від того, звідки випущена ракета. Якщо вона летить із акваторії Чорного моря, то це займає більше часу, якщо з Білорусі — то менше. Ми фіксуємо рух ракети, приблизно її курс із точки «А» у точку «Б», і в процесі вже припускаємо, вона може змінити свій курс, чи взагалі зникнути з радарів. Бо відомі випадки, коли їхні ракети можуть і не долітати до цілей. Наші військові з кожним днем збивають дедалі більше рашистських ракет і використовують для цього все наявне озброєння. Ми збиваємо і зі землі, і з повітря, знищуємо зенітно-ракетними комплексами і винищувачами, а на сході навіть із переносних зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) збиваємо. Певна річ, ми розраховуємо на сучасну техніку, яка значно посилила б наші позиції, зокрема, на сучасні літаки, які мають потужні бортові радари, технологічне обладнання, а головне — ракети з активними головками самонаведення. Що є стосується ЗРК, розраховуємо на сучасну техніку середнього та великого радіусу дії. У нас є фахові пілоти, зенітники, і вони готові навчатися, опановувати нову техніку. Це для нас не проблема.
— Маєте на увазі те західне озброєння, яке анонсують?
— Атож. Ми вдячні за надану військово-технічну та гуманітарну допомогу, але ми все ж розраховуємо на сучасну техніку. Та наші захисники і зараз роблять усе можливе і неможливе, щоб знищувати ворожі цілі.
— Наскільки далеко можуть розлетітися уламки ракети, які збили?
— Після збиття відбувається і розліт осколків, і пожежа. Хочу подякувати нашим рятувальникам, ми з ними плідно співпрацюємо, вони одні з перших, хто виїжджає на місце події, ризикуючи життям. Щодо збитих ракет, то осколки обов’язково шукають. Всі знищені нами цілі фіксують, досліджуємо тип цієї ракети, проводимо аналіз. Це допомагає визначити, з якого засобу було запущено конкретну ракету.

Ми дуже вмотивовані
— Служба безпеки України дуже активно просить мешканців не розміщувати фото та відео прильотів ракет на об’єкти і люди вже навчилися цього не робити. Але в телеграм-каналах часто публікують відео, як летять ракети. Це може нашкодити вашій роботі?
— Це дуже чутливе питання, ми не раз на цьому наголошуємо, просимо, адже від цього є велика шкода. Публікуючи такі фото чи відео, ви коригуєте ворога. Це реально велика загроза — якщо ворог не втрапив у ціль, то наступного разу він її доб’є.
— Що ще входить у зону вашої відповідальності?
— Ми працюємо у цілодобовому режимі. Продовжуємо виконувати завдання з відбивання повітряних нападів, прикриття від ударів із повітря важливих об’єктів і груп військ. Робимо все можливе, щоб ворожі цілі, які влітають в зону дії нашої системи ППО, були обов’язково знищені. Над знищенням ворога працюють усі наші підрозділи у чіткій координації. Це зенітно-ракетні підрозділи, радіотехнічні підрозділи, авіація і частини спеціального призначення. Радіотехнічні підрозділи — це наші «очі». Саме вони виявляють ворожі цілі, а вже потім справа — за зенітно-ракетними підрозділами, за авіацією. Природно, не хочеться недооцінювати ворога, але він явно не очікував такого опору, професіоналізму наших захисників, злагодженості всіх підрозділів і інколи самопожертву українських захисників.
— Вам зараз достатньо допомагають?
— Звісно, нам допомагають і ми надзвичайно це цінуємо. ІТ-кластер — одні з тих, хто першими прийшли нам на допомогу, бо долучилися до реалізації проекту Sky, що передбачав повну заміну існуючої комп’ютерної техніки, мережевого обладнання. Цей проєкт ми реалізували з ними та Львівською обласною військовою адміністрацією. У нас є ще один успішний проект — чат-бот у Telegram «Щось летить», за допомогою якого люди можуть повідомляти про підозрілі літальні об’єкти. На практиці цей чат-бот дуже ефективний. Він слугує для нас додатковим візуальним підтвердженням. Наші люди постійно надсилають повідомлення, й наші фахівці цілодобово працюють над аналізом цієї інформації.
— Західні військові експерти кажуть, що не очікували таких успіхів України саме в небі. Як вам це вдається?
— Для нас війна розпочалася 2014 року, ми вісім років знали, до чого готуватися. І не сиділи, склавши руки, не раз брали участь у різних військових навчаннях, щороку брали участь у тактичному навчанні з бойовою стрільбою на державному полігоні «Ягорлик» на Херсонщині. І попри те, що на озброєні повітряних сил немає крилатих ракет, ми вчилися їх збивати. У ролі мішені виступав безпілотний літальний апарат типу «Рейс», який фактично імітує крилату ракету за розмірами та за швидкістю. Ми дуже вмотивовані. Всі наші захисники і захисниці стоять за рідну землю, за родини, за майбутнє наших дітей. В окупантів такої мотивації немає.
Розмовляла Катерина Родак, Zaxid.net

Як повідомляв «Міст», система ППО України здатна збивати будь-які повітряні цілі.

About Author

Meest-Online